O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.10, Rok 2010 - 1.pololetí


Členky volební komise objíždí druhý den voleb ty občany, kteří mají problém se do volební místnosti dopravit. Poslední květnový víkend byl nejen ve Smržicích, ale i v celé naší republice ve znamení parlamentních voleb.
Odpolední bouřky ovšem většinu turistů řádně prověřily a také v cíli je čekala kromě diplomu a medaile potopa. Dopoledne bylo ještě krásně a kdo si vybral některou z kratších tras, užil si celý výlet se sluníčkem. Pořadatelé z Klubu českých turistů Smržice je tentokrát přivítali ve fungl nových klubových tričkách. V sobotu 22.května se do sportovního areálu sešlo a sjelo devět stovek účastníku dalšího Smržického vandru.
Odrostlejší sokolky v čele se svojí starostkou se tvářily nadmíru spokojeně, že na ně letos opět nepřišla řada. Tradice je tradice, a tak v závěru akce musela vzplát opět hranice a spolu s ní také tato nebohá čarodějnice. Soutěže byly stejné jako při dětském dnu, jenom sokolky a sokolčata připomínaly svými úbory, co je dnes za den. 30.dubna se na hřišti sokolovny tradičně slétají čarodějnice za živého zájmu ostatních spoluobčanů.
Na závěr se to v obřadní síni trochu rozšouplo a nechyběla zde ani oblíbená mašinka. Po večeři a rozbalení dárků si oslavenec jako první zatančil se svojí ženou Maruškou. První odměnou za jejich přání byl pro všechny gratulanty řízek přes celý talíř. V polovině dubna oslavil místostarosta obce pan Urban kulaté životní jubileum.
Po prohlídce výstavy čekalo u dveří sálu na všechny příchozí tradiční rozloučení. Nahoře si mohli návštěvníci prohlédnout nebo zakoupit nejrůznější symboly velikonoc. V dolní části fary tentokrát kralovala smržická květinářka paní Opluštilová. V neděli 28.března uspořádala obec v prostorách fary tradiční velikonoční výstavu.
V sokolském baru tentokrát nechyběla tullamorka ani tequila Nalajnovaná podlaha soko-lovny vyhovovala především vyznavačům řadových tanců. K tanci i poslechu všem návštěvníkům zahrála oblíbená kapela Náhoda. Večer 20.března pozvali sokoli včechny příznivce country na Josefovský country bál
Paní starostka se hned pustila do průzkumu a snad se jí podaří toho darebáka vypátrat Nějaký kretén sem vyvezl celou fůru plastových a gumových zbytků z aut. Hospodář myslivců pan Korec sem přiváží starostku aby viděla,čeho jsou lidé schopni V polovině března napadla ještě trocha sněhu a zasypala téži zamrzlý lom na Stráži.
Na závěr příjemného večera dali zahrádkáři vítězné vzorky soutěžícím ke konzumaci. Anonymní soutěž vyhrála jabl-kovice Zdenka Smičky, druhá byla višňovka Martina Vrtala. Účastníci přinesli celkem 27 vzorků, takže degustace byla docela náročná. Na podvečer 4.března připravili smržičtí zahrádkáři pro občany soutěž "Košt slivovice".
Družstevníci doufají, že bílý únor jejich pole řádně posílil a letošní úroda bude stát za to. Taková spousta sněhu se jen tak neztratí, a tak hráz na Romži dostává notně zabrat. Běžkaři, kteří zde ještě před pár dny řádili mají smůlu, zato stezka láká k první projížďce. Tak rychle, jak v noci zmizel mladý lupič, mizí odpoledne poslední zbytky sněhu.
Policie ale nemá pro jeho herecký výkon pochopení a sbírá stopy k jeho dopadení. Po velkém úsilí se mu daří vypáčit vstupní dveře obchodu a odnáší si celou pokladnu. Přeskakuje plot Šoustalova obchodu a je natolik skromný, že má přes hlavu kapuci. V noci na 1.března se na lávce přes potok objevuje další kan-didát na cenu Smržického lva.
Cenu "Smržické lev" za nej-lepší herecký výkon si odnesl hostinský Pavel Opluštil. V soutěži "Jak znáte Smržice" byla tentokrát nejúspěšnější paní Dana Mrázková. Zcela zaplněný sál kulturáku si připomenul nejzajímavější události předchozího roku. Premiéra filmu Smržice 2009 videokronikáře obce Zdeňka Balcaříka měla velký úspěch.
Prostějovský sněžný skůtr konečně našel využití a nadělal plno krásných stop. Spousta sněhu ležela taky ve Stežkách, cyklostezka byla však stále průjezdná. Smičkům to hrklo ze střechy a byla velká klika, že zrovna nikdo nešel kolem. V polovině února ještě ležely po celých Smržicích obrovské haldy odklizeného sněhu.
Největším tahákem byly módní přehlídky ošacení pro nevěsty, ženichy i družičky. Dalším spolupořadatelem akce bylo svatební studio Styl a všude to bylo znát. Hlavní zásluhu na jejím vzniku mělo kostelecké zahradnické centrum paní Marciánové V sobotu 6.února proběhla v kulturním domě ojedinělá akce "Květina ve společnosti"
Vítaným zpestřením plesu bylo hned několik profesionálních tanečních vystoupení. Zvěřinové speciality všem náramně chutnaly a vydrželi po nich plesat až do rána. Po tancování všem vytráví a od toho, aby nikdo netrpěl hladem je tady kuchař Petr Schiel Tři stovky návštěvníků se sešly ve smržické sokolovně na tradičním Sokolském plese.
Za své snažení dostávají od čelechovských sokolů, kteří akci pořádali, hezký diplom. Cílem jejich běžkování je tentokrát vrcholek nejvyšší hanácké hory Velký Kosíř. Nad čelechovským lomem si ovšem mohou klidně jako na horách připadat. Díky sněhu nemusí členové klubu turistů na hory a sporto-vat se dá kousek za dědinou.
Na dvoře mateřské školy zas hrozily rampouchy a pro děcka to byla zajímavá podívaná. Na nejvíc exponovaném místě před smržickou poštou pomá-hali sněhu ze střechy hasiči. Sníh přinesl nejen radost, ale i nebezpečí a kolem některých domů nebylo radno chodit. Spousty sněhu se musí využít a tak děckám venku přibylo několik nových kamarádů.
Ti nejmenší jsou skromnější, maminka jim nasadí brusličky a jde se na věc. Kluci se hned vrhají na novou ledovou plochu a svádí zde nelítostné souboje. Ke sněhu se od půli ledna při-dal mráz a z parkoviště za kulturákem se stalo kluziště. Největší radost měli samo-zřejmě ti nejmenší a kopeček ve Vývozu byl v obležení.
Spousta sněhu napadla i na hřbitově,tam ale naštěstí stačí jen prohrábnout cestičky. Závěje se musely uklidit taky před zastávkou, aby měl kde přistávat autobus. Sníh padal celou noc a tam kde obecní traktorek včera přestal, mohl začít ráno znova. Hned v prvním týdnu po novém roce spadla na celé Smržice tlustá bílá peřina.
Nejvíc zážitků se točilo kolem fotbalu, který ani v průběhu oslavy v pokoji nechyběl. Pan Pospíšil má naštěstí skvělou paměť, takže jeho vyprávění nebralo konce. Po novém roce se ve zdraví dožil devadesáti let a gratu-lovat přišli i z obecního úřadu. Pan František Pospíšil bydlí v ulici Trávníky a celý svůj život zasvětil zedničině a fotbalu.
Kouř z novoročního ohňostroje se držel při zemi, a tak efekty tentokrát příliš nevynikly. Navzdory počasí, připomínají-cího podzim, si někteří ne-odpustili novoroční procházku. Dopoledne si občané vyslechli novoroční proslov starostky obce v místním rozhlase. Tak vypadaly Smržice na Nový rok 2010 dopoledne při pohledu od Budína.
Fotografie a texty: Zdeněk Balcařík ©2010


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020