O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.17, Rok 2013 - 2.pololetí


Na páteční podvečer prvního listopadu připravila obec pro děti další pokračování soutěže o nejhezčí vyřezanou dýni. Rodiče s dětmi přiváží do parku své výtvory, každá z dýní dostává číslo a děti hlasují, která se jim nejvíc líbí. Dýně se staly v posledních letech symbolem podzimního času a po soutěži vyzdobí okolí domů jejich tvůrců. Pro všechny účastníky bylo připraveno malé občerstvení a pro vyhodnocené děti dárečky.
Tak jako v celé republice začaly i ve Smržicích v pátek 25.října Parlamentní volby a komise byla v plné pohotovosti. Volit přišla i paní Znojilová z Podhájí a společně s ní v průběhu dvou dnů dalších 773 občanů Smržic. Vybrat si tentokrát mohli dokonce z osmnácti stran, nakonec však dali své hlasy jen deseti z nich. Volby se konaly v budově obecního úřadu opět za ne příliš velké účasti.
Trávník na fotbalovém hřišti je už zase v perfektní kondici, tak zde Sokoli uspořádali 11.října svoji oblíbenou drakiádu. Draků bylo sice moc ale větru nějak málo, a tak se do větší výšky vzneslo opravdu jen pár vyvolených. Nehodnotilo se ale jen létání, ale také domácí výroba. Jednoho takového pro malou Lucinku vyrobil Erik Dostál. Malého Pavlíka Martináka ale nějací draci nezajímali a pořád si kopal jen do balonu. Po kompak to děcko asi bude?
V prvním týdnu měsíce října práce na stavbě nového mostu na Trávníkách hodně pokročily. Také druhý most přes Český potok už dostává novou tvář a zatáčka není tak ostrá. Podkladová vrstva silnice v ulici Blíšťka je hotova a všichni se těší, až to bude průjezdné. Nový povrch dostane také ulice Za Kovárnou, která dostala při stavbě Jižní pořádně zabrat.
Nová naučná stezka povede Vývozem až na nejvyšší bod katastru Stráž. Upravena bude zeleň a okolí zatopeného lomu a počítá se s vybudováním malé rozhledny. Začítkem října byl na své původní místo na Stráži vrácen zrenovovaný kříž. Ježíš na korbě náklaďáku pozoruje pracovníky, kteří pro něj chystají nový podstavec.
30.září přinesly tři mladé smržické dvojice své narozené děti k tradičnímu vítání nových občánků. Na uvítanou jim zazpívaly a zarecitovaly děti z matřské školy za doprovodu své paní učitelky. Po proslovu paní strarostky se jednotlivé dvojice podepsaly do pamětní knihy obce. Na závěr následovala gratulace k dalšímu potomkovi a předání dárků a finančního příspěvku.
Na startu tradiční sokolské akce Pohádkové údolí čekala na děti tato tři děvčata v cylindrech. Hned na první zastávce si mohly děti vyzkoušet, jak jsou zdatné v poskytování první pomoci. Následovalo několik dalších zastavení a v každém z nich se zapisovaly body za splnění úkolu. Po návratu do sokolovny na všechny čekala královská dvojice se zaslouženou odměnou.
12.září se na okraji obce sjíždí poněkud starší cyklisté k tradiční obecní akci pro seniory Loučení s létem. Po cyklostezce vyráží směrem na Držovice a kolem Hloučely přejíždí na další cyklostezku Prostějov - Smržice. Po deseti kilometrech v sedle bicyklu přistávají ve sportovním areálu za smržickým kulturním domem. Ještě podpis do pamětní knihy, štamprlka na vzpamatování a potom už si užívají krásné babí léto pod pergolou.
Ideální počasí přilákalo na start největší cykloakce našeho regionu Smržická šlapka rekordních 1015 účastníků. Nejmladším účastníkem byl vyhlášen čtyřměsíční Honzík Slezáček, který se vezl ve vozíčku po trase 30 km. Stejnou trasu absolvoval nejstarší účastník pan Karel Ošťádal, který ale ve svých 87 letech musel šlapat sám. Nejdelší trasa 187 km měla otočku až na vrcholu Pradědu a Filip Lázna z Prostějova ji zvládl za 6 hodin a 10 minut.
2. září usedli prvňáčci poprvé do školních lavic a zatím ještě netušili, co je v následujících letech čeká. Přivítala je paní ředitelka a děti z vyšších tříd se jim snažili zpěvem ten jejich první školní den zpříjemnit. Potom už se přemístili do své třídy v druhé budově školy, kde je přivítala jejich třídní učitelka. Školní rok začal také v mateřské škole. Až na pár nováčků se na něj děti už moc těšily.
Do konce prázdnin práce na mostě přes Český potok výrazně pokročily. Koryto dostalo kamenný obklad. Také na Trávníkách teče zatím Český potok tlustým potrubím. Dno už je ale vydlážděno a pilíře vybetonovány. Koncem srpna se bagr zakousl do asfaltu u kulturáku. Také tady za chvíli poputují plastové roury pod zem. Restaurace U hřiště bude už brzy připojena ke kanalizaci a řidič náklaďáku jí dělá zdarma živou reklamu.
3.srpna uspořádal fotbalový klub ve spolupráci s obcí festival "Smržický kotel". U vchodu se vybírala stovka. Program zahájila skvělá folk rocková kapela A.M.Úlet, kterou vystřídalo do dvou do rána dalších osm kapel. Nechyběli ani stylově oblečení návštěvníci. Velké vedro nebo malá propagace způsobily,že se jich sešlo jen 75. Také na tanečním parketu bylo zoufale prázdno a do tradičních country tanců se pouštělo jen pár nadšenců.
V polovině července se začala asfaltovat Prostějovská ulice a řidiči museli poslušně čekat na zelenou. Opačný konec Smržic bude uzavřen v důsledku plánované rekonstrukce obou mostů až do listopadu. Také most na Trávníkách bude celý zbourán, zvýšena jeho světlá výška a osazeno nové zábradlí. Zmizel také most na kraji ulice Blíšťka. Bude rozšířen a jeho zatáčky mírně srovnány.
Začátkem prázdnin dorazili pracovníci firmy Strabag s budováním kanalizace do ulice Koupelky. Když v rámci pracovního procesu zablokuje náklaďák i druhý pruh, neprojede tudy nikdo ani náhodou. Dělníci se snaží úseky blokující dopravu řešit co nejrychleji a stejně tomu bylo u přípojky kulturního domu. Další přípojka se bagrovala naproti železářství. Také tady byly roury pod zemí hrozně rychle a mohlo se jezdit.
4. července pozvala obec děti a jejich rodiče do Vývozu na zbrusu novou akci, nazvanou Vítání prázdnin. Rodinky, které se rozhodly, že si to hned napoprvé užijí se vším všudy, si vzali z domova stan a spacáky. Když se v nově upraveném Vývoze všichni utábořili, čekala je procházka budoucí poutní stezkou na Stráž. Při malém ohlédnutí v horní čási Vývozu každému zaplesalo srdce, jak jsou ty naše Smržice krásné.
Teprve po návratu začalo to pravé táboření s pořádným ohněm a opékáním uzeniny. Po setmění navodila tu pravou romanickou atmosféru letního večera Jitka Schmittová se svojí kytarou. Kdo zůstal až do rána rozhodně nelitoval. Za zpěvu ptáků si mohl dát ve Vývoze snídani v trávě. Velice vydařená akce se všem moc líbila a už teď se těší na vítání prázdnin v roce 2014.
Autor fotografií a komentářů: Zdeněk Balcařík ©2013


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020