O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.16, Rok 2013 - 1.pololetí


Hlavní atrakcí hodového odpoledne se stal aquazorbing a díky panujícímu vedru byl neustále v obležení. Dalším bodem programu bylo vystoupení dechové kapely Věrovanka, doplněné skupinou mažoretek. Na hodech samozřejmě nemohou chybět kolotoče, na kterých si přišli na své i ti nejmenší. Na odpolední vedro navázal teplý hodový večer, který všem zpříjemnila hudební kapela Romantica.
V pátek 28.června nastrojily učitelky děti z mateřské školy do různých kostýmů a udělaly jim Poslední zvonění. Trochu nás to překvapilo, protože v mateřské škole přece žádný zvonek nezvoní. Děti si to ale užily a využily k tomu všechno, co jim sportovní areál nabízel. Stany v zadní části areálu připomínají, že už zítra sem přijdou znova se svými rodiči užít si hodového veselí.
V druhé polovině června se začíná při budování kanalizace navazovat na již hotový úsek před firmou Makovec. Na konci ulice Zákantí se vedení splaškové kanalizace přestěhovalo na druhou stranu k prodejně Hruška. V posledním červnovém týdnu se bagruje před hospodou Na Kocandě a stavebníci mají co dělat, aby to do hodů stihli. Pár dní před příchodem hodů je už výkop kanalizace před Kocandou zasypán a může se začít slavit.
13.6. se rodiče a prarodiče dětí v mateřské škole přišli podívat na rozloučení předškoláků. Děti jim hezky zazpívaly a dvě paní učitelky skromně ukryté za nimi jim zahrály na kytary. Ředitelka Mgr.Marie Zoubalová potom děti pasovala obrovskou tužkou do role předškoláků. Aby děti na školičku ještě raději vzpomínaly,na závěr pro ně byla připravena malá hostina.
Matrikářka Radka Odvářková zapsala do pamětní knihy tři nové občánky Smržic a po- zvala je 10.6. do obřadní síně. Manželé Kiškovi, Koneční a Slezáčkovi přinesli dva kluky a jednu holku a nejmladšímu z nich není ještě ani měsíc. Na slavnostní uvítání do života jim přišly zazpívat a zarecitovat děti ze smržické mateřské školy. Paní starostka popřála mladým rodinkám hodně štěstí. U Slezáčků je malý Honzík už jejich třetím potomkem.
25. května uspořádala obec a Sdružení rodičů dětský den se spoustou zajímavých soutěží. Kdo měl na kartě potvrzeno splnění všech úkolů, mohl si vyzvednout sladkou odměnu. Dj Petřík pozval všechny děti na taneční parket bez parket a děti toho náležitě využily. Na závěr se losovala dětská tombola, která je každoročně nejoblíbenější atrakcí.
21. května svolala obec zástupce spolků na brigádu. Úkolem bylo vyčistit část Vývozu před zasetím trávy. Nový trávník na hřišti už vyrostl a zhoustl natolik, že mohlo být přikročeno k jeho prvnímu zesečení. Za fotbalovými šatnami bylo také dokončeno hřiště na plážový volejbal a vybaveno novou síťí . Pro návšrěvníky zadní části sportovního areálu byla dokončena pergola s vybavením sportovních prvků.
Na devátý ročník největší turistické akce v regionu Smržické vandr zakoupila obec pořadatelům nové stany. 17. května se do kulturního domu začínají sjíždět turisté z Prahy, Rakovníka, Karlových Varů, Plzně a dalších míst. Na slavnostním zahájení turisty přivítala paní starostka Ing. Hana Lebedová a pověděla jim něco o obci. Předseda pořádajícího Klubu českých turistů Smržice Zdeněk Balcařík jim potom promítl film z loňského ročníku
18. května ráno se ke vzdáleným turistům přidávají také ti z okolí a za chvíli se sportovní areál zaplňuje. Rekord sice tentokrát nepadl, ale co by jinde dali, kdyby se jim sjelo 1424 účastníků jako k nám do Smržic. Na trasách na turisty čekalo tentokrát 15 kontrol. Na některých z nich dostali kromě razítka i malou svačinku. V cíli čekal na velké i malé turisty, kteří úspěšně zvládli svoji trasu, barevný diplom, hezká medaile a občerstvení.
11. května byl sportovní areál v obležení hasičských aut. Nikde ale nehořelo, hasiči se sjeli na okrskovou soutěž. Na startovní rampu si muselo každé družstvo vlastnoručně donést svoji motorovou stříkačku. I to smržické. Naši hasiči se odhodlaně staví na start, za chvilku už motor stříkačky jede na plné obrátky a je z toho nejlepší čas. Lukáš Chum převzal nejen cenu za první místo soutěže družstev, ale též za svůj nejlepší čas ve sprintu.
Na tradičním sokolském pálení čarodějnic se sešla spousta dětí i diváků a na úvod jim zatancovali ti nejmenší. Větší děvčata předvedla v několika vstupech za nadšeného potlesku diváků zajímavé taneční kreace. Potom se už začalo po celém sokolském hřišti soutěžit v různých dovednostních disciplínách. Čarodějnici si nechali až na konec a na její hranici si potom upekli kabanos, který se rozdával jako odměna.
Po dlouhé zimně konečně vyschlo hřiště natolik, že se na něm dá udělat konečná úprava před jeho zasetím. Po závěrečném srovnání a pohnojení musí firma Sportovní trávníky plochu před zasetím pořádně uválcovat. 25.dubna je tady historický okamžik. Na zasetí nového trávníku je použita typická směs pro velkou zátěž. Zbývá už jen naladit trysky automatické závlahy a kropit a kropit. Do tří týdnů by se měl nový trávník zazelenat.
To je dětí jako smetí :-) Hned šest manželských párů přineslo svá miminka 11.dubna na přivítání do obřadní síně. Zarecitovat jim přišlo šest dětí z mateřské školy a tak na každého oslavence připadl jeden malý umělec. Potom se už dostala ke slovu paní starostka, která rodičům prozradila, jak velké štěstí je s narozením miminka potkalo. Na závěr se gratulovalo a nadělovalo. Moc hezké fotky na památku udělal pro všechny opět Pavel Kratochvíl.
5. dubna přišlo 14 dětí do školy ještě jednou. Noc s Andersenem je pořádána na podporu čtení a na počest narození slavného pohádkáře. Paní učitelka s paní knihovnicí vzaly děti napřed na malou procházku po Smržicích, spojenou s malým pohoštěním v Restauraci U hřiště. Po veselém odpoledni plném nejrůznějších her, čtení pohádek a zpívání se přiblížilo velké dobrodružství v podobě nocování ve škole. Když už byly všechny děti v pyžamkách a spacácích, přečetla jim paní knihovnice jednu z Andersenových pohádek na dobrou noc.
Na velikonoční pondělí slibuje modrá obloha krásný den a hromady sněhu už najednou ani tak moc nevadí. Celé tlupy mrskutníků vyráží do smržických ulic a sníh nesníh, postupně dobývají pevnosti, které si vytypovali. Jako první to odnesla Simča. Mladí fotbalisti jsou tvrdí hoši a když vám jich dá nakládačku hned pět najednou . . . Nadělat někomu modré pruhy na zadku a ještě za to dostat odměnu, to se může podařit asi jen jednou do roka.
U kostela jsme zastihli další skupinku koledníků. Tito mládenci se vystrojili o něco líp a kocary buší do vrat tak dlouho, dokud se neotevřou. Paní Slezáčková je stejně hezky ustrojená jako oni a protože má hanácký kroj spoustu spodniček, nemusí mít Kuba o maminku obavy. Následuje pohoštění na dvoře tohoto krásně opraveného původně Moučkova gruntu, jehož horní patro slouží jako penzion, přízemí jako byt. Manželé Slezáčkovi jsou členy hanáckého souboru Klas a tak svým kamarádům i se svými třemi dětmi (třetí je teprve na cestě) ochotně zapózovali.
Na velikonoční neděli by nikdo nepoznal, že pergolu zdobí řetězy z vajec. Přes Smržice se přehnalo další sněhové peklo. U Kocandy, kde stál v sobotu historický kočár, teď bojuje traktorek s haldami sněhu a keře se lámou pod jeho tíhou. Nikdo už nechápe, co se letos děje. Vajíčka na stromech vypadají v chumelenici trapně a na zemi 15 čísel sněhu. Zdá se, že to opravdu jeden z patronů smržického kostela sv. Petr popletl a na Velikonoce nám poslal vánoční počasí.
Na Bílou sobotu připravila obec pro děti i rodiče soutěž, kdo z nich přinese nejvíc vyfouknutých vajíček. Když jich Terezka Spurná přinesla stovku, zdálo se, že ji nikdo nepřekoná.Další stovku ale donesl Lukáš Petřík. Dalším překvapením bylo, když se pod pergolou objevil bývalý olomoucký hejtman Martin Tesařík. Šestnáct vajíček přinesl také letošní čerstvý Smržický lev Kuba Slezáček a pomáhal také s jejich navlékáním.
Po půl třetí se všichni přemístili před Kocandu, kam má přijet cestovní kočár z muzea v Čechách p.Kosířem. Za chvíli je tady kočár, tažený čtyřmi koňmi Kinských a doprovázený čtyřmi hulány rakouského regimentu. Šéf muzea kočárů Václav Obr představil hosty které přivezl a pozval všechny do svého muzea na oslavu Velikonoc. Kromě hostů a některých občanů neodmítli dobrou slivovici od šéfa Kocandy ani huláni na koních.
Po čtvrthodinové zastávce odjíždí kočár s doprovodem do Slatinic a diváci se vracejí za kulturák ke svým vajíčkám. Tady se mezitím naplno rozběhlo pletení pomlázek. Každý si to může vyzkoušet a za pár korun si kocar koupit. Sešlo se neuvěřitelných 558 vyfouknutých vajíček a oblouky řetězu vyzdobily pergolu po celé její délce. Předseda kulturní komise předal cenu třem nejlepším a první místo obsadil se sto šedesáti vejci Lukáš Stančík.
Na Velký pátek zapadly Smržice sněhem a nikdo nechápe, co to má znamenat. Do školy ale žádné stopy nevedou. Děcka mají totiž už od včerejška prázdniny. Podle tradice vyráží kluci do ulic se svými klapači, na sněhu to ale už dlouho nedělali. Také obecní zahradník se při uklízení sněhu k velikonoční výzdobě v ulicích moc nehodí.
TJ Smržice - oddíl kopané připravil na neděli 24.března zábavné odpoledne pro děti. O program plný zajímavých soutěží se postaral šašek Viki a o muziku jeho kolega. Program byl plný scének, tanečků a písniček a děti se ani chvilku nenudily. Šašek Viki vtáhl do programu také rodiče a tak se to občas na parketu hemžilo fotbalisty.
24.března je tady tradiční velikonoční výstava na faře. Hned po vstupu za dveře musí být každámu návštěvníkovi jasné, že je Květná neděle. Nádherné historické obrazy patří k inventáři fary a jednou za rok k němu patří též někteří ze stálých prodejců a výrobců velikonočních dekorací. Se zajištěním výstavy pomáhá každým rokem vydatně smržická škola, která dodává také spoustu výrobků ze své keramické dílny. Závěrečné rozloučení patří tradičně panu Urbanovi a jeho skvělé slivovici. Pro děti a abstinenty byly připraveny koblížky.
20. března ve 12:02 přišla jarní rovnodennost a den je konečně stejně dlouhý jako noc. Na to skutečné jaro si ale ještě musíme chvílku počkat. Také kolem Českého potoka to vypadá jako uprostřed zimy. V noci je až deset pod nulou a to na počátku jara nepamatují ani ti největší pamětníci. Před rokem běhala děcka v parčíku před školou jenom v tričkách. Letos by se zde mohla koulovat, jenže sníh už ani nikoho moc nebaví. Souvislá vrstva zmrzlého sněhu leží také kolem smržické fary, kde má už za čtyři dny začít velikonoční výstava.
V neděli 17. března pozvala obec všechny smržické seniory na přátelské posezení v kulturním domě a paní starostka je přivítala. K tanci a poslechu jim zahrála skupina Ella-band a o pauzách vystoupila břišní tanečnice Jana Trnečková. Restaurace U hřiště pro ně uvařila skvělou večeři, nechybělo ani kafíčko se zákuskem a dobré vínko. Tentokrát senioři nečekali až se setmí a hned se odvážně pustili do tance. Díky dobré muzice bylo na parketě pořád plno.
Na sobotu 16. března vymysleli Sokoli něco fungl nového. Pozvali děti i jejich rodiče na Pyžamkový bál. V úvodu předvedla stejně jako na dětském karnevalu své neuvěřitelné kousky skupina Team Arboria. Celé odpoledne provázela spousta soutěží pro děti a jednou z nich bylo trefování polštářem do prádelního koše. Kromě dětské tomboly bylo pro návštěvníky připraveno také občerstvení a dvěma barmankám to moc slušelo.
Třetí skončil František Vlach, druhé místo patřilo Ladislavu Vařekovi a nejvíc bodů dostal Jiří Novotný za svoji mirabelku. Po sečtení bodů předseda spolku Jiří Vyhlídal přečetl, kolik která pálenka získala bodů a vyhlásil vítěze. Hodnotitelé, kterých se tentokrát sešlo patnáct, zodpovědně ochutnávali a každému vzorku přidělili body. 15. března se v budově zahrádkářů uskutečnil v pořadí už 4. Smržické košt. Letos se sešlo třináct vzorků pálenky.
Díky rodinnému albu, které pan Rec vylovil nahoře ze skříně, jsme mohli vidět jeho fotky z vojny, celou rodinu a také svatbu před šedesáti lety. Paní Recová je už dost nemocná, ale její manžel se o ni vzorně stará. Pro svatební přípitek zvolili vaječný likér s názvem Sladký sen. Paní matrikářce se podepsali pod citát: Kouzlo štěstí nespočívá v bohatství ani kráse, ale v harmonii dvou srdcí, která patří k sobě. Neuvěřitelných šedesát let spolu jsou už manželé Zdeňka a Oldřich Recovi z Podhájí. K diamantové svatbě jim přišla popřát paní starostka.
První ukázka byla z Dostojevského Bílých nocí a následovalo několik básní od Jaroslava Seiferta. Každá z ukázek sklidila velký potlesk. Jeden podvečer byl věnován romantickému čtení pro ženy. Sešlo se jich zde devět a každá z nich se paní knihovnici podepsala do pamětní knihy. Během týdne se zde vystřídaly všechny děti od mateřské školy až po páťáky. Kluci se v knihovně trošku nudili, ale děvčatům šlo čtení skvěle. Na měsíc březen připravila knihovnice Ivanka Slavíčková mezi regály s knížkami bohatý program, aby nalákala další čtenáře.
Ben je až z Frýdku Místku a těžko říct, kde se tady vzal. Nejspíš se ho chtěl jeho majitel nenápadně zbavit. To ale nezná naši paní starostku. Nejdřív se k tomu, přijet si pro svého Bena, páneček moc neměl. Argumenty paní starostky byly ale tak pádné, že jinou možnost neměl. Veterinář naštěstí zjistil, že je pes čipovaný, a tak se po deseti dnech usilovného pátraní podařilo najít jeho majitele. V poslední době se stali velkým problémem zatoulaní psi. Když ovšem začne po dědině pobíhat takový rotvajler, to už není sranda.
Paní matrikářka se už nemúže dočkat, až Daniela spolu s ostatními dětmi přivítá v obřadní síni, a tak si ho zatím aspoň chvilku pochovala. Když je maminka občas zaneprázdněná, postará se o malého babička. Ta má celkem tři děti a Daniel je jejím osmým vnoučetem. Daniel se narodil už 13. ledna. Jeho starší sestřička je ve škole, tatínek Petr v práci a tak jsme mohli k miminku popřát jen mamince Márii. Prvním miminkem roku 2013 se stal Daniel Novotný z Prostějovské ulice. Od obce dostal na památku řetízek s hezkým přívěskem.
Kuba svým bezprostředním projevem před kamerou předběhl zkušenější herce a Smržické lev 2012 bude viset v jeho pokojíčku zaslouženě. Jakub Slezáček se stal zatím nejmladším držitelem prestižní ceny Smržické lev a paní starostka mu nechala ještě navíc upéct parádní dort. Po skončení filmu následoval obrovský aplaus a očekávané udělení ceny za nejlepší herecký výkon. Smržické lev ale tou dobou už dávno spal. O první přestávce dostali diváci otázku z historie obce. Z 33 správných odpovědí se losoval výherce a štěstí měla tentokrát paní Kreplová.
Těch událostí bylo v loňském roce opravdu hodně. Přesto, že je z každé jen kratičká reportáž, byl problém, aby se do čtyř dílů filmu vůbec vešly. Potom už všichni s napětím očekávali, jaké zajímavé události pro ně videokronikář Zdeněk Balcařík v roce 2012 svojí kamerou natočil. Před samotným promítáním filmu odměnila komise životního prostředí pět smržických občanů za nejhezčí vánoční výzdobu domu. Promítáním videokroniky obce každoročně předchází výběr na titul Smržické lev. Kulturní komise tentokrát volila dokonce z devíti nominací.
Milým překvapením byla nová moderátorka Jitka Motlová, která návštěvníky smržického kulturního domu celým programem provázela. Na figurínách po celém sále byla vystavena spousta svatebních šatů a ve třech přehlídkách je všem nevěsty předvedly také naživo. Mladí snoubenci zde kromě nádherně vyzdobených svatebních tabulí a výborného rautu našli všechno, co se svatbou souvisí. O den otevřených dveří se zaměřením na svatby, který uspořádala 24. února Restaurace U hřiště, byl opravdu veliký zájem.
Masek bylo tolik, že jejich průvod byl jeden velký humbuk. Vyhlášení nejlepších bylo ale jednoznačné. Na skupinu Kiss nikdo neměl. Zpestřením bálu jsou každoročně různé soutěže. Hitem toho letošního se stalo podlézání. Lano bylo samozřejmě pořád níž a níž. Maskami byla prosáklá celá sokolovna. Když nebylo zrovna předtančení nebo měla kapela nahoře pauzu, nebylo dole v pekle k hnutí. 16. února uspořádal Sokol svůj tradiční maškarní bál. K jeho úspěchu přispěla nejen bohatá tombola, ale také obrovské množství masek.
Paní starostka a paní matrikářka rodičům k jejich potomkům gratulovaly a předaly jim malý dárek a dvě tisícovky k tomu. Děti v mateřské škole jsou ale nemocné, a tak přišli novým občánkům zarecitovat tentokrát jen dva jejich zástupci. Hezké jsou také všechny ostatní fotografie a rodiče dvou kluků a dvou holek budou určitě spokojeni. Na první vítání v tomto roce pozvala obec nového fotografa Pavla Kratochvíla a jeho fotka pamětní knihy vypadá docela zajímavě.
Obecní traktorky se snaží průběžně udržovat všechny chodníky v obci a protahují také cyklostezky. Do rána je po celých Smržicích osmnáct centimetrů tlustá bílá peřina. Tak to už tady dlouho nebylo. Zasypaný je také park, po cestičkách nikdo nechodí, na hřišti si nikdo nehraje, ale kanálníci v pozadí si hrají dál. Ve středu 13. února padal sníh celý den a celou noc. Na zídce je nejlíp vidět, jaká je ho už spousta.
Podklad je nasypán a potrubí položeno. Až je stavebníci zasypou, mohou ocelové výztuhy putovat zas o dům dál. O pár dnů později už leží nové roury před budovou zahrádkářů a také tady se už bagr zakousl do trávníku, pokrytého ještě sněhem. Koncem týdne napadlo trochu sněhu ale ani to je neodradilo. Hrabou se už v zemi před Kaštylovým domem a za chvíli se posunou dál. V prvním únorovém týdnu vylezly teploty konečně nad nulu. Pracovníky Insty to vyprovokovalo k tomu, že se pustili do kanalizace v Olší.
Paní Polívkovou občas doplnila její vnučka paní Heynischová, která také malovala portrét, který visel za ní na stěně a dost se jí podobal. Za devadesát let toho člověk prožije opravdu hodně. Když si navíc většinu z toho pamatujete, nedá se to všechno stihnout povědět. Paní matrikářka si nechala od paní Polívkové podepsat, že ji může dát do zpravodaje a potom už následoval nezbytný přípitek. 4. února přišla paní starostka popřát paní Bohumile Polívkové k její devadesátce. I v tom věku má paní Polívková šibalský úsměv jako za mlada.
Na karnevale bylo též oblíbené malování na obličej a na závěr na děti čekala tombola. Zpestřením bylo vystoupení skupiny kluků se skoky přes bednu a žonglováním. Byl mezi nimi i smržičák Jan Weinlich. Pro děti byl připraven zajímavý program se spoustou soutěží a zábavy. Většina z nich si to náramně užívala. 2. února uspořádalo v sokolovně Sdružení rodičů mateřské školy svůj tradiční dětský karneval.
Na internetu mohl každý průběžně sledovat, jak se poměr hlasů při sčítání volebních okrsků mění. Ve finále to už bylo jednoznačné. V sobotu ve 14 hodin se volební místnost uzavřela a začalo se počítat. Ve Smržicích získal kandidát Miloš Zeman více než 64% hlasů. Hůře pohybliví občané si objednali přenosnou urnu a předsedkyně komise Věra Kulišťáková musela dávat velký pozor. Byla totiž ledovice. Také o druhé kolo přímé volby prezidenta ČR byl opět velký zájem. Chvílemi se tvořily fronty a zúčastnilo se ho celkem 58% voličů.
Kapela Naostro hrála tak dobře, že bylo na parketě kulturního domu neustále plno a návštěvníci se skvěle bavili až do časných ranních hodin. Tombola byla na slosovatelné vstupenky, takže každý druhý něco vyhrál. Největší štěstí měla rozhodně tato dáma, která vyhrála osmdesáti-palcovou televizi. Veškeré občerstvení plesu zajišťovala oblíbená Restaurace U hřiště a její výčep, kavárna i protější restaurace byly stále v obležení. Vyvrcholením Bohemia show byly Nanajské hry. Vystoupení dvou mini-tanečníků, kteří byli ve skutečnosti tanečníkem jedním, sklidilo obrovský aplaus.
Dalším vystoupením Jerryho bylo žonglování a točení s talíři, do kterého zapojil dokonce i jednu z návštěvnic Obecního plesu. Hned prvním vystoupením své Bohemia show si hadí muž Jerry zcela získal diváky a předváděl jim opravdu neuvěřitelné kousky. Potom už své umění začali předvádět samotní návštěvníci plesu. Na premiéru Obecního plesu jich přišlo téměř 160. Nádherné předtančení s ukázkami několika tanců všem předvedl taneční pár Filip a Kristýna z Taneční školy Dany Hubené.
V osm večer to na jevišti rozbalila kapela Naostro z Prostějova. Ladilo jim to tak skvěle, že je hosté pustili domů až ve čtyři ráno. Také jeviště zdobí dekorace, které aranžovalo centrum Marciánová a pod jevištěm čeká 75 cen tomboly. Stoly vyzdobeny dekoracemi z živých tulipánů, na každém stole zdarma láhev bílého, červeného a jednohubky a všechna místa předem vyprodána. Je podvečer 19. ledna a sál kulturního domu čeká na návštěvníky historicky prvního Obecního plesu ve Smržicích.
Také kolem dětského lanového centra, které zde na podzim nechala obec zbudovat, je teď ticho a klid. Jindy tak vytížené dětské hřiště teď odpočívá. Na zasněžené skluzavce by to ale určitě jelo parádně. Ve sportovním areálu je teď klid a pod sněhem není ani poznat, že je fotbalové hřiště přeorané a čeká na nový trávník. V noci na pondělí 14. ledna dost nasněžilo. Tři obecní traktorky okamžitě vyrazily do ulíc a průběžně udržovaly všechny chodníky.
Další předtančení předvedl mistr ČR Michal Bureš s novou partnerkou. Změna termínu plesu se na návštěvnosti naštěstí neodrazila. Bylo tady téměř plno. Předtančení předčilo všechna očekávání. Tříčlenná taneční skupina Jahanara předvedla návštěvníkům celou sérii orientálních tanců a měla s ní obrovský úspěch. Změna je život. Po několika letech s Casinem to tentokrát na jevišti rozbalila kapela Spektrum. Měla jen pětiminutové pauzy, kvalitní zpěvačku a dobrého zvukaře Plesovou sezonu ve Smržicích zahájil Sokol tentokrát hned 12. ledna. Ve vestibulu návštěvníky přivítala tombola, které dominovala pěkná plechová udírna.
Nejvíc hlasů dostal od smržičáků Miloš Zeman a zvítězil i celostátně. Ve druhém kole bude za dva týdny soupeřit o prvenství s Karlem Schwarzenbergem. Volby se setkaly s nebývalým zájmem. Z 1340 voličů jich během dvou dnů přišlo dát budoucímu prezidentovi svůj hlas 807 občanů, což je více než 60%. V historicky první přímé volbě dostali občané příležitost sami si vybrat z devíti kandidátů svého nového prezidenta. 11. ledna ve 14 hodin se otevřely dveře volební místnosti a komise v čele s předsedkyní Věrou Kulišťákovou čekala na první nápor voličů.
Nejlíp se ale vzpomíná nad fotkami a Kéblovi mají celý průběh svatby včetně příbuzných, řidičů a svatebních dortů v albu. Co by to bylo za svatbu bez přípitku. Potom se už vzpomínalo, co za tu spoustu let spolu prožili. Oba oslavenci se podepsali do pamětní knihy obce pod přiléhavý citát "Není zamilován, kdo nemiluje navždy". 5.ledna je stejně jako před padesáti lety sobota. Tehdy měli ve Smržicích svatbu Marie a František Kéblovi a teď slaví zlatou.
Nový rok je ideální dobou a Velký Kosíř ideálním místem k setkání kamarádů a známých a sešla se zde i spousta smržičáků. U základního kamene rozhledny všechny přivítal Václav Obr z muzea kočárů a smržický videokronikář ho u toho natočil. Novoroční výstup si během let získal oblibu a na nejvyšší hanácké hoře se vystřídá ke třem tisícovkám lidí. S blížícím se vrcholem Velkého Kosíře začínají být cesty pěkně zledovatělé a také provoz na nich houstne.
Turisté pokračují ve směru na Kosíř a desítka kačenek si zatím užívá novoroční projížďku po Českém potoce. Kolem Kocandy je teď klid a byl tady také o půlnoci. Silvestr se zde totiž tentokrát slavil o den dřív. Špunty od šampusu, povalující se na několika místech připomínaly, co se tady dnes v noci odehrávalo. Nádherné slunečné počasí vylákalo spoustu turistů na novoroční procházku a jejich kroky směřovaly přes naši obec.
Autor fotografií a komentářů: Zdeněk Balcařík ©2013


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020