O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(60 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.12, Rok 2011 - 1.pololetí


Po prohlídce Smržic zblízka si je mohou odsud prohlédnout také z dálky a obdivovat nové posezení, které obec nechala ve Vývoze i nad ním postavit. Po prohlídce obce starosty vyváží jejich luxusní autobus mírně rozblácenou polňačkou až nahoru nad Vývoz, odkud je na Smržice nejhezčí výhled. Po prezentaci v kulturáku je předseda komise ŽP prof. Lebeda provází dědinou a ukazuje ta nejzajímavější místa, týkající se zeleně. 28.června hned po hodech přijíždí starostové z celé republiky, aby na vlastní oči viděli obec, která loni získala Zelenou stuhu ČR
O půlnoci byla tombola. Profesor Lebeda si koupil 100 lístků a není se čemu divit, že si chodil pro jednu cenu za druhou. Našli se i takoví, co mu to záviděli. Večerním překvapením nebyli tentokrát polykači ohně ani odkladači oděvů, ale exotické tanečnice, jejichž slabostí je flamengo. Za světla se do tance nikomu nechtělo.Sotva se ale setmělo, na parketě to rozjeli malí i velcí smržičáci. Večer patřil dvoučlenné dvou-generační kapele Melodika. Chlapi to ovšem rozjeli ve velkém stylu a známými peckami lákali návštěvníky hodů na taneční parket.
Celý večerní program uváděl a svými vstupy k němu přispíval známý bavič a imitátor z pražského divadla v Karlíně Petr Martinák. Na hodech samozřejmě nemohou chybět kolotoče, moc jich tady ale tentokrát nebylo a také zájem o ně nebyl nějak extra velký. Po průvodu obcí napochodoval před hodové návštěvníky Dechový orchestr mladých z Němčic n.H. a zahrál jim spoustu krásných melodií. Hodový program zahájili tradičně fotbalisti odpoledním soubojem zástupců dvou smr-žických hospod,ze kterého vy-šla tentokrát vítězně Kocanda.
Nechybělo ani tradiční rozbí-jení talířů pro štěstí a nahoře v krásně vyzdobeném sále byla pro všechny připravena parádní svatební hostina. Už je ruka v rukávě a může se gratulovat. Veronice k tomu, že je od dnešního dne paní Staňová a Marcele zas pro změnu, že je paní Zbořilová. Sestry Marcela a Veronika Sekaninovy se rozhodly do toho prásknout společně a kromě šikovných ženichů si k tomu vybraly nádherné počasí. Svatba pod širým nebem není běžnou záležitostí. K jedné takové a dokonce dvojité bylo vše připraveno ráno 25.června na dvoře budovy zahrádkářů
Na závěr celé slavnosti se rodiče čerstvě přivítaných dětí podepsali pod dohledem zbvývajících členů rodiny do pamětní knihy obce. Tentokrát jim k tomu na úvod zazpíval dokonce sedmičlenný sbor dětí z mateřské školy za kytarového doprovodu své paní učitelky Dostálové. Ze Štěpána Krampola, Radima Přikryla, Lindy Čmelové, Adama Filouše, Lukáše Smičky a Elišky Tesárkové budou za pár minut smržičáci. 23.června se sešlo na obecním úřadě šest párů rodičů, aby nechali přivítat své čerstvě narozené děti v obřadní síni paní starostkou.
Paní starostka návštěvníkům ukázala ta nejhezčí místa ve Smržicích a park mezi nimi samozřejmě nemohl chybět. Zahradníci byli natolik zvídaví, že se jim podařilo "vsáknout" až na dvůr jednoho ze stavení v ulici Zákostelí. Na rozdíl od návštěvy hodnotících komisařů byl tentokrát čas na některých místech v klidu posedět. 16.června přijeli zahradní architekti z celé republiky,aby na vlastní oči viděli obec s čerstvou Zelenou stuhou ČR
Chodník šedý a vjezdy hezky do červena.To bude teď radost jít z Olší na Kocandu :-) Firma "Stavebniny u komína" má už 1.června polovinu chodníku vydlážděnou. Součástí této akce byla také přeložka elektrického vedení ze střech domů pod zem. Na přelomu května a června nechala obec v ulici Olší vybudovat nový chodník.
Pěna se tentokrát hasičům moc nepovedla, na vyřádění to ale děckám úplně stačilo. Největší atrakcí byl skákací hrad. Větší museli spořádaně počkat,až se malí vyblbnou. Jednu z mnoha soutěží zajiš-ťovali hasiči a děcka trefování proudem vody moc bavilo. V neděli 29.května uspořádalo sdružení SRMŠ ve sportovním areálu svůj Dětský den.
Ten kdo se nestihl vrátit včas do cíle, chytla ho odpoledne pěkná bouřka, doprovázená místy i krupobitím. Nejmladší účastnicí vandru se stala teprve před měsícem narozená Stella Volek, která se vezla 14 km v kočárku. První kontrolu měli pěší turisté a cyklisté MTB na Stráži,kde také dostali chleba se skvělou pomazánkou firmy Makovec. Na 7.ročník největší turistické akce regionu Smržické vandr se tentokrát sjel rekordní počet 1470 účastníků.
V kategorii starších žáků v soutěži sokolské všestrannosti suverénně zvítězil další smržičák, Jiří Odvářka. V kategorii mladších žákyň získala v soutěži sokolské všestrannosti první místo Terezka Ondroušková. Smržické děvčata se poctivě rozcvičovala, trochu nás ale mrzelo, že neměla jednotný úbor jako jiná družstva. V sobotu 14.května vyvrcholila soutěž všestrannosti sokolské župy prostějovské lehkoatletic-kými závody v Prostějově.
Taková nefalšovaná radost z vítězství je dobrou motivací k uspořádání dalšího ročníku této soutěže. Je dobojováno a všichni závodníci se zvědavě tlačí kolem stolku pořadatelů, kde se chystají diplomy.. Ti odrostlejší už vyměnili tříkolky a koloběžky za kolečkové brusle a měřil se jim čas. 12.května uspořádali sokoli pro nejmenší i větší děti oblíbenou kolečkovou soutěž na cyklostezce.
Celá výsadba probíhá v režii Ing.Zapletalové z Čech p.K. a budou tady kvést jen samé trvalky. O pár dnů později nastupují zahradníci. Kolem boží muky se to začíná zelenat a některé rostlinky už dokonce kvetou.. Za dva dny je celý prostor uprostřed nejrušnější smržické křižovatky zbavený drnů a může se začít sázet. V polovině května se brigádníci pustili do úpravy trojúhelníku před sokolovnou, kde až doposud rostla jenom tráva
Když naše čarodějnice lehla popelem, přišel na řadu kabanos, kteří malí dostali za odměnu a velcí jim ho opekli. Odpolední sluníčko vytáhlo všechny ze sokolovny ven a nebohá čarodějnice na hranici to měla spočítané. Kromě různých soutěží byl velký zájem o čarovný nápoj nezlobení. Že by se malí nezbedové dali na lepší cestu? V sobotu 30.dubna se do sokolovny slétly čarodějnice, úvodní soutěže ale kvůli nejis-tému počasí proběhly uvnitř.
Vedle zlomeného stromku le-žela láhev od vína. Obec vyhlá-sila za dopadení těch, kdo zde v noci řádili, odměnu pět tisíc. Sváteční náladu pokazil šok v podobě tří zlomených stromků ve smržickém parku, které si zde užily jen tři roky života.. Velikonoční pondělí bylo zase ve znamení pomlázky a počasí tentokrát malým i velkým mrskutníkům opravdu přálo. Od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty brázdilii kluci v duchu tradice se svými hrkači a klepači smržickými ulicemi.
Na rozloučenou dostal každý tradičně malý dáreček. Ti větší špamprli slivovice a ti menší velikonoční perníček. Horní prostory fary zaplnili prodejci dekorací s velikonoční tematikou a někteří vyrábí svá umělecká díla přímo na místě. Hned za vstupními dveřmi smržické fary musí být kaž-dému z návštěvníků jasné, že právě dnes je Květná neděle. V neděli 17.dubna je jaro v pl-ném proudu, ptáci si létají bůh ví kde a smržičtí občané se slétají na velikonoční výstavu.
Po večeři jim zahrál a zazpíval pan Jaroslav Knejp a nikomu ani nepřišlo, že je nevidomý. Po vystoupení dětí následovalo pečené kuřecí stehýnko s rýží, kompotem a vínem na zapití. O úvodní program se postaraly děti ze základní školy svým téměř hodinovým vystoupením. 3.dubna pozvala kulturní komi-se všechny smržické seniory na příjemné nedělní setkání.
Stará siréna uměla jenom ječet a mluvit se nikdy ne-naučila, a tak skončí chudera pravděpodobně ve šrotu. Na půdě hasičské zbrojnice pracuje další partička, která systém připojuje na ústřednu nového bezdrátového rozhlasu. Tak to je teda síla ! Z šestnácti amplionů najednou se všichni smržičáci okamžitě dozví, jaké jim hrozí nebezpečí. Na poslední březnový den si prostějovští hasiči naplánovali montáž výstražného systému na smržické hasičárně.
S příchodem jara naštěstí do-dal pracovní úřad obci dostatek brigádníků, kteří bahno ručně vykopali a v kýblech vytahali. Pod mostem ale nános zůstal a pracovník Povodí Moravy nás docela šokoval tvrzením, že tam už bahno není jejich. Před mostem je už koryto potoka vyhloubené a tak se ani paní Pelíšková nemusíí jarního přívalu vody obávat. Po měsíční pauze se pracov-níci Povodí Moravy pustili do čištění další části Českého potoka za ulicí Trávníky.
Po přijetí nového člena má teď smržcké sdružení devatenáct myslivců a po schůzi se na památku nechali vyfotografovat Vlast.Korec a M.Herman byli pasováni za ulovení svého prvního divočáka a dalšího si pak všichni vychutnali na talíři. Předseda doktor Martin Vrtal předal místopředsedovi Jiřímu Hájkovi pasovací list za ulovení jeho prvního kusu srnčí zvěře. 4.března se sešli členové Mysliveckého sdružení, na své výroční schůzi, aby zhodnotili výsledky své dosavadní práce.
Po skončení Zumba exibice se nechaly svou cvičitelkou vyhe-covat další příznivkyně tohoto cvičení a zcela ovládly sál. Cvičení při hudbě Zumba ovládlo smržickou sokolovnu v průběhu zimy natolik, že na bále nahradilo i předtančení. Příležitosti pořádně se vyblb-nout tentokrát využilo kolem šedesáti návštěvníků a před-stavili se v průvodu masek. V sobotu 26.února se sešly v sokolovně přes dvě stovky návštěvníků na tradičním sokolském maškarním bále.
Nejlepším hercem byl vyhlášen pan Pospíšil.Zrovna ale marodí a tak mu cenu zavezla až domů starostka s matrikář-kou,která letos film namluvila. Celým čtyřhodinovým filmem provází diváky komentář a muselo to být asi docela zajímavé, když se téměř všich-ni vydrželi dívat až do konce. O chvíli později se v kulturáku sešo dalších 165 diváků z řad smržických občanů. Na pro-mítání čtyřdílného dokumentu je přivítala paní starostka. Tyto dva vzal sebou smržický kameraman Zdeněk Balcařík na promítání své videokroniky za rok 2010, protože mu dva měsíce pomáhali s její výrobou
Nejvíc však rodiče dostala paní matrikářka, když jim dala k podpisu pamětní knihu s nalepenými obrázky jejich dětí. Potom už paní starostka mladé rodiče ujistila, jak moc je obec šťastná, že jí přibyli čtyři noví malí obyvatelé. Tři děvčátka z mateřské školy zahájily slavnost moc hezkým pásmem básniček a písniček na miminkovské téma. 17.února se v obřadní síni obecního úřadu uskutečnila letošní první slavnost vítání nových občánků do života.
O týden později se zástupci obce sešli s ekologicky zaměřenými podnikateli, kteří by se mohli na soutěži podílet. 11.února přijel na první konzul-taci realizační tým soutěže, který nám s její přípravou a organizací poradí a pomůže. Postoupili jsme do evropské soutěže Entente Florale a už teď se musí dvanácti komisa-řům poslat materiály o obci. Krajská zelená stuha a zelená stuha ČR. Takové trofeje od loňska zdobí náš obecní úřad a hlídá je sám pan prezident.
Hasiči musí celou obrovskou hromadu rozebrat, rozmístit balíky slámy po celém prostoru a nechat je vyhořet. Pachatel tentokrát není ne-známý. Za všechno může tento nakladač, kterému zkratovalo elektrické vedení. Začala hořet obrovská hromada asi 50 tun balíkové slámy, uskladněné venku před halou na výrobu peletek. 9.února před polednem jezdí přes Smržice jedno hasičské auto za druhým. Už z dálky je vidět,že hoří v bývalé cihelně.
Po celou dobu akce "Květina ve společnosti" mohli hosté obdivovat a hodnotit nádherné klobouky ozdobené květy. Celým programem provázela moderátorka Rádia Haná Martina Qweetko Procházková a pořád se bylo na co dívat. Program pokračoval v sobotu několika ´módními přehlídkami svatebních a společenských šatů, doplněných kyticemi. Zahradnické centrum Marciá-nová uvedlo v pátek 4.února v kulturáku show přední české floristky Marie Bittnerové
V jídelně se podávaly zvěřinové speciality nebo se dalo jen tak posedět u kafíčka. Ozdobou plesu byli mistři ČR 2011 ve standart. tancích Bára Píchalová a Michal Bureš K tanci a poslechu zahrála jejich oblíbená kapela Casino, tentokrát s novou zpěvačkou. V sobotu 29.ledna uspořádali sokoli ve všech prostorách sokolovny svůj tradiční ples.
Fungl nové krmítko ozdobilo také park ve středu obce a zdá se, že se děcka ze školy budou o ptáčky vzorně starat. Další krmítko zavěsil Roman Bohanos před prodejnou firmy Makovec a hned ho také naplnil semínky slunečnice. Jedno z nových krmítek bude mít svoji premiéru na zahradě mateřské školy, kam je obecní pracovníci právě přpevnili. Obec se nestará jen o své ob-čany,ale také o své ptáčky. Když není venku práce,vyrábí Tomáš Hájek další krmítka.
Z pěti výherců se dostavili jen tři a každý z nich dostal kromě krásného krmítka ještě sadu semen k jarní výsadbě. V závěru akce vyhodnotil před-seda komise život. prostředí Prof. Aleš Lebeda soutěž o nejhezčí vánoční výzdobu 28.ledna přišla téměř stovka smržických na film Zdeňka Balcaříka, dokumentující cestu obce k významnému ocenění. Krmítka čekají na své výherce a obecní projektor zas na film Zelené Smržice aneb jak obec k Zelené stuze ČR 2010 přišla.
Hlásiče se v obci namontují na 33 místech a u každého z nich se dá samostatně nastavit hla-sitost dle požadavku občanů. . Vysílač ústředny má takový dosah, že mohl být jeden z hlásičů rozhlasu umístěn až na nádvoří firmy SEMO. Obrovskou ústřednu ze sedm-desátých let nahradí malá,ale stokrát chytřejší ústředna, na-pojená na záchranný systém. První investiční akcí v tomto roce, na kterou se podařilo zajistit dotaci, je montáž nového bezdrátového rozhlasu.
Druhý bagr vyhrabuje nánosy bahna o kousek dál proti prou-du směrem k ulici Koupelky. Zřejmě aby to nejhorší měli za sebou, začali ve špatně pří-stupném úseku na Trávníkách. Po několikaletých odkladech se Povodí Moravy konečně pustilo do čištění potoka. Z širokého koryta Českého potoka udělaly časem nánosy bahna jenom úzkou strouhu.
Program byl zpestřen vystou-pením zpěváka ze SuperStar Tomáše Jurenky, břišní taneč-nice a dětí z DD Plumlov. Návštěvníci měli možnosti v průběhu dne shlédnout několik módních přehlídek svatebních a společenských šatů. Prostějovské svatební studio Styl zde uspořádalo velkou prodejní výstavu všeho, co k pořádné svatbě patří. V sobotu 22.ledna se to před smržickým kulturním domem hemžilo svatebními auty, žádná svatba tady ale nebyla.
Historickou chvíli si mohli užít i příchozí návštěvníci a nenechal si to ujít ani předseda smržic-kých turistů Zdeněk Balcařík. Na základ.kámen symbolicky poklepala starostka Těšetic Hana Rozsypalová a starosta Slatinek Jaromír Crha. Hodně lidí sem přilákal základ-ní kámen budoucí rozhledny, která bude 39 metrů vysoká a letos by se měla začít stavět. Docela nás překvapilo,jací jsou smržičáci peciválové. V tom obrovském davu jsme jich zde napočítali všeho všudy osm.
Rok od roku si tato akce získává větší množství přízniv-ců. Do našeho příchodu se jich zde vystřídalo přes 2,5 tisíce. Výstup na vrchol je ideální příležitostí k probrání po sil-vestrovské noci,setkání s přá-teli a novoročním blahopřáním. Novoroční výstup na Kosíř je akce velice oblíbená, a tak jsou všechny příjezdové cesty nad Čelechovicemi v obležení. Přímo z obec.úřadu vyrazila paní starostka s manželem na tradiční novoroční výstup na nejvyšší hanáckou horu Kosíř.
Potom se ujímá slova starost-ka ing.Hana Lebedová a v krát-kém, ale výstižném proslovu vítá občany v novém desetiletí. Matrikářka Radka Odvářková ladí obecní rozhlas a za chvíli se už ulicemi Smržic nesou tóny Smetanovy "Mé vlasti". Vánoční strom se ještě vzpamatovává z půlnočních detonací a na obecním úřadě se chystá novoroční proslov. Je novoroční dopoledne. Nad Smržicemi místy prosvítá modrá obloha a teploměry dole v dědině ukazují dva mínus.
Fotografie a texty: Zdeněk Balcařík ©2011


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2019