O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.11, Rok 2010 - 2.pololetí


V pravé poledne doráží do cíle. Letos si to prodloužlli, a tak je guláš na posilněnou a svařák na zahřátí o to zaslouženější. Ulicí Za Kobližnicí se na chvíli dostávají zas mezi pole, ale potom už to Mlýnskou ulicí střihnou k Českému potoku. Silvestrovský průvod prochází zbrusu novou Jižní ulicí a směřuje k hlavní smržické třídě. To ještě ale není konec. Po terénní vložce přes širé lány jsou rádi, že zas mají pevnou cestu pod nohama a smržický kostel na dosah.
Když si toto historické vyvr-cholení u třech dubů dosta-tečně užili, začínají postupně scházet zas dolů do Smržic. Na vrcholu Budína přibyly tři mladé duby. Tolik návštěvníků najednou ale nejvyšší kopec v okolí Smržic jistě nepamatuje. Paní starostka je stále v první lajně, protože má tuto trasu natrénovanou při každodenní procházce se svým psem. Díky příznivým podmínkám se tentokrát jde až na vrchol Budína a za své si to vzaly i rodinky s těmi nejmenšími.
Za chvíli jsou už za humny a úvozovou cestou nad pod-hajskými zahradami pomalu stoupají k Sedláčkovu "lesu". Padesát čtyři malých i velkých smržičáků se rozhodlo využít poslední příležitosti protáhnout tělo na okruhu kolem dědiny. Ještě vybrat si tu nejhezčí kometu s nápisem PF 2011 a může se vyrazit na trasu po-slední procházky tohoto roku. Mezitím, co si fotbalisté honí trika na hřišti, za kulturákem se schyluje ke startu tradič-ního Silvestrovského šlapáčku.
Je to už třetí vítězí tohoto mužstva v řadě, takže pohár přestává být putovní a zůstává natrvalo v hospodě Kocanda. Je dobojováno. Kocanda vítězí 8:2 a Jirkovi Hubálovi nezbývá, než předat Pavlu Opluštilovi a jeho mužstvu cennou trofej. Dresy hráčú ladí se zasněže-ným povrchem hřiště, hostin-ský Kocandy rozdává poslední slovní doping a jde se na to. Na Silvestra je sedm stupňů pod nulou a na hřišti se schází fotbalisté k tradičnímu duelu dvou smržických hospod.
Po skončení slavnosti jsou všichni pěkně vymrzlí, a tak pár doušků svařeného vína přijde určtě každému vhod. Také hudba je živá a koledy v jejím podání se krásně nesou podvečerním tichem nad smržickou farskou zahradou. Živý anděl, živí pastýři, živá Marie s Josefem, jen místo právě narozeného Ježíše leží v dřevěných jesličkách panenka. Na závěr svátků pozvala farnost občany na živý betlém, a přes mrazivé počasí se jich sešlo nejméně tolik jako loni.
Staří páni i v takovém mrazu vyklepli mladé 5:3 a společně spěchali do vyhřátých a novým logem označených šaten. Navzdory zledovatělému povr-chu bojovali chlapi s plným na-sazením,a tak to často končilo uklouznutím a tvrdým pádem. Extrémní podmínky si vynutily změnu pravidel, takže se hraje jen malá kopaná napříč hřiště na malé branky. Na Štěpána dopoledne mrzne a fouká, přesto se na hřišti schází fotbalisté k tradičnímu utkání starých proti mladým.
V restauraci byl zařízen provizorní, ale dobře vybavený bar, takže nedostatkem alko-holu rozhodně nikdo netrpěl. Šéf kulturáku Mira Vlach ten-tokrát posílil svůj personál natolik, že si to mohl v pohodě užívat se svými hosty. Po loňské úspěšné premiéře přijela zahrát kapela Funny melody z Olomouce se svou atraktivní zpěvačkou Simonou. V předvečer druhého svátku vánočního se přišli domácí i přespolní hosté pobavit na Štěpánské zábavě v kulturáku
Ten, kdo si chtěl užít kouzel-nou atmosféru Vánoc se vším všudy, nenechal si pohled na smržický betlém rozhodně ujít. Interiér kostela sv.Petra a Pavla byl vyzdoben chvojím a světelnými řetězy a kdo chtěl, mohl si zde zapálit svíčku. Brzy po ránu sloužil pan farář tradiční vánoční mši a odpo-ledne byl kostel otevřen pro ty, kdo chtěli vidět betlém. Štědrý den byl už tradičně na blátě, ale na Boží hod vánoční poprašek sněhu přece jen vyzdobil Smržice a jejich okolí.
Zlatým hřebem valné hromady byl guláš,který hasičům i jejich hostům velice chutnal, a po kterém se hasilo ještě líp. Schůzování skončilo a jde se hasit, tentokrát naštěstí jenom žízeň. K pípě se postavil sám velitel hasičů Roman Bohanos. Jednatel spolku Jan Slavíček ve své výroční zprávě všem prozradil, kolik jich je a co se jim letos povedlo udělat. V podvečer 18.prosince přivítal starosta smržických hasičů Milan Chytil své kolegy na výroční schůzi v kulturáku.
Borcem na konec je rozhodně pan Karel Ošťádal, který si udržuje fyzičku a ve svých 84 letech zvládl při Smržické šlapce na kole trasu 53 km. V jednom z pokojů bydlí paní Ludmila Horáková, která dřív žila v bývalé smržické pekár-ně. Ta je už dávno zbouraná, ale paní Horáková se ještě drží Nejstarší ze sedmi smržičáků, kteří zde žijí, je Pavla Koutná a ve svých 94 letech dokazuje, že nedostala cenu Smržické lev 2004 jen tak pro nic za nic. Jako každým rokem přijíždí týden před Vánoci starostka obce spolu s matrikářkou do Domova pro seniory v |Kostelci n.H. za smržickými občany.
Hlavním bodem diskuse byla tentokrát stížnost paní Vítkové na opakované řádění teenagerů po technopárty v sokolovně. Zapisovatelkou zasedání byla nová matrikářka obce Radka Odvářková a zprávu o rozpočtu přečetla Věra Reichstadterová. Zastupitelé byli při své přípravě na úvodní zasedání velice aktivní a ke schválení předložili hned 29 bodů usnesení. 9.prosince zve nové zastupitel-stvo občany na své první zasedání.Schází se to půl na půl. 8 zastupitelů a 8 občanů.
Mezitím co ze sálu zněly koledy, v restauraci kulturáku si daly sraz členky turistické-ho spolku a zdobily perníčky. Závěrečná výpravná pohádka o šesti překrásných princeznách a hrozném drakovi v podání 4.třídy všechny přímo nadchla. Žáci páté třídy za pomoci vánočního kalendáře všem přiblížili, koho si mají pod jednotlivými jmény představit. Maminky a tatínci fotili a natáčeli své ratolesti o sto šest a paní učitelky zas hlídaly, aby všechno klapalo.
Jaké by to bylo, kdyby na sebe lidi přestali být hodní a Vánoce se naštvaly a nepřišly, to všem prozradili žáci 3.třídy. Potom si kluci z druhé třídy vyzkoušeli přímo na jevišti a hezky po anglicku, jestli náhodou nejsou barvoslepí. Jako první vystoupily na besídce děti mateřské školy s roztomilým pásmem zimních říkanek a písniček. Ve středu 8.prosince je sál kulturáku zcela zaplněn rodiči a prarodiči, kteří přišli na vánoční besídku svých dětí.
Po rozdání všech dárků přichází konečně na řadu losování bohaté tomboly. Děti si musely dárek zaslou-žit, a tak do mikrofonu zazněla spousta básniček a písniček. Hlavním moderátorem byla Ina, která s partnerem připravila pro děti spoustu her a soutěží. Mikulášskou nadílku připravilo pro smržické děti též Sdružení rodičů mateřské školy.
Ještě poslední fotka na památku u čelechovského lomu, a potom už rychle zpátky dolů do Smržic. Po takovém náročném výstupu vytráví a špekáček v nad-mořské výšce 442 metrů chutná ze všeho nejlíp. Na vrcholku Velkého Kosíře už čeká Mikuláš s andělem a čertem a děcka sypou jednu básničku za druhou. V sobotu 4.prosince ukazují smržické teploměry 16 mínus. Přesto turisté vyráží na svůj tradiční Mikulášský výstup.
Obecní traktorky se pouští do práce a během dopoledne je všechno průchozí a průjezdné. Svatý Jan Nepomucký přemý-šlí, jestli to letos jeho kolega Petr trochu neuspěchal. Vrstva sněhu na lavičce prozrazuje, jaká spousta ho do rána napadla. Sníh padal ještě i přes noc a ve čtvrtek 2.prosince jsou celé Smržice pod bílou peřinou.
Opera Carmen ve francouz-ském originále byla úžasná a tak potlesk při závěrečné děkovačce nebral konce. Sněhová nadílka neustává a u stánků je možné také doladit tu, která bude za pár dnů doma pod stromečkem. Vyzdobené náměstí přímo svádí ochutnat před kulturním zážitkem některý z mnoha nabízených vánočních punčů. 1.prosince zve obec všechny seniory do divadla. Cesta do Olomouce je náročná a když sem přijíždí,stále chumelí.
Kdo slivovici trochu rozumí, nekopl tam štamprli na rozlloučenou od pana Urbana, aniž by k ní nepřivoněl. Všechny svíčky,věnečky a vánoční dekorace si měli možnost občané zakoupit k výzdobě vlastních příbytků. Paní starostku zaujal mimo jiné i stoleček s keramikou Martiny Vaňkové ze soused-ních Čelechovic. Je nedělní odpoledne 28.listopadu a historickými prostorami smržické fary proudí desítky návštěvníků.
Mgr.Dana Srnečková tvrdí, že s kladívkem to umí líp než s tužkou.Na pomoc přišly taky D. Karhánková a M. Urbanová. V sousední místnosti chystá nabídku svých vánočních dekorací Ivana Bílá s kolegyní Veronikou Přikrylovou. Starostka Ing. Hana Lebedová spolu s matrikářkou Radkou Odvářkovou přivezly spoustu materiálu,určeného k výzdobě. V sobotu 26.11. se v budově fary ozářené odoledním sluníč-kem schází děvčata k přípravě tradiční vánoční výstavy.
Pan Vrtal děkuje za bezchyb-ný průběh honu,ještě závěreč-né troubení a potom nahoru do sálu, kde čeká občerstvení. Další kola byla úspěšnější, myslivci se vracejí tam, odkud ráno vyšli a kde teď leží téměř 80 zajíců a 11 bažantů. První kolo končí na Stráži, myslivci přináší své první úlovky a předseda s hospo-dářem už plánují další postup. Smržická honitba sahá až těsně k domkům Studence a letošní první poprašek sněhu ji krásně vyzdobil.
Ostatní myslivci museli ke kapličce hezky po svých a u hřbitova se začali dělit vlevo a vpravo k prvnímu zátahu.. Myslivce, kterým to už trochu hůř chodí,odvezl na Stráž Jirka Spurný svým čerstvě zgene-rálkovaným traktorem. Předseda smržického spolku Martin Vrtal je přivítal a hospodář Vlastimil Korec jim připomenul pravidla honu. Přes čtyři desítky domácích i přespolních myslivců a honců se sešly v sobotu 27.11. k letošnímu druhému honu.
Když přišly na řadu říkanky,básničky a hra na flétny, dostal se ke slovu také obecní mikrofon. Žáci protější základní školy si pod vedením svých učitelek připravili velice hezké pásmo vánočních koled a říkanek. Zcela netradičně se ale letos strom rozzářil hned po úvodním slově paní starostky, aby se dětem líp zpívalo. Tradičně veliké množství občanů se v pátek 26.11. přichází podívat na slavnostní rozsvícení vánočního stromu.
Paní starostka se vrací ze slavnostního ceremoniálu ob-těžkaná cenami, utahaná, ale zároveň i nesmírně šťastná. Na závěr předává Ing.Lebedové starosta obce, která získala Zelenou stuhu v roce 2009 putovní cenu. Na hromadné fotce drží všichni starostové poukaz na 400 tisíc, jen naše paní starostka tam má 700 tisíc za 1.místo! A tady je důkaz, že první cena za příkladnou a soustavnou péči o veřejnou zeleň putuje z Prahy rovnou do Smržic.
Přichází to jako blesk z čistého nebe. První místo v celostátní soutěži o Zelenou stuhu získává obec Smržice. Předseda komise Ing.Jaroslav Brzák představuje jednotlivé obce,už je téměř na konci a o Smržicích pořád ani slovo. Ve Valdštejnském paláci sedí také smržická paní starostka Ing.Lebedová a prozatím vůbec netuší, co ji tady dnes čeká. Všichni držitelé krajské Zelené stuhy se 15.listopadu schází v budově Senátu k vyhlášení výsledků celostátní soutěže.
Od poslední zastávky na hřbitově je obecní mikrobus veze vývozem nahoru, kde je nejhezčí výhled na celou obec. Členové komise prochází všechna atraktivní místa týkající se zeleně a všechno si pečlivě značí a fotografují. Po úvodním představení toho, co se udělalo a co se chystá, má paní starostka hodinu na to,ukázat jim celou dědinu. Po získání Zelené stuhy v krajském kole soutěže "Vesnice roku" přijíždí 2.září do Smržic komise celostátní.
Fotografie a texty: Zdeněk Balcařík ©2010


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020