O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(88 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.29, Rok 2019 - 1.pololetí


Kdo z občanů nic netušil a procházel ve středu 13. března kolem smržického kostela, mohl si pomyslet, že po lípách ve zdejším parku skáčou obrovské veverky. Ve skutečnosti se ale jednalo o plánovanou údržbu stromů. Z veverek se vyklubali pracovníci brněnské firmy ArboTyl. Její majitel Ing. Tomáš Tyl nám vysvětlil, proč je teď na údržbu stromů nejvhodnější doba. Obecnímu zahradníkovi Martinu Přichystalovi to vysvětlovat nemusel. Za chvíli jde do akce sám šéf firmy, ověšený popruhy, sponami a pilami. Období polovegetace je podle něj ideální, protože stromy už táhnou mízu a řezné rány se rychle zatáhnou pletivem, bránícím vstupu škodlivých látek. Tři pracovníci firmy ArboTyl šplhají pomocí lan po stromech a zem pod nimi je už pokrytá větvemi. Jejich kolega dohlíží ze země, aby měly stromy ten správný tvar a současně hlídá, aby na projíždějící auta něco nespadlo.
V sobotu 2. března uspořádali smržičtí Sokoli svůj tradiční Maškarní bál. Po zahajovacím průvodu masek přišly na řadu soutěže a začalo to židličkovou. Masky měly první příležitost sbírat body k závěrečnému hodnocení. Moderátorka Ina Loka před další soutěží masky naváděla, ať předvedou, jak umí podlézat. Starostka Sokola jim osobně držela lano, které bylo níž a níž. Zajímavé figury předváděla zejména Zubní pasta Signal. Po soutěžích to už naplno rozjela kapela Citrus a celý sál zaplnily taneční páry v maskách i bez masek. Bylo vidět, že jaro je už opravdu za humny, protože všude se to hemžilo vosami. Po takovém tancování pořádně vytráví. Každý z návštěvníků měl možnost zajít se posilnit do jídelny a vychutnat si některou z dobrot, připravených v kuchyni Jindry Vytáska.
Ve vestibulu sokolovny čekala na půlnoční losování bohatá tombola, kterou měl na starosti Jaroslav Coufal. Kdo vyhraje třetí cenu, dostane krásný dort, druhou cenou byl presovač a první cenou třídenní welnes pobyt. Kdo dostal chuť na vínečko nebo na něco ostřejšího, zašel si do „pekla“ ve sklepních prostorách sokolovny. Bylo to zde o něco klidnější než při plese, který nedávno pořádala obec. Na rozdíl od Obecního plesu ale v „pekle“ jela na plné pecky diskotéka. Děvčata, která dávají přednost spíš tvrdší muzice, si to zde náramně užívala a s nimi také DJ Petřík. Před půlnocí Ina vyhlásila nejlepší masky. Na pátém místě se umístila Karkulka, myslivec a dva Indiáni, na čtvrtém Zubní pasta Signál, třetí bylo Domino, druzí Dalmatini a první byly bezkonkurenčně Vosy.
V sobotu 23. února uspořádal Spolek rodičů při MŠ ve smržické sokolovně svůj tradiční Dětský karneval. Hodně se na něm tancovalo, soutěžilo a mlsalo. Nechyběl ani klaun s modelováním balonků a malířky na obličej. Oblíbená je také židličková soutěž. V tombole bylo tolik cen, že se losovalo na dvakrát. Nejprve menší ceny a v závěru odpoledne 28 hlavních cen, z nichž první cenou byla dětská koloběžka. Děti měly krásné kostýmy. Jako nejoriginálnější byly vyhodnoceny Moucha, pan Ipkiss, malá Pirátka, ještě menší Máša a Šmoulíček. Program doprovázel muzikou DJ Jiří Odvářka. Na závěr byla vyhlášena diskotéka pro všechny. Masek bylo na karnevalu tolik, že se na společnou fotku ani nevešly. Některé děti byly během něj také na focení firmy PV Foto nebo na karnevalovém tvoření v jídelně.
V pátek 22. února pozvali smržičtí zahrádkáři na 17. hodinu všechny, kdo něco minulý rok vypálili, na jubilejní 10. Košt pálenek. Tentokrát se sešlo 30 vzorků a pro účastníky připravily členky spolku bohaté občerstvení. Každý ze soutěžících dostal kartu, do které zapisoval bodové hodnocení vzorků. Pokud poznal, z čeho je vzorek vypálený, mohl to tam uvést také a potom na závěr porovnat kvalitu svých chuťových buněk. Hodnocení tolika vzorků bylo docela náročné a ještě náročnější bylo pro pořadatelky na závěr spočítat body. Až o půl deváté dochází k vyhlášení výsledků a předání cen. Konečně měli také všichni jistotu, co vlastně pili. A tady jsou letošní vítězové. Na třetím místě se s vypálenými mandlemi umístil Miroslav Martinák, na druhém místě s meruňkovicí Lubomír Sedlář. Nejvíc bodů získala pálenka višní a meruněk Petra Zavadila.
V sobotu odpoledne 16. února pozvala Obec a Mateřské škola Smržice malé i velké občany do nové budovy na „Den otevřených dveří“. Přípravy vyvrcholily v kuchyni chystáním občerstvení pro očekávané návštěvníky. Zájem o prohlídku nové mateřské školy předčil všechna očekávání. V úvodu slavnostního zahájení všechny přivítal starosta obce Ing. Aleš Moskal a také zastupující ředitelka školy Mgr. Jana Gulaková. Člen zastupitelstva Ing. Jiří Přikryl, který měl výstavbu nové budovy MŠ na starosti, seznámil ve stručnosti přítomné s tím, jak přípravy projektu nové mateřské školy a jeho následná realizace probíhaly. Vedoucí učitelka MŠ Bc. Veronika Přikrylová zdůraznila, že nová budova i když nádherná, je jen prostor, do kterého je třeba vložit ducha, aby se zde děti cítily jako doma. Se současným kolektivem se jí to skvěle daří.
Největším překvapením byl farář P. Josef Glogar. Nejdříve přečetl krátký úryvek z bible. Po žehnací modlitbě se přítomných zeptal, jestli si vzali deštníky a celý prostor včetně části návštěvníků pokropil svěcenou vodou. Potom se už dostaly ke slovu děti. Za doprovodu paní učitelky Hany Bittnerové zazpívaly a zarecitovaly několik hezkých básniček a některé z nich byly přímo o jejich nové školičce. Střídala se skupinka těch nejmenších z mateřské školy s většími dětmi z dramatického kroužku základní školy. Za každé vystoupení sklidily děti velký potlesk. Po slavnostním zahájení začala oslava. Pan starosta s několika dalšími členy zastupitelstva postupně bouchali jednu láhev šampusu za druhou a děvčata to roznášela mezi přítomné.
Děti ale nepřišly při oslavě vůbec zkrátka. Jedna z maminek, paní Fiedorová, pro ně upekla nádherný dort a ozdobené muffiny. Paní učitelka jim hned také oboje nakrájela a rozdala. Den otevřených dveří pokračoval prohlídkou celé budovy. Každý z návštěvníků si mohl projít její prostory, případně svým malým potomkům ukázat, na co se zde mohou těšit. V poslední třídě měli návštěvníci možnost v opakované projekci vidět sestřih fotografií Zdeňka Balcaříka. Ten jim na stěně promítal postupné zrození mateřské školy od bourání starého domu až po uvedení do provozu. Před odchodem se mohli ještě všichni občerstvit a ochutnat něco z ukázek zdravé výživy. Mohli také zavzpomínat nad fotografiemi z desítky starých alb, které jim byly k dispozici.
Ve středu 13. února přišel pan starosta popřát Kristýně Starobové k jejímu životnímu úspěchu. Po letech snažení se jí narodilo krásné zdravé miminko, které se navíc stalo prvním smržickým občánkem roku 2019. Nikolka se narodila 2. ledna ve 4:03 hodin v prostějovské porodnici. Pan starosta jí přinesl za obec krásné náušničky z bílého zlata se zirkony. Sám ale musel odejít, protože je nachlazený a nerad by miminko nakazil. Přivítání prvního miminka roku se muselo trošku oslavit. Pana starostu zastoupil pan místostarosta, nechyběli rodiče maminky manželé Starobovi a nejvíc všem scházel tatínek Nikolky Tomáš Černý, který byl ještě v práci. Nikolka si to po dobu naší návštěvy užívala a vůbec nezlobila. Občas ale umí být údajně pěkně divoká. Podle slov maminky je to dítě nové doby a místo na hračky se pořád dívá do objektivu kamery své elektronické chůvičky.
Tam, kde nechybí nadšení, dobrá vůle a kolektiv přátelsky naladěných lidí, dá se dokázat i nemožné. S týdenním předstihem začala parta kamarádů měnit zubem času ohlodanou sokolovnu na prostor k uspořádání obecního plesu. Všechny prostory byly vyčištěny a náležitě vyzdobeny, aby se zde návštěvníci plesu cítili co nejlíp. Problém propadající se podlahy musel být vyřešen podložením stolů, aby skleničky s vínem nestály nakřivo. Poslední tečkou výzdoby bylo upevnění symbolu pořádané akce, aby nikdo nebyl na pochybách, že se opravdu jedná o Obecní ples se šťastným číslem sedm. Baner na jevišti připevnil místostarosta obce Jiří Peka. Předsálí sokolovny bylo vylepšeno kobercem a hezkou oddechovou zónou, vyrobenou z dřevěných palet. Na dveřích byly umístěny grafické návrhy architekta, jak by mohla sokolovna vypadat po své případné rekonstrukci.
Těsně před plesem byly na každém ze stolů umístěny krásné květinové dekorace, dvě láhve vína, sladké i slané občerstvení a program s jídelníčkem a přehledem cen tomboly. Ve stejném duchu byl vyzdoben a vybaven také malý sál sokolovny. 480 metrů materiálu na výzdobu věnovala obci firma Toray jako sponzorský dar. Část stolů a židlí sem byla přestěhována z budovy zahrádkářů. V rámci co nejlepšího využití prostoru sokolovny byly dva stoly pro čtrnáct hostů plesu umístěny také ve spojovacích průchodech mezi velkým a malým sálem. Pro dalších dvacet hostů byl využit a vyzdoben také výklenek, který běžně slouží k uskladnění matrací a cvičebních pomůcek. Celkem bylo připraveno 280 míst a vstupenky byly během týdne rozebrány.
V sobotu večer 2. února se začali do skolovny scházet první hosté. U vchodu jim pořadatelé utrhli části vstupenky, které se budou losovat. U stolečku je potom přivítal místostarosta a starosta obce štamprlí slivovice. Před zahájením plesu už byly oba sály sokolovny do posledního místa zaplněné a všichni se těšili na zahájení programu. Ve 20 hodin zahájila ples kapela Stofka. Ta měla ve Smržicích svoji premiéru a skoro nikdo ji tady neznal. Svým bohatým repertoárem a jeho skvělým podáním si ale brzy všechny návštěvníky získala. O půl deváté si od kapely na chvíli půjčil mikrofon náš pan starosta. To ani netušil, od koho si jej vlastně půjčuje. Mikrofon mu předal jeho kolega starosta, který kromě kapely Stofka řídí také chod městečka Jevíčko.
Starosta obce Ing. Aleš Moskal všechny návštěvníky přivítal, stručně představil program Obecního plesu a popřál všem, aby si ho co nejvíc a co nejlépe užili. Hned po zahájení plesu se představili svým prvním vstupem předtančení dva mladí tanečníci Michal Procházka a Tereza Vymazalová. Předtančení bylo pro všechny návštěvníky plesu skvělou motivací. Hned se vrhli na taneční parket a při tak báječné hudbě jim to šlo moc hezky. Kapela Stofka měla u návštěvníků plesu obrovský úspěch a po každé odehrané skladbě následoval velký potlesk.
Pivo a nealko se točilo nahoře v předsálí. Kdo dostal chuť na něco ostřejšího nebo na další láhev vína, zašel si dolů do sklepa. Na jeho schodišti kadého přivítal příznačný nápis "Vítejte v pekle". Hodinu před půlnocí bylo zahájeno losování 86 cen tomboly. Každý, kdo vyhrál, vytáhl z klobouku číslo místenky dalšího návštěvníka. Losování bylo rozděleno na dvě části s hudební vložkou. Klobouk měla na starosti předsedkyně kulturní komise Veronika Přikrylová, ceny podával místostarosta obce a výherce vyhlašoval pan starosta. Dámou v pozadí, která celou tombolu připravila, byla matrikářka Radka Odvářková Losování tomboly se trošku protáhlo, protože každý třetí host plesu něco vyhrál. Všichni, včetně pana starosty, se rádi odreagovali na tanečním parketu a hudba jim k tomu hrála až do půl třetí do rána.
Na počátku posledního lednového týdne pokryla celé Smržice a okolní krajinu tlustá bílá peřina. Dříve tak běžná věc všechny překvapila a dokonce i svatý Jan Nepomucký nechápal, kde se najednou taková spousta sněhu vzala. Největší radost měly děti. Z mokrého sněhu hned začaly stavět sněhuláky a zatím netušily, že se budou s blížící se rekonstrukcí školy někam stěhovat. Podle předpovědi se měla ta sněhová krása už koncem týdne rozpustit. Někteří ze smržičáků ale nezaváhali a na běžkách si vyšlápli na "hanácké Mont Blanc".
V pondělí 14. ledna byl slavnostně zahájen provoz v nově postavené budově mateřské školy. Hned po ránu, až se všechny děti sešly, přišli je pozdravit také zastupitelé obce a přinesli jim velký balík dárečků. Vedoucí učitelka mateřské školy Bc. Veronika Přikrylová vyzvala děti hezky jednoho po druhém, aby se panu starostovi představily. Dětem se to docela dařilo a někteří z nich si dokonce vzpomněli, ve které ulici bydlí. Společná fotečka při prvním dni provozu nové školky nemohla chybět. Větších dětí, kterým paní učitelky říkají "štěňátka", přišlo tentokrát jen devatenáct, celkem je jich ale přihlášených o pět víc. V sousední krásně vyzdobené třídě si to první den užívali ti nejmenší, kterým se říká "broučci". Také jim přinesl pan starosta balík dárečků a pan místostarosta zas jejich učitelkám kytičku.
Ve třídě "broučků" byla společná fotka při zahájení provozu nové mateřské školky mnohem roztomilejší. Zástupci obce si alespoň na chvilku zavzpomínali, jak to kdysi bylo krásné. Školku ale určitě tak krásnou neměli. Matrikářka Radka Odvářková děti trošku vyzkoušela. Zahrála jim pár známých melodií a děti měly poznat, co to bylo za písničku. Většinou se jim to povedlo. Po odchodu zástupců obce se děti vrhly na balík dárečků, který od nich dostaly. Chvilku jim trvalo, než se dostaly dovnitř, ale to nadšení potom stálo za to. Potom už čekala děti první svačinka v nové jídelně. Za nimi ještě obecní pracovníci stěhovali poslední sporák, protože vybavení kuchyně a jeho zapojení dalo nejvíc práce. Dětem ale chutnalo i tak báječně.
V pátek 11. ledna pozvala kulturní komise obce a její videokronikář Zdeněk Balcařík diváky do kina. Další pokračování opakovaného promítání jim tentokrát nabídlo vzpomínky na život v jejich obci během let 2002 a 2003. Diváci mohli zavzpomínat, co se v obci podařilo v úvodu tisíciletí vybudovat a také na tehdejší zatopenou sokolovnu. Některé z reportáží jim ukázaly jejich děti, když byly malé a také starší občany, kteří už nežijí. O přestávce poskytla obec divákům malé občerstvení. Pochutnal si na něm též pan Alois Zwiener. Ten ještě žádné promítání videokroniky nevynechal a nechyběl na něm ani ve svých devadesáti letech. V první přestávce promítání dostali diváci hádanku, kdy se ve Smržicích konalo referendum o vstupu do EU. Ze 47 správných odpovědí, že to bylo 13. a 14. června 2003, byla vylosována jedna, která vyhrála dárkový koš.
V tomto domě bývala odedávna hospoda U Chytilů. V roce 1952 byla do upravených místností přestěhována mateřská škola a vydržela tam neuvěřitelných 67 let. V pátek 11. ledna 2019 její provoz definitivně skončil. Paní učitelky zapojily do stěhování lehčích částí vybavení jejich mateřské školy všechny děti, aby si svých věcí a hraček víc vážily. Cestu mezi starou a novou budovou školky jim trošku vyzdobil sníh. Děti kmitaly několikrát sem a tam a zdálo se, že je to baví. V nové budově se o přestěhované vybavení školky už musely postarat paní učitelky a paní uklizečky. Většina věcí se nosila do prvního patra.
Když si děti do vstupní chodby školní budovy odnosily také zástupy svých židliček, naskytla se ideální příležitost chvilku si na nich odpočinout. Snad nejhorší částí stěhování bylo vynesení klavíru do prvního patra školky. Na to by nestačili ani obecní pracovníci Roman s Martinem. Naštěstí přiložili ruku k dílu také dva ochotní tatínci. Nahoře ve třídách se mezitím dolaďovaly koberce a výzdoba. Pro všechno vybavení a hračky se muselo vymyslet to nejvhodnějí umístění. Také v kuchyni se leštily všechny nerezové skříňky a veškerá zařízení, aby se v pondělí mohl také tady zahájit provoz a dětičky neumřely hladem.
Na úvod roku opět zorganizovala Charita ČR celonárodní Tříkrálovou sbírku. Zapojila se do ní též smržická farnost a v sobotu 5.ledna se před krásně zasněženým kostelem sešlo 25 malých koledníků s doprovodem. Početnou skupinku koledníků jsme zastihli v ulici Trávníky. Těm větším z nich jeden do trojice chyběl, tak si vzali na pomoc malého Ježíška. Další trojici s doprovodem jsme potkali na ulici Zákantí. Každá skupinka byla vybavena zapečetěnou pokladničkou s logem charity a průkazem, který má zamezit falešným koledníkům, aby se na sbírce přiživovali. Moc hezkou trojici koledníků, nebo spíš kolednic, jsme zastihli v ulici Blíšťka. Tři děvčátka, která obcházela za doprovodu Petry Tesárkové jednotlivá obydlí a zpívala známý popěvek, vypadala jako andílci.
Do Tříkrálové sbírky se každoročně zapojuje také rodina Slezáčkova. Menší děti ale tentokrát onemocněly, a tak musela za jednoho z koledníků chodit jejich maminka Pavla. Aktivně se do Tříkrálové sbírky zapojuje také pan farář P.Josef Glogar. Se dvěma dalšími koledníky jsme jej zastihli v ulici Kobližnice. Paní Urbanová jim kromě příspěvku nabídla dokonce vánoční cukroví. Přesto, že kolem jejich domečku je čeká ještě spousta práce, přispěla do sbírky také paní Růžičková. Celkem vybrali koledníci 37 370 korun, které půjdou na pomoc nemocným, postiženým a dalším lidem, kteří jsou v tísni. Aby vám na dveře domu napsal nápis K†M†B 2019 sám pan farář, to se hned tak nepodaří. Pan Trnečka to štěstí měl a také on dostal za svůj příspěvek balené cukříky a kalendář s logem Tříkrálové sbírky.Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2019