O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(88 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.26, Rok 2017 - 2.pololetí


V úterý 12. září byla po několika odkladech konečně přeložka plynu zkolaudována a připojena a mohlo se začít s bouráním starého mostu mezi ulicemi Zákantí a Koupelky. Plynové potrubí teď vede dole pod korytem Českého potoka, elektrické a telefonní kabely prozatím po provizorní dřevěné lávce. Něčím se začít musí. Jako první bylo odstraněno zábradlí a odbagrován chodník. Ten na protější straně ulice naštěstí zůstane po celou dobu budování nového mostu průchozí. Bagr postupně odstraňoval povrchovou vrstvu mostu a jeden náklaďák za druhým hned hromady sutě odvážel.
Ve středu 13. září se stala středová část mostu minulostí. Následovat bude ještě bagrování boční propustě, složené z obrovských betonových čtverců. Děti z mateřské školy měly na své každodenní procházce obcí hned o zábavu postaráno. Bourání mostu ještě nikdy neviděly a doufejme, že už víckrát neuvidí. V sobotu 9. září uspořádali smržičtí Sokoli už podesáté své Pohádkové údolí, tentokrát jako indiánskou stezku. Každý z účastníků byl označen barvou na tvář, složil potrhanou mapu a vyrazil vstříc deseti stanovištím. Na dalším stanovišti měly děti za úkol vlastnoručně si vyrobit čelenku. Ta jim byla také hned nasazena a na indiánskou kartičku za ni dostaly další razítko.
Mladý Indián děti učil střílet z luku a docela jim to šlo. Na dalším stanovišti se zase rýžovalo zlato, zdolávaly se překážky a hledala válečná sekera. Na dalším stanovišti u smržického totemu měly děti za úkol namalovat totem indiánský a napsát na kus papíru nějaký vzkaz indiánským písmem. Indiánka Dita nejdříve sama předvedla přechod po "lajně" a potom tuto pomůcku ve fyzioterapii zdolávaly za její pomoci i příchozí účastníci stezky. Náčelník Apačů Bob u týpí v areálu sokolovny postupně odměňoval ty příchozí děti, které splnily dané úkoly. Potom se s ním všichni indiáni, kteří s pořádáním této báječné akce pomáhali, společně vyfotili.
V pátek 8. září plynaři dodělávají přeložku plynového potrubí na začátku ulice Koupelky. Po jejím dokončení může začít plánovaná rekonstrukce mostu přes Český potok. O půl deváté začíná obrovská mašina frézovat povrchovou vrstvu mostu a občané využívají jedné z posledních příležitostí se po něm projet. V deset hodin je už polovina povrchu vozovky odstraněna. Ještě pořád se ale uličkou kolem frézy protahují obrovské traktory a kamiony, vozící tuny substrátu do nedaleké bioplynové stanice. Na opačném konci obce mezitím začala pokládka nových obrubníků při rekonstrukci vozovky. Postupně tak mizí díry, vzniklé vybagrováním těch starých.
Ve čtvrtek 7. září pozvala obec všechny smržické seniory na tradiční Loučení s létem. Někteří z nich už měli své bicykly nasměrovány jak byli zvyklí, tentokrát se ale jelo úplně jinam. Jako inspirace posloužila na doporučení předsedy smržického klubu turistů Zdeňka Balcaříka nejkratší trasa Smržické šlapky "Prťavka". Dlouhá řada cyklistů úspěšně překonala mostek přes říčku Romži a blížila se k okraji Prostějova. Odbočka na stezku kolem říčky Hloučely některé z nich trochu překvapila a některé zaskočila.
Kopeček na konci stezky zvládli vyjet jen ti nejzdatnější senioři. Po cyklostezce směrem na Kostelec na Hané to už ale jelo skoro samo. Velké štěstí měli při přejezdu silnice u "zlámaného kříže". Paní matrikářce se na poslední chvíli podařilo zarazit mašinu, která jim chtěla ukrást pořádnou vrstvu asfaltu. Druhý přejezd říčky Romže byl mnohem bezpečnější. Pro některé to ale už začínalo být nečekaně dlouhé a naříkali, že je bolí zadní část těla. Zbýval už jen poslední přejezd silnice které se říká Tichá a kousek před Kostelcem na Hané se trasa stočila zpátky do Smržic.
Hned na začátku Smržic následovala poslední nečekaná odbočka do ulice Mlýnská, aby se vyhnuli rozkopané hlavní ulici. Lepší počasí jim obec na jejich cyklovýlet nemohla vybrat. Celý peloton seniorů uzavírala paní starostka aby měla jistotu, že se nikomu nic nestalo. Zbýval poslední úsek trasy kolem Českého potoka, kde už všichni měli smržický sportovní areál se slíbenou odměnou na dohled. Většina bicyklů i jejich majitelů je ve zdejším sportovním areálu jako doma. Kdo si ale koupil kolo nové, byla to pro něj premiéra a musel ho se zdejším stojanem seznámit.
Když před hodinou opouštěli Smržice, nikoho z nich ani ve snu nenapadlo, že ujedou na jeden zátah rovných deset kilometrů. To se přece musí oslavit ! Matrikářka Radka Odvářková všechny obešla s pamětní knihou. Až součet jejich podpisů prozradil, že se letos přišlo s létem rozloučit rovných 69 seniorů. Každý sportovní výkon si zaslouží odměnu. Kromě úvodní štamprlky Becherovky obec nadělila každému z nich jeden jakýkoliv nápoj a grilovaný steak se zeleninovou obohou. Jídlo všem tak moc chutnalo, že si nechali z restaurace vytáhnout kuchaře Lukáše, aby mu mohli jako poděkování zatleskat.
V pondělí 4. září se v nové budově Základní školy Smržice sešlo za doprovodu rodičů 20 žáků první třídy. Na úvod slavnostního zahájení školního roku prvňáčky přišla pozdravit jak paní starostka Ing. Hana Lebedová, tak i ředitelka školy Mgr. Marie Zoubalová. Třídní učitelka Mgr. Jana Gulaková potom jednoho žáčka po druhém pozvala k tabuli. Všichni dostali obrovský kornout dobrot, aby měli na začátek nové etapy života sladkou vzpomínku. Ze základní školy přešla paní starostka s paní matrikářkou pozdravit děti na úvod školního roku také ve škole mateřské.
Ve třídě Sluníček jsme zastihli nejmladší děti mateřské školy zrovna při svačince. Paní matrikářka každému z nich přidala ještě něco sladkého. Paní učitelka Veronika Přikrylová nám představila děvčátko, které je v mateřské škole úplně nejmladší. Týna Jataganzidu oslavila 14. srpna teprve dva roky svého života. Mezitím se už po svačině v jídelně zaplnila i třída Hvězdiček, kam chodí děti od čtyř do šesti let. Také tady přibylo několik nováčků. Některým z nich bude ale chvilku trvat, než si zvyknou na nové prostředí. Obsazení obou tříd Mateřské škole Smržice se k novému školnímu roku rozšířilo o 17 děvčátek a kluků na celkových 46 dětí.
V sobotu 2. září zaplnil sportovní areál 19. ročník Smržické šlapky. Start musel být kvůli uzavírkám v obci přemístěn do zadní brány areálu a jako první vyráželi účastníci nejdelších tras. Počasí nebylo zrovna ideální. Přesto se 11 cyklistů zaregistrovalo na trasu 190 km s otočkou až na vrcholku Pradědu. Mezi nimi i smržický David Kaštyl, který byl v letech 2010, 2012 a 2014 na této trase nejrychlejší. Nejvíc malých i velkých cyklistů se začalo do Smržic sjíždět kolem deváté hodiny, kdy už byli všichni vytrvalci na svých trasách. Většina z nich sem nepřijela závodit s časem, ale užít si hezkou projížďku. Účastníci Smržické šlapky si měli možnost vybrat z pěti tras v terénu a pěti tras po silnici. Celkem se na ně letos zaregistrovalo 583 cyklistů, z toho 92 jich bylo ze Smržic.
Úvod všech tras byl tentokrát společný. Kdo si vybral některou ze silničních tras, pokračoval na Dubany, kde byla první kontrola. Ten, kdo dal přednost terénu, měl první kontrolu na Stráži. Velký podíl na účasti smržických občanů měli manželé Slezáčkovi. Každoročně vyráží na některou z tras se svým pětičlenným rodinným týmem. Tentokrát zvolili 38km po silnici a ve tři odpoledne už byli v cíli. Šéf jedné z největších smržických firem Ing. Zdeněk Zapletal je nejen úspěšným podnikatelem, ale i nadšeným cyklistou. Také letos vyrazil se svým týmem a dva z jeho zaměstnanců vyjeli dokonce až na Praděd. Nestorem Smržické šlapky je několik let smržičák pan Karel Ošťádal. Přesto, že v neděli 10. září oslaví 91. narozeniny, v pohodě objel trasu 38 km. Od pořadatelů dostal kromě diplomu láhev šampusu a velkou gratulaci.
Nejmladším účastníkem byl letos vyhlášen Matias Kristel z Mostkovic. Sedmiměsíční klučina se vezl ve vozíčku celých 40 km terénem! Po příjezdu do cíle vypadal ale spokojeně a radost mu udělal také plyšový kašpárek. Po sportovním výkonu zasloužená odměna. O doplnění spotřebovaných kalorií se postarala skvělým občerstvením Restaurace U hřiště. Účastníci Smržické šlapky měli možnost výběru nejen ze speciálního "šlapkového" jídelního lístku, ale také z několika dobrot z udírny a grilu. Nejvíc najeli vytrvalci, kteří vyrazili na Praděd. Uzavírka Kaple jim trasu protáhla na 190 km. Nejrychlejším z nich byl stejně jako před rokem Michal Kozák ze Zlína, který razítko z Pradědu přivezl za 6 hodin 14 minut.
V sobotu ráno 26. srpna zaplnily pole naproti fotbalového hřiště desítky aut s našimi, slovenskými i polskými poznávacími značkami, které se sjely na mezinárodní turnaj přípravek. TJ Smržice a Futsal Čelechovice n.H. uspořádali už 5.ročník turnaje fotbalových přípravek. Na hřišti, rozděleném na čtyři části, se postupně vystřídalo 24 mužstev malých fotbalistů ročník 2008 a mladší. Fotbalové klání probíhalo ve čtyřech základních skupinách a vyvrcholilo finálovým měřením sil. Po skončení fotbalových bojů pobavil malé fotbalisty svým vystoupením rytmický recitátor BlackFish. Turnaj byl zpestřen různými soutěžemi a bohatou tombolou. Těsně před vyhlášením výsledků turnaje všechny nadchlo vystoupení taneční skupiny Deep Skill&Crew ve stylu breakdance a capoeiry.
Fotbalové zápasy v základních skupinách, čtvrtfinále a finále zabraly celé dopoledne a část odpoledne. Vyhlášení výsledků začalo až po 17. hodině a moderoval je vedoucí celého pořadatelského týmu Josef Spanilý. Pro všechny týmy byly připraveny medaile a pro ty vítězné tři nádherné poháry. Paní starostka, která má nad turnajem záštitu, poděkovala organizátorům za skvěle připravenou akci a hráčům za jejich dobré výkony. Jednotlivé týmy v pořadí od posledního 24. místa byly postupně zvány k předání odměn. Domácí mužstvo si přišlo pro diplomy a medaile za své 19. místo ve výsledkové listině. Těm nejlepším předala poháry osobně paní starostka. Největší pohár dostal pro své mužstvo z Uherského Hradiště za první místo kapitán 1. FC Slovácko modrá.
V polovině srpna rozmístila stavební firma po celém smržickém hřbitově tyto varovné tabule. V horní části hřbitova vyroste po vybudování základů nový urnový háj. Ten starý už svojí kapacitou nestačil pokrýt zájem pozůstalých. Po vybudování podkladové vrstvy budou všechny spojovací chodníky mezi náhrobky opatřeny zpevněným povrchem z žulových kostek. Vybagrovaná hlína je odvážena mimo hřbitov. Po dokončení stavebních prací přijde na řadu také oprava kapličky.
Dvě auta smržického Tesařství Smyčka a postavy, pohybující se na střeše obecního úřadu. To nemohlo znamenat nic jiného, než že se konečně začalo s rekonstrukcí střechy. V prvním srpnovém týdnu byla rozebrána nádvorní část střechy obecního úřadu. Trámy krovů jsou kupodivu zdravé a měnit se budou jen střešní latě a krytina. V druhém týdnu měsíce srpna rozebírají tesaři přední část střechy, která vydržela až na drobné opravy bezmála 120 let. Během dvou týdnů je celá střecha opatřena novými latěmi a může se pokládat krytina.
Od pondělí 17. července uzavřely Smržice ze všech stran zákazy vjezdu. Začala plánovaná obnova povrchu vozovky na hlavním silničním tahu obce. Průjezd byl zachován jen ve směru od Držovic kolem sokolovny na Čelechovice na Hané. U sadu na ulici Trávníky byla vytvořena náhradní zastávka autobusové dopravy. V celé obci je najednou neobvyklé ticho a klid. Pochvalují si to zejména starší občané, kteří měli často díky intenzivnímu provozu problém dostat se na druhou stranu silnice. Stavební firma začala frézovat povrch vozovky od železničního přejezdu "u zlámaného kříže" až po vjezd do obce. Silnice bude také v některých úsecích rozšířena.
Součástí obnovy průtahu obcí bude také rekonstrukce mostu mezi ulicí Zákantí a Koupelky. Obnoveno musí být i plynové a elektrické vedení doposud upevněné na konstrukci mostu. Koncem července už plynaři svařují nové plynové potrubí opatřené chráničkou. Nebude upevněno na novém mostě, ale povede pod korytem Českého potoka. Do akce nastupuje firma provádějící horizontální zemní protlaky a vrty. Obrovské mašině stačí dvě díry v chodníku naproti Kocandy a provrtá otvor pro plynové potrubí pod korytem potoka až na ulici Koupelky. Na přelomu července a srpna trhají pracovníci stavební firmy za pomoci bagru obrubníky kolem celé hlavní silnice. Díry před vjezdy jednotlivých domů zasypávají, aby se občané dostali ke svým domům.
V pondělí 10. července odpoledne se přihnala obrovská průtrž mračen, chvilku padaly i kroupy. Z polí kolem hřbitova se začaly do obce okamžitě valit proudy vody. Doprava musela být zastavena a hasiči se snažili vodu usměrnit do kanalizace. Kanály ale takový nápor vody nestíhaly. Bez ohledu na to, že tekla z vedlejší silnice, voda nikomu nedala přednost a na křižovatce u sokolovny se rozjela na dvě strany. Jeden proud vody protékal ulicí Koupelky. Jeho část přece jen stihl kanál odvést a stáhnout do Českého potoka.
Druhá část vody si to zamířila ke kulturnímu domu. Jeho personál okamžitě vyrazil do terénu a začal budovat zábrany. Druhá část vodního proudu odbočila u sokolovny směrem na Držovice. Tady část vody odbočila do ulice Trávníky a zbytek skončil opět v Českém potoce. Na opačné straně Smržic vytvořila průtrž v areálu firmy Arboeko obrovské jezero, ze kterého voda postupně proudila do obce.
Z ulice Za Kobližnicí se stala řeka a hasiči odčerpávali vodu ze sklepů domů. Voda se přehnala přes hlavní silnici až do ulice Příční. Někteří řidiči ji navíc svým bezohledně rychlým průjezdem vháněli do okolních domů a hasiči byli nuceni ulici uzavřít. Ve snížené části ulice Příční se vytvořilo jezero a její obyvatelé odčerpávali vodu za pomoci smržických hasičů ze svých sklepů. Tak intenzivní příval vody postihl Smržice naposledy v roce 2007, tak snad bude minimálně na dalších deset roků klid.
Autor fotografií a komentářů Zdeněk Balcařík © 2017


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2017