O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.13, Rok 2011 - 2.pololetí


Silvestrovskou gulášovou polévku zas pro změnu uvařil hostinský a šéf Kocandy Pavel Opluštil a všem účastníkům "šlapáčku" náramně chutnala. Závěr byl opět na dvoře hasičárny, kde s ostatními také kuchařka paní Papšová konečně ochutnala svařák, který pro všechny ráno uvařila. Na Jižní ulici zkontrolovali, jak se daří stromečkům, vysa-zeným evropskými komisaři a zkonstatovali, že některé jejich jmenovky jsou už fuč. Nejnebezpečnější úsek přes Český potok zvládli všichni skvěle a pokračovali ve své obchůzce okrajovými částmi své krásné dědiny.
Nejvíc si na celé trase všichni pochvalovali nové schody z pražců, které jim na konci ulice Podhájí nechala paní starostka vybudovat. Kolem sedláčkova lesa už zas všichni scházeli společně a nejhezčí záběr celé trasy vyhnal našeho fotografa až do rozblácené oranice. U kapličky se téměř padesátičlenný průvod na chvilku rozdělil. Část lidí šla po silnici a ostatní to vzali vrchem kolem hřbitova a přes pole. Závěr roku patří každoročně Silvestrovskému šlapáčku kolem dědiny, který po delší době vycházel ze dvora hasičské zbrojnice.
Návštěva kostela byla také dobrou příležitostí podívat se na skutečný betlém a ukázat ho svým dětem. Biblický příběh zrození Krista doladil slavnostní vánoční ná-ladu a podívat se na něj přišla spousta smržických občanů. Po úvodu před hasičskou zbrojnicí a setkání pastýřů kolem ohně před školou se průvod přesunul do kostela. Na Boží hod vánoční připravila pro občany farnost Smržice za účinkování dětí z oratoře při smržické faře Živý betlém.
Videokronikář Balcařík ve svém filmu zmapoval celou přípravu na evropskou soutěž, návštěvu komisařů i předání pro Smržice tak významného ocenění ve Slovinsku. Profesor Lebeda rámcově nastínil, co získání stříbrné plakety v evropské soutěži předcházelo a potom už mohlo začít samotné promítámí dokumentárního filmu. Organizátory akce potěšilo, že otázky životního prostředí nejsou obyvatelům Smržic lhostejné. Plně obsazený sál kulturního domu toho byl jasným důkazem. Na 20.prosince pozvala komise pro životní prostředí občany do kulturáku na film "Stříbrné Smržice" a profesor Lebeda jim to tam stylově vyzdobil.
Závěr patřil tradičně páťákům, kteří si tentokrát připravili výpravnou pohádku o Marušce a dvanácti měsíčkách. Děti z mateřské i základní školy si pro své vděčné publikum připravily spoustu hezkých scének a písniček. Na úvod všechny pozdravila a přivítala paní ředitelka a v tom houfu pestrobarevných dětí ji málem ani nebylo vidět. Vánoční besídka školy každým rokem zaplní kulturní dům do posledního místečka. Každý chce vidět toho svého.
Po honě se schází tam, odkud vyšli a my se nestačíme divit. Na dvoře je úhledně naskládáno 75 zajíců, 35 bažantů, jedna liška a jedna kuna. První zastávka je u vodárny na Stráži a myslivecký hospodář spolku Vlastimil Korec si pochvaluje, jak skvěle se první kolo vydařilo. Lepší počasí si nemohli vybrat. Je bezvětří, těsně nad nulou a obloha bez mráčku.Smržice jako na dlani, oni teď ale musí hlídat, co vyběhne z křoví. 10.prosince se schází na dvoře budovy zahrádkářů smržičtí myslivci, jejich hosté a jejich honci k nástupu před svým druhým letošním honem.
Na podpis zpěvačky Marty Kubišové se po skončení jejího koncertu stála fronta, a tak se zpáteční odjezd do Smržic trošičku zpozdil. Na to, že jí bude už příští rok sedmdesát, to "Kubiška" na jevišti za doprovodu kapely Petra Maláska pěkně rozjela a dostala za to krásnou kytici. Tolik smržičáků najednou už v prostějovském divadle dlouho nebylo. Všichni se už těší na předvánoční recitál oblíbené zpěvačky Marty Kubišové. Za to, že byli celý rok hodní, dostali senioři od obce lístek na koncert. Nejdřív je ale paní starostka pozvala na punč a jedinou chybou bylo že pršelo
Někdo se styděl víc a někdo zas vůbec. Každý ale dostal za svůj výkon před publikem nějakou odměnu. Mikuláš toho měl dnes hodně, a tak dorazil až před čtvrtou, zato s krásným andělem a třemi neposednými čerty. Aby děckám to čekání na Mikuláše líp uteklo, o to se dokonale postarala Ina Loka se svým manželem. Převážná většina smržických dětí si raději počkala na Mikuláše hezky v teple a pohodlí smržického kulturáku.
Před zpáteční cestou dolů se mohli všichni ohřát u táboráku prostějovských železničářů a opéct si něco na posilněnou. Závěrečná byla na Kocandě. Nejodvážnější malí smržičáci byli nakonec rádi, že je ranní déšť neodradil a za hezkou básničku dostali od Mikuláše dáreček a od čerta pochvalu.. Na vrcholu nejvyšší hanácké hory bylo ale všechno jinak. Déšť ustal a stromy vyzdobené jinovatkou dodávaly této akci přece jen zimní ráz. V sobotu 3.prosince pořádal smržický klub turistů tradiční výstup Za Mikulášem na Kosíř. Sešlo se ale jen pár těch nejodolnějších, protože pršelo.
Na rozloučenou nabídl profesor Lebeda těm větším štamprli dobré slivovice a těm menším vánoční perníček. Obavy, že po dlouhé výstavě centra Marciánových sem nikdo nepřijde,se ukázaly zbytečné. Bylo tady pořád plno. Hned ve vstupní místnosti na návštěvníky výstavy čekala pestrá nabídka kytiček a adventních věnců. A ještě jednou smržická fara. Na první adventní neděli tady uspořádala obec svoji tradiční vánoční výstavu.
Na závěr svého zajímavého povídání o víně dostal pan ing.Záblacký od paní starostky adventní věnec. Návštěvníci měli možnost ochutnat více než desítku vzorků bílého a čtyři vzorky červeného vína. Ochutnávku se zástupcem ZD Sedlec domluvil majitel první smržické vinotéky p. Klement, který vína této firmy prodává. Poslední den výstavy centra Marciánová byl spojen s ochutnávkou Sedleckých vín z vinařské oblasti Mikulov.
Tradiční smržický vánoční punč, uvařený v režii obecního úřadu v mateřské škole, všem náramně chutnal. Když děti dozpívaly, přestě-hovali se všichni opět na farský dvůr, kde bylo připraveno malé občerstvení. Víc místa bylo díky tomu tentokrát i pro diváky, kterých se každoročně této akce účastní velká spousta. Vánoční koledy daly před rozsvícením vánočního stromu děti k lepšímu tentokrát před školou, kde je víc prostoru.
Zasadit kouzelnou atmosféru vánoc do starobylého baroka smržické fary byl vskutku od Marciánových skvělý nápad. Paní Marciánová se výstavy osobně účastnila a občas upozornila na některé zajímavé detaily vystavených dekorací. Ti pohodlnější nebo méně zruční si mohli tu nádheru prostě koupit. Všechny deko-race se průběžně doplňovaly. Třetí den výstavy předváděly pracovnice zahradního centra vánočním kutilům ukázky výroby adventních věnců.
Každý si přišel na své.Kdo měl chuť spíš na něco slaného, mohl si venku na připraveném ohni opéct uzeninu. Děcka ta neobvyklá pochoutka trochu zaskočila, a tak ti kdo se netvářili moc nadšeně dostali na jabko ještě šlehačku. Staročeské dobroty našich prababiček přichází opět do módy a tak děti dostávají za odměnu pečená jablka. Další den výstavy zahájily děti ze smržické základní školy opět na dvoře fary vánočními koledami a říkankami.
Z té spousty vánoční nádhery až přecházel zrak. Pan Marcián nás ujistil, že všechno, co je zde k vidění, je také na prodej. Potom se už návštěvníci nedočkavě vrhli do prostor smržické fary, kde je čekala nádherná expozice vánočních ozdob a dekorací. Slavnostní zahájení proběhlo pod připraveným vytápěným stanem a svým vystoupením k němu přispěly děti z Dětského domova v Plumlově. Od 22.listopadu uspořádalo v prostorách fary Zahradnické centrum Marciánová ve spolupráci s obcí pětidenní výstavu pod názvem "Dotek vánoc".
Perfektní výkon byl odměněn nejen článkem v novinách, ale hlavně třemi body, tolik potřebnými pro postup do vyšší třídy okresní soutěže. Drtivou převahou vyhráli naši i dnes, navíc nad mužstvem, které bylo až do teď na čele tabulky. Přezimujeme tak na skvělém 3.postupovém místě. Parádní počasí a skvělé výkony našich fotbalistů v tomto roce, kdy 8x za sebou neprohráli, vylákali na hřiště docela slušný počet diváků. Za nádherného slunečného počasí se 13.listopadu schází naši fotbalisté s mužstvem Haná Prostějov k poslednímu zápasu letošní sezony.
Rudé vlajky a různá komanč hesla nám připomněla, jakou hrůzu jsme si ještě před dvaadvaceti lety užívali. Vládly zde svazácké košile, pionýrské šátky a transparenty. Kdo si šátek zapomněl, tomu ho uvázali pořadatelé. Za dveřmi zkontrolovali dva příslušníci VB každému občanku, než ho pustili do sálu, vyzdobeného ve stylu totáče. Žigulík VB stál v sobotu 12.listopadu před kulturákem jako dekorace při recesní akci Retro "vyvolení" pionýři.
Čerstvý mošt i všechny jablečné dobrůtky si bylo možné za pár korun zakoupit a občané toho s radostí využívali. Zahrádkáři přibírají nové členy, pořádají zajímavé akce a jsou velice aktivní. Letos v moštárně zpracovali 13 tun ovoce. Členky spolku upekly pro tuto slavnostní příležitost takové dobroty z jablek, že dokonce i paní starostce přecházel zrak. Za rozzářenými novými okny své krásné budovy oslavili smržičtí zahrádkáři konec úspěšné moštovací sezony.
O něco starší děti se dokonce za pomoci své paní učitelky naučily pro dýňového pána hezkou říkanku. Během procházky si to děcka z mateřské školy vynahradily a klidně si zašly za dýňovou babkou na návštěvu. Tito dva však na soutěž dýní vůbec nedorazili. Kdo by se taky tahal s takovým nákladem až kamsi do parku. Po soutěži dýně ještě pěknou dobu zdobily okolí některých domů a dokreslovaly jejich podzimní výzdobu.
A tady máme vítězný tým Petříkových. Maminka to ještě doladila kloboukem, hlavní řezbář tatínek zde ale chybí. A tady je vítězná kompozice. Kromě nádherně vyřezaných obrázků v ní nechyběla ani lucerna, louče a čarodějnice. Fantazie při vyřezávání nezná mezí. Každá dýně měla své číslo a druhé místo přiřkla porota Ondrovi Prokopovi. Poslední neděle v říjnu patřila už tradičně soutěži o nejhezčí vyřezanou dýni.V parku se jich tentokrát sešlo opravdu dost.
Významná událost přilákala do kostela nejen všechny farníky, ale i ostatní občany, takže byl chrám zcela zaplněn. Bohoslužbu sloužil spolu se smržickým farářem Pavlem Cahou olomoucký biskup Josef Hrdlička. 28.října pozvala farnost občany na slavnostní bohoslužbu u příležitosti tohoto významného výročí smržického kostela. Chrám sv.Petra a Pavla byl postaven v letech 1854-1861 a 6.října uplynulo přesně 150 let ode dne, kdy byl vysvěcen.
Prvky byly citlivě umístěny do zadní části dvora fary a výho-dou je, že děti při cestě ze školy nemusí přecházet silnici. Součástí hřiště je víceúčelová plocha se dvěma brankami, dráha skoku do dálky, lanová věž a pinpongový stůl. Na tuto akci se podařilo získat dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj za spolu-financování Regionu Haná. Poslední stavební akcí, kterou se podařilo v závěru roku uskutečnit, je vybudování dět-ského hřiště na farském dvoře.
Na závěr paní starostka popřála všem rodičům hodně štěstí a předala jim malý dárek a malý příspěvek od obce. Rodiče malé Nelinky - Monika a Dung Nguyenovi sice přišli na slavnost pozdě, do pamětní knihy se ale už zapsali včas. Starostka holka, fotografka a učitelka taky holka, ještě že alespoň v uvítacím výboru z mateřské školy byl jeden kluk. Poslední dobou se rodí samá děvčata. 24.října jsme vítali v obřadní síni Julii, Samantu, Natálii, Viktorii, Nelu a Ester.
Na závěr se dětem rozdávaly diplomy, sladkosti a hračky. Vhod přišel také horký čaj. Papírová klasika slepená doma je už spíš vyjimkou a draci se nakupují v obchodě Vítr sice nic moc, dětí se ale sešla spousta. Za ty malé běhali tatínci, ti větší běhali sami Sokolská drakiáda se už stala tradicí, protože pouštění draků k podzimu odedávna patřilo
Po prohlídce výstavy mohli návštěvníci zajít na jablečný mošt, nebo na kávičku, doplněnou čerstvě upečeným štrůdlem od paní Stančíkové. O hezké květinové dekorace se postarala Eva Bezslezinová a svými originálními figurkami zpestřila výstavní plochu Maruška Urbanová. Desítky vystavovatelů přinesly ukázat to nejlepší, co jejich zahrádka dala a hlavní výstavní ploše opět vévodil starožitný kočárek Mercedes. Na první říjnový víkend připravili smržičtí zahrádkáři výstavu ovoce a zeleniny.Vstupné bylo dobrovolné a kronika čekala na zápisy prvních návštěvníků.
Radost z páté výhry má také strategický hráč Mira Martinák zvaný Švih a trenér našich fotbalistů Jaroslav Řehák. Jirka Sivec se vrací z vítězného boje a je šťastný,že je opět ve Smržicích brankářskou jedničkou a že udržel čisté konto. Obrázek, kdy brankář soupeře nedosáhne na balon, je stále častější a poslední výhra nad Nezamyslicemi je pátá v řadě. Po rozpačitém začátku, kdy se naši fotbalisté nemohli odlepit ode dna tabulky, si zas smržičtí diváci přijdou na své.
Svůj seminář zakončila firma Arboeko opět v kulturním domě výtečným obědem. Potom se jelo ještě do Němčic a Mořic. V Arboeku čekal na starosty další nevšední zážitek, projížďka celým areálem na valníku traktorku s výkladem. Potom už autobusy provezly starosty po okruhu obcí a vysadili je ve firmě Arboeko, pořádající tento seminář. Pan Vágner je skutečným mistrem arboristiky a na závěr exibice předvedl ořez stromu horolezeckou technikou.
Dole už na starosty čeká Pavel Vágner z firmy Arboret, aby jim v praxi předvedl způsoby ořezávky stromů. Po výkladu profesora Lebedy a zodpovězení některých dotazů ohledně výsadby je autobusy sváží Vývozem ke hřbitovu. Autobusy je nejdřív vezou polní cestou nad Vývoz, kde jsou celé Smržice a jejich okolí jako na dlani. Po desáté vyráží starostové na prohlídku Smržic. Ne však auty,kterými přijeli, ale dvěma připravenými autobusy.
Následovala power pointová prezentace, doplněná věcným komentářem profesora Aleše Lebedy, představující základní informace o obci Smržice. Seminář zahájil ředitel firmy ing.Stanislav Flek a stručně smržickou pobočku Arboeka a její program pěstování a prodeje okrasných dřevin představil. Díky zlatu v ČR a stříbru v Evropě jsou teď Smržice v oblasti zeleně velice populární, a tak z osmdesáti pozvaných starostů přijeli téměř všichni. Toto motto dominovalo 22.září smržickému kulturáku, kam firma Arboeko pozvala starosty obcí z celé Moravy na svůj seminář o okrasné zeleni.
V pondělí ráno má Tomáš Hájek milou povinnost připevnit získanou evropskou trofej na budovu obecního úřadu, aby každý viděl, jak jsme dobří. Konečně zas doma. Hned po příjezdu matrikářka Radka Odvářková žhaví obecní rozhlas a seznamuje občany s tou radostnou novinou. Na zpáteční cestě Slovinskem má paní starostka vytipovaná místa, kde se musí zastavit, aby načerpala novou inspiraci ke květinové výzdobě Smržic. Všechny osatní stánky jsou už zavřené.Kolem toho našeho se ale pořád rojí zájemci, už ani ne o propagační materiál, jako o pomazánku a slivovici.
Starostka Smržic a starosta Broumova společně odhalili desku, do které bude na věky věků vyryt nápis CZECH REPUBLIC BROUMOV SMRŽICE Odpoledne se všichni zástupci obcí schází na náměstí Pegasus Plaza, kde bude každé oceněné obci odhalena pamětní deska. Před polednem se musela každá obec představit v pětiminutové prezentaci. Škoda, že chybělo zatemnění a obrázky nebylo moc vidět. V průběhu dopoledne se obrovský stan na konci lázeňské promenády, pod kterým stánky stojí, zcela zaplnil zájemci o informace.
Nejvíc jde na odbyt škvarková pomazánka, každý se vyptává z čeho že se to vyrábí a děvčata mažou jak o závod jeden krajíček chleba za druhým. Profesor Lebeda anglicky vysvětluje prvním zájemcům o informace, kde že jsou ty naše Smržice a co je tam zajímavého, že se tak skvěle umístily. Konečně je hotovo. Spousty propagačního materiálů o obci a olomouckém kraji, hanácké vdolečky a slivovice a škvarková pomazánka od Makovce. Hned ráno pokračuje progam prezentací jednotlivých měst a obcí. Smržický tým je u svého stánku jako první a dolaďuje poslední detaily.
Takový obrovský úspěch se musí oslavit. Starosta města pan Kidrič pozval všechny zůčastněné do Crystall Hall hotelu Rogaška na večeři. Všichni jsou získaným oceněním nadšeni, velice si ho považují a paní starostka obzvlášť. Cena je totiž kovová a váží téměř osm kilo. Po rakouské a belgické delegaci zve předseda komise pan Addison na pódium zástupce Smržic a předává paní starostce stříbrnou plaketu. Obrovský sál centra byl zcela zaplněn zástupci jednotlivých zemí a Českou republiku reprezentovala obec Smržice a město Broumov.
Potom se všichni zúčastnění přemisťují do kulturního centra. Slavnostnímu vyhlášení výsledků soutěže předchází vystoupení dívčího pěveckého sboru. Po pár hodinách jízdy jsou ve slovinském městě Rogaška Slatina, kde organizátoři na úvod udělali seznamovací procházku lázněmi s výkladem. Ing.Jan Prášil bude řídit auto, prof.Lebeda tlumočit anglicky, ing.H.Lebedová reprezentovat, R.Odvářková zajišťovat propagaci a Z.Balcařík točit a fotit. 15.září tým zástupců obce plní kufr auta propagačním materiálem a chystá se do Slovinska na vyhlášení výsledků soutěže Entente Florale Europe 2011.
Pan král s paní královnou jim zkontrolovali razítka v pase a potom už je čekala jen sladká odměna ze jejich snažení. Snad nejhezčí kostýmy měly tři dámy-Slunečnice,Měsíčnice a Větrnice. Poslední razítko a děti se vracely do království. Na zpáteční cestě dva loupežníci děti nejdřív postrašili střelbou a potom si museli pro razítko prolézt tunelem. V polovině pohádkové trasy na děti čekaly hned tři čarodějnice najednou a tady se závodilo s pavouky na špagátě.
Jednou z pohádkových bytostí je už tradičně Jitka Schmittová a tentokrát ji mohli děti vidět převlečenou za kominíka. Na druhém zastavení jsme zastihli tři kluky Mikovy, jak plní úkoly, které si na ně vymysleli tři modří Šmoulové. Hned na začátku čekali na děti dvě vodnice a malí caparti museli plnit první z úkolů, aby dostali razítko do pasu. Přes dvě stovky dětí přilákalo letošní sokolské Pohádkové údolí v sobotu 10.září na start u smržické sokolovny.
Potom se už začalo schůzovat, hospodářka obce seznámila občany s roz-počtovými změnami a na závěr zasedání se diskutovalo. Manželé Smičkovi, Smékalovi, Fiedorovi,Šťastní a p.Sivcová získali cenu, věnovanou firmou Arboeko a paní Kelerová cenu od paní starostky. Předseda Komise životního prostředí profesor Aleš Lebeda všem výhercům poděkoval za jejich snažení a pogratuloval k získanému vyhodnocení. 8.září pozvali zastupitelé občany na své další veřejné zasedání, v jehož úvodu byla vyhodnocena letní soutěž o nejhezčí úpravu okolí domu.
Pivo bylo naštěstí uvařené předem, kdo chtěl mohl si dát i štamprli a nakonec se přece jen servíroval i ten dlabanec. V bistru Hloučela jim zapomněli nachystat objednané jídlo, a tak se narychlo roztápěla udírna a dělala cigára. V závěsu za nimi vyjel také pan Cásek na svém vozíčku, zapomněl si ale dobít baterky, a tak se musel vrátit. O pár dnů později vyrazili na kolech také smržičtí senioři. Obec je pozvala na tradiční akci "Rozloučení s létem".
Na letošní "šlapce" se podílelo 41 pořadatelů z KČT Smržice a šéf kulturáku jim na závěr nechal uvařit skvělý guláš. Potom ale dorazili z Pradědu tito tři Prostějováci v neuvěřitelném čase 6:09 hod. a získali zaslouženou trofej. Nejdelší trasa na Praděd a zpět se jede na čas a nejdříve to vypadalo, že vyhraje stejně jak loni smržický David Kašty Nejmladším účastníkem se stal Jaroslav Kadlček z Pros-tějova, kterému je 8 měsíců a vezl se v přívěsném vozíku.
Na trasách bylo rozmístěno dvanáct kontrolních stanovišť, kde cyklisté dostali kromě razítka i malé občerstvení. Nebylo kam spěchat, tentokrát žádná přeháňka nehrozila, a tak nejvíc cyklistů startovalo až mezi devátou a desátou. Každý si mohl podle vlastní kondice vybrat některou z pěti tras pro horská kola nebo z pěti tras, vedoucích po silnici. V sobotu 3.září se díky ideálnímu počasí sjel na Smržickou šlapku rekordní počet více než devíti stovek cykoturistů.
První školní den se skvěle vydařil, venku je nádherně a na pískovišti v zahradě mateřské školy ze všeho nejlíp. Nejvíc práce má paní učitelka s oblékáním a obouváním. Některé děti to ještě samy vůbec nezvládají. Děti mají právě po svačince a ještě před tím, než půjdou ven, užívají si to ve zbrusu nové umývárně. Školní rok začal i v mateřské škole a také sem přišla po krtečkovi paní strarostka za dětmi s něčím na zub.
Paní starostka se to snaží zachránit obrovskými kornouty sladkostí, rozesmáté tváře ale asi uvidí až na cestě ze školy. Nepomohlo ani když se přestěhovali do své třídy s interaktivní tabulí a dostali spoustu zajímavých věcí. Nezdá se ale, že by to nějak pomáhalo. Bezstarostný život holt skončil a začínají povinnosti. Je prvního září, prázdniny skončily a starší školáci přišli potěšit svými písničkami a říkankami nejmenší prvňáčky.
Prožít spolu padesát let života dnes už není tak běžnou záležitostí. Janíkovi to v dobrém i zlém dokázali a dnes si v pohodě užívají důchodu. Tak významné výročí si samozřejmě zaslouží také zápis do pamětní knihy obecního úřadu včetně podpisů samotných oslavenců. Janíkovi bydlí až na samém konci ulice Kobližnice a ve svém opraveném domečku měli pro návštěvu nachystanou parádní hostinu. 29.července oslavili Libuše a Vladimír Janíkovi zlatou svatbu a starostka s matrikářkou jim k tomuto významnému jubileu přišly za obec pogratulovat.
Poslední slovo jsme ale měli stejně my. Každý z komisařů dostal od starostky ing.Hany Lebedové poděkování za pomoc se zelení s vlastní fotkou při sázení stromu. Po obědě se komise hodinu radila a její šéf Rudi Geerardyn z Belgie nám potom sdělil všechny pochvalné i kritické připomínky. Výsledek se ale dozvíme až v září. Na závěr prohlídky připravil šéf kulturáku Mira Vlach ve vyzdobeném sále nejen pro evropské komisaře, ale též pro ty, kdo je na trase doprovázeli, chutný oběd. Prohlídka obce končila ve sportovním areálu, kde měl ing.Zdeněk Zapletal připravenu prezentaci své firmy Laski včetně ukázek některých strojů přímo v akci.
Vývozem sjel autobus na parkoviště u hřbitova, který byl předposledním bodem trasy. Obdivovat mohli opravenou kapličku a krásně rozkvetlý svah. Tady mohli obdivovat nejen výsadbu ovocných stromů kolem polních cest, ale též nádherný panoramatický výhled na celou obec a její okolí. Potom už komisaře vyvezl jejich autobus šamanovskou silnicí nahoru pod Stráž a po dešti poněkud rozblácenou polní cestou nad Vývoz. Areál zahrádkářů využívají v poslední době též myslivci, kteří v čele s předsedou JUDr.Vrtalem předvedli své parádní uniformy a trubače.
Z parku je to jen kousek na nádvoří domu zahrádkářů.Také oni pro komisaře připravili plno informací a jako pohoštění lívanec, svůj mošt a slivovici. Dalším bodem na trase je park sv.Jana Nepomuckého a profesor Lebeda komisařům anglicky popisuje, jak to zde ještě před pár lety vypadalo. Další zastávkou je sousední Semo, kde je kromě občerstvení čeká ředitel ing.Jan Prášil a podává jim komplexní informace o tom, co produkují. Sotva zasadili strom, začalo pršet. Šéf Arboeka ing.Flek jim o své firmě podává základní informace a exkurzi absolvují ve svém autobuse.
Pan Eamonn De Stafort k nám přiletěl až z Irska. Každý z komisařů má u svého stromu cedulku se svým jménem a znakem země, odkud pochází. Na zelené ploše u nové Jižní ulice pro ně obec připravila malé překvapení. Každý z nich si zde do připravené díry zasadí svůj vlastní strom. Kromě péče o zeleň komisaře zajímá také spolupráce s ekologicky zaměřenými firmami, a tak jednou z prvních zastávek je zemědělské družstvo. Každý z komisařů dostává na cestu průvodce s vyznačenou trasou a popisem čtrnácti zastavení v angličtině a stránkou pro vlastní poznámky.
Po úvodní prezentaci vyráží hodnotící komise do terénu. Od Kostelce se blíží černé mraky a všichni se modlí, aby to ještě aspoň hodinu vydrželo. Následuje představení obce, doplněné obrazovou prezentací a komentářem profesora Aleše Lebedy, tentokrát už ne v hanáčtině ale v angličtině. Kromě hanáckých vdolečků a hanácké slivovice je vítají děvčata v hanáckých krojích a hanácké písničky v podání malého Jakuba Fialy z Podhájí. Ráno 14.července přijíždí do Smržic deset komisařů z celé Evropy a před obecním úřadem je čeká slavnostní přivítání zástupců obce a spolků.
Opravuje se dokonce i léta oprýskané průčelí sokolovny a další místa v obci a lidé si pochvalují, že by měla taková komise jezdit častěji. Další brigádníci dolaďují okraje zelených ploch několika křovinořezy a celá dědina je ještě o něco málo krásnější než obvykle. Také obě obecní sekačky s Tomášem a Romanem v sedle jedou celé dny bez zastávky aby měly všechny trávníky v obci ten správný šmrnc. Nemaká se však jen za stoly a počítači, ale také přímo v terénu. Tři brigádnice udělaly při údržbě smržické veřejné zeleně obrovský kus práce.
Několik dnů před příjezdem evropské komise je kniha představena členům komise ŽP, obecních spolků a firem a upřesňuje se průběh prohlídky. Nejvíc práce ale dalo sestavení propagační knihy o Smržicích s 230-ti fotografiemi Zdeňka Balcaříka a česko-anglickými texty Aleše Lebedy. Pro jednotlivé komisaře musel být vytvořen průvodce prohlídkové trasy obcí v angličtině. Všechny texty do něj složil profesor Aleš Lebeda. Postup do evropské soutěže Entente Florale si vyžádal shromáždit obrovské množství obrázků a fotografií pro předepsaný propagační materiál.
Ptáci se usadili pod střechou voliéry a děcka ze školy slíbily, že si rozdělí služby a přes prázdniny se o ně budou chodit starat. Hned jak pan Veselý ptáčky přinesl, seběhli se malí i velcí smržičáci, aby tu slávu viděli na vlastní oči. Impulzem k tomu byla nabídka pana Veselého z Kobližnice, že obci daruje některé ze svých exotů a přes zimu je bude mít zas u sebe doma. To jediné už tam snad chybělo. Na začátku prázdnin postavili zámečníci držovské firmy Konečný v našem krás-ném parku krásnou voliéru.
Autor fotografií a komentářů: Zdeněk Balcařík ©2011


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020