O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.14, Rok 2012 - 1.pololetí


Půlnoční překvapení tentokrát nebyl striptýz, ale vystoupení travestitů, imitujících naše i zahraniční pěvecké hvězdy. Toto byla Eva Pilarová. Hodová noc v areálu kulturního domu patřila milovníkům moderní hudby, kterým k tanci a poslechu hrála olomoucká kapela Funny Melody. Tradiční hodovou akcí byl také sraz volejbalových veteránů Sokola, který doplnily juniorky VK Agel Prostějov svým propagačním utkáním. Nádherné počasí vydrželo až do večera, a tak i když to už aquarozbing zabalil, děcka se vyblbli v bazénu, který po něm nějaký čas zůstal.
Na hodech samozřejmě nemohou chybět kolotoče. Tradiční labutě a lodičky doplnil tento pirátský koráb a vedle něj velká autodráha. Odpolední program zajišťovala slovácká dechová hudba Vlčnovjanka, která k nám přijela až z Vlčnova. Na své si přišli zejména naši senioři. Hrálo se také tradiční derby dvou smržických hospod. Pohár získala opět Kocanda a tentokrát se do hry aktivně zapojil i její šéf Pavel Opluštil. Poslední sobota v červnu patřila tradičně smržickým hodům. Na teploměru bylo přes třicet a tak vodní atrakci aquazorbing děcka uvítaly.
Na grilu se točila vepřová kýta, pivo a kořalka tekly proudem a do vzduchu létaly nejen špunty od šampusu, ale nakonec také náš pan trenér. Takový úspěch se musí náležitě oslavit. K fotbalistům se připojila i paní Houmrová odnaproti, která po celou dobu naše fotbalisty podporovala. Velkou zásluhu na tom má současný trenér Jaroslav Řehák. Na poslední zápas se náležitě vyzdobil a gratulovat mu přišla i paní starostka. Své vítězné tažení zakončili smržičtí fotbalisté 16.června impozantním výsledkem 11:1 s Pavlovicemi a postoupili do Okresního přeboru.
Příští den je trampolína plná. Zatím děcka respektují jen to, že boty musí zůstat venku. Že by měl ale vždycky skákat jen jeden, moc vážně neberou. Když obecní pracovníci Tomáš a Roman sestavují novou trampolínu tak ještě netuší, že právě o tuto atrakci bude mezi dětmi největší zájem. Nové dětské hřiště vyrůstá přímo před pergolou kulturního domu, aby měli rodiče, kteří přijdou posedět, své potomky hezky na očích. V prvním červnovém týdnu se začalo mohutně budovat také ve sportovním areálu. Za šatnami fotbalistů se rodí nové hřiště na plážový volejbal.
Však pro ně byla v kulturním domě připravena pořádná tabule. Nejdřív ale museli rozbít talíř a zalikovat, aby Roland viděl, jak to tady chodí. Svatebčanů se jim sjelo, že se ani na fotku nemohli vejít. A co teprve k večeru, až se k nim připojili všichni jejich známí a kamarádi. S Rolandem jsou už sezdaní ve Švýcarsku. Chtěli mít ale svatbu také tady a berou se ještě jednou. Premiéru u toho má ale Věra Kulišťáková. V pátek 22.června se na Trávníkách před domem Sivcových objevila zajímavá výzdoba. Míša se podruhé vdává a bere si toho samého.
Na závěr všem rodičům popřála paní starostka a paní matrikářka hodně štěstí a předala malý dárek. Nedělníkovi představili svého syna Patrika, Pikovi zas dceru Adélku a Kmentovi syna Dominika. Po úvodní kulturní vložce se k vítání nových občánků připojila svým proslovem také paní starostka. 4.června přišel celý dětský pěvecký soubor přivítat v obřadní síni nově narozené smržické občánky.
O týden později jsou už vydlážděny také chodníky a začíná se s terénními úpravami, výsadbou zeleně a instalací nových svítidel. Pro návštěvníky chrámu sv. Petra a Pavla bylo v těsném sousedství kostela vydlážděno obrovské parkoviště žulovými kostkami. Všechno je připraveno k položení nové vozovky, nových chodníků a trávníků, jen exotická předzahrádka Bohanesova domu odolává. V posledním květnovém týdnu se naplno rozjela rekonstrukce celého prostoru mezi školou a smržickou farou a také naproti v ulici Kobližnice.
Jako největší vytrvalec se ukázal Luděk Navrátil, který ušel pěšky trasu 50 km. Tři smržičtí fotbalisté to pojali jako recesi a 34 km objeli na starých kolech a v pyžamu. Letos se zaregistroval rekordní počet 1637 účastníků a mezi nimi také spousta smržičáků. V sobotu 19.května uspořádal Klub českých turistů Smržice 8.ročník akce Smržické vandr.
Starší děti byly rozděleny do věkových kategorií a tam už se bojovalo o pořadí. Stačilo se této akce jenom zúčastnit a hezký diplom byl v kapse. Malí závodili na koloběžkách a větší děti dávaly přednost kolečkovým bruslím 11.května uspořádali Sokoli pro všechny děti závody na držovské cyklostezce.
O měsíc později už byly představy zahradních archi- tektů zrealizovány a vzhled ulice se výrazně změnil. Na základě získané dotace bylo též přikročeno k výsadbě zeleně v této ulici i v jejím nejbližším okolí. V místech, kde byl až dopo- sud jen nevzhledný trávník začala vyrůstat odpočinková zóna s dětským hřištěm. V prvním květnovém týdnu bylo započato s úpravami terénu a budováním nových chodníků v ulici Jižní.
Probíhaly zde také různé tematické soutěže, jako tato, zaměřená na šetření s vodou. Členové Ekocentra Iris pro děti připravili několik zajímavých naučných programů. Akce zaměřená na ekologii a ochranu přírody probíhala v biokoridoru za ulicí Olší. 2. května se děti školy zapojily za spolupráce Ekocentra Iris do akce Den Země.
Vyvrcholením celé akce bylo zapálení hranice s čarodějnicí a opékání kabanosu. Zlatým hřebem programu bylo vystoupení tanečního souboru Janamara z Kostelce n.H. Součástí programu bylo tradičně několik zajímavých dovednostních soutěží. Na 30.dubna si děti připravily stylové taneční vystoupení k sokolskému pálení čarodějnic
Součástí úprav bylo také rozšíření chodníku kolem pergoly, aby měli návštěvníci i servírky více prostoru. 26.dubna dělníci usadili gumové obrubníky a tolik potřebné hřiště pro děti začalo dostávat konkrétní podobu. O pár dnů později se už bagr zakousl do trávníku za kulturákem a začaly probíhat nezbytné terénní úpravy. V polovině dubna vyměřili obecní pracovníci za dohledu předsedy stavební komise plánované dětské hřiště.
Za šedesát let toho Smékalovi spolu prožili opravdu dost, a tak bylo o čem povídat. Šedesát let společného života, to už se v dnešní uspěchané době poštěstí jen málokomu. Jarmila a Vojtěch Smékalovi z ulice Za Kovárnou se podepsali do pamětní knihy obce. 19. dubna popřály zástupkyně obce manželům Smékalovým k jejich diamantové svatbě.
Vajíčka na stromech připo- mínaly nedávné velikonoční svátky. O týden později už na stejném místě zasypávali dělníci roury kanalizace. Mašina za sebou nechala hlubokou rýhu vyhrabanou v asfaltu. Začátkem dubna se po hlavní ulici projel podivný stroj s dlouhým čumákem.
Na rozloučenou dostal každý kdo měl chuť a neměl dole auto, štamprli dobré slivovice. Také nahoře v sále byly stoly zaplněny lákavými výrobky s velikonoční tematikou. Vstupní hala fary byla tradičně plná květin a keramiky v režii rodiny Karhánkovy. Hromady štěrku naznačovaly návštěvníkům velikonoční vý- stavy, že se tu budou dít věci.
Z některých přístrojů stihli zástupci menšiny vybrat sučástky z drahých kovů. Další sběrné místo bylo u smržické sokolovny a řidič náklaďáku se nestačil divit.. Všechny ty krámy co občané přivezou se musí zvážit a zapsat. Poslední březnová sobota byla ve znamení sběru nebez- pečného odpadu.
V závěru setkání to naši milí důchodci rozjeli i na tanečním parketě. Po programu dostali senioři chutnou večeři a v kuchyni se měli co obracet, aby to stihli. Na úvod setkání si pro ně děti základní školy připravily hezké pásmo písniček a pohádek. 25.března pozvala obec všechny smržické seniory do kulturáku.
Hlavní zde ale byli noví občánci Smržic, i když to někteří prospali. Paní učitelka Dostálová malé zpěváky podpořila svojí kytarou. Na úvod jim přišel zazpívat a zarecitovat celý sbor dětí z MŠ. 19.března čekala pamětní kniha v obřadní síni na šest mladých rodin.
Hezké bylo též vystoupení malých tanečníků. Hlavní slovo měly ale nevěsty, které se předvedly v několika módních přehlídkách. Provozní paní Coufalová s novým kuchařem připravili svatební raut. 17.března zaplnily sál kulturního domu ukázky svatebních dekorací.
Pytle se odvezly na dvůr OÚ a nechyběly v nich ani značky od auta. Než myslivci vyjeli nahoru na Šamanov, byla jejich dodávka skoro plná. Bezohlední řidiči zaplní každoročně příkopy kolem silnic nejrůznějším odpadem. 10.března vyrazili smržičtí myslivci na brigádu v nejbližším okolí Smržic.
Nebude to jednoduché. Všude tady vede v zemi spousta drátů a tak se občas musí pokračovat opatrně a ručně. Zřejmě aby to bylo stylové, k historicky prvnímu výkopu došlo 6.března kousek od smržického obecního úřadu. Jako první se ale začne kolem školy a kostela, protože se zde bude současně s kanalizací budovat nové náměstí. Konečně to začalo. Po celé dědině chodí geodeti a vyměřují kontrolní body pro hloubkovou kanalizaci
Po skončení filmu shlédli diváci nominaci jeho šesti nejlepších herců a titul Smržické lev 2011 tentokrát získal pan Jaroslav Marek. První přestávku zpestřila soutěž "Jak znáte Smržice" a z 39 správných odpovědí byla vylosována ta, kterou napsal Josef Vychodil. Potom už začal videokronikář Zdeněk Balcařík promítat se-střih nejzajímavějších událostí roku 2011, rozdělený na čtyři díly podle ročních období Vyhodnocení občané dostali kromě dárkového balíčku též hezké krmítko. Tentokrát komise vybrala za figurální výzdobu domu také autora filmu.
Ještě před začátkem promítání předseda komise pro životní prostředí profesor Aleš Lebeda vyhodnotil soutěž o nejhezčí vánoční výzdobu domu. Diváků se sešlo tolik, že se musely z restaurace přestěhovat všechny stoly a židle. Potom už celý program uvedla paní starostka. Ve stejný den má shodou okolností premiéru také nová provozní paní Alena Coufalová a spolu s kuchařem už chystá pro diváky malé občerstvení. 2.března čeká smržické kino na první diváky a premiéru bude mít nejen celoroční sestřih loňských událostí, ale též nové širokoúhlé plátno.
Hrála opět kapela Casino a masek bylo tentokrát víc než ostatních návštěvníků. Nejlíp se pije dole v "pekle" a když přestali muzikanti hrát, bylo tady okamžitě plno. Po průvodu masek byly zpestřením různé soutěže, které začaly přetahovanou. Jedinou smržickou akcí na oslavu masopustu je každoročně sokolský maškarní bál.
Do ulic taky vyrazili první lyžaři. Tento si to ale zatím zkouší pro jistotu na nečisto doma na zahrádce. V takovém mrazu se nedá solit a tak sníh drží i na silnici. Někteří smržičáci s tím ale problém nemají. Obecní pracovníci se už těšili, že letos nebudou radlici potřebovat, ale nakonec museli přece jen vyrazit do ulic. V polovině února se k silným mrazům přidalo ještě husté sněžení a konečně to tady vypadá jako v zimě.
V polovině února mrzlo tak silně, že po delší době zas zamrzl i Český potok a děcka měly o další zábavu postaráno. Každý den až mráz trošku polevil, sešlo se pár malých začínajících krasobruslařek a pár malých hokejistů. Jako první vyzkoušela nové kluziště paní starostka s paní matrikářkou, brusle si ale bohužel zapomněly doma. Začátkem února se díky velkým mrazům využila nová přípojka vody k proměně parkoviště v ledovou plochu.
Osvědčená kapela Casino nenechala nikoho dlouho odpočívat a tancovalo se až do rána. O další velice atraktivní předtančení se postarali studenti Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově Ozdobou plesu bylo předtančení, které stejně jako loni předvedli mistři ČR Bára Píchalová a Michal Bureš. Poslední lednová sobota patří tradičně Sokolskému plesu. Také letos zde bylo plno a na všechny dohlížel batman.
Dobrým znamením je, že sem zase začali chodit fotbalisti. Chutnalo jim i nové pivo a jediné, co jim chybělo, byl popel-ník. S kouřením žádná změna. O víkendu jsme vyzkoušeli, jak se tady teď vaří a spokojenost byla veliká. Buď je to novým kuchařem, nebo tím, že na něj nová provozní osobně dohlíží. Děvčata klidně přišla místo čtvrtka ve středu. Takové zahájení provozu se přece musí oslavit, kór když má dnes jedna z nich narozeniny. 11.ledna se po menších úpravách a velkém gruntování kulturák opět otvírá. Podstatné věci se ale nezměnily, včetně některých hostů a servírky.
Na úřadě se rozhodli založit novou tradici. Paní starostka s paní matrikářkou přišly první smržické miminko přivítat. Zdravý bude určitě taky, protože jeho táta ho ještě ten den na Kocandě s kamarády opravdu zodpovědně zapil. Po narození Pavlík vážil rovná 3 kila,byl 49 cenťáků dlouhý a hned na druhý den bylo jasné, že bude po tatínkovi fotbalista. 5.ledna se Simoně Opluštilové a Miroslavu Martinákovi narodil syn Pavel a stal se prvním smržickým miminkem roku.
Změnil se též nájemce kultur- ního domu. Pavel Opluštil jej přejmenoval na Restauraci u hřiště a podle kombinézy technika se tu změní též pivo. K další změně došlo na obci. Věra Kulišťáková po zaškolení nahradí Věru Reichstädterovou a bude to mít pravděpodobně z celé dědiny nejblíž do práce. Vypadá to, že rok 2012 bude rokem velkých změn.Tou první bylo,že místo svého tradičního novoročního proslovu vyrazila paní starostka na procházku. Po slunečném Silvestru se Smržice probudily na Nový rok do mlhavého rána.Zima k nám zatím nedorazila a po sněhu není ani památky.
Klid neměli letos ani nebožtíci. Zbytky rachejtlí jsme ráno našli hned kousek od hřbitova. Slavilo se také v sokolovně a po ránu to před ní vypadalo jako po válečném tažení. Velký rachot vypukl těsně po půlnoci taky před oblíbenou hospodou Na Kocandě. Nový rok přivítali obyvatelé Smržic velkolepými ohňostroji na několika místech v obci.
Autor fotografií a komentářů : Zdeněk Balcařík ©2012


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020