O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.19, Rok 2014 - 2.pololetí


Ve středu 31.prosince přivítal prof. Aleš Lebeda občany na startu Silvestrovského šlapáčku, který je tradičně poslední procházkou v roce. Paní matrikářka Radka Odvářková všem příchozím rozdala hezká PF 2015, která pro ně vyrobila školní keramická dílna. Po desáté hodině se celý průvod vydal na cestu kolem Smržic, tentokrát v rekordním počtu 83 účastníků. Většina účastníků si vyšlápla kopec kolem hřbitova, jen dva z nich vsadili na jistotu a vzali to spodem po silnici.
Od sedláčkovy zahrady vstupujeme polní cestou do sněhem vyzdobené krajiny a většina z nás si říká: "Nemohlo to přijít o pár dnů dřív?" Pole je zasněžené a hlína zmrzlá, a tak úplně všichni stoupají na druhý nejvyšší kopec smržického katastru Budín. Na vrcholku děláme společnou fotku a profesor Lebeda všem prozrazuje, že právě vystoupali do neuvěřitelné nadmořské výšky 269 metrů. Potom už všichni schází kolem sedláčkovy zahrady dolů do dědiny a čeká je ještě procházka okrajovými ulicemi.
Po zasněžených schodech je sestup na Podhájí trošku nebezpečný a zejména ti hůře pohybliví musí jít velice obezřetně. Na konci Podhájí zatáčíme dolů na Blíšťku a dáváme přednost projíždějícím autům, kterých jezdí kupodivu i na Silvestra docela dost. Přichází nejnebezpečnější úsek cesty, přechod přes Český potok. Kdo si moc nevěří, bere to raději po silnici. Kolem družstva procházíme na Jižní ulici, bereme to obchvatem ulicí Za Kobližnicí na Mlýnskou a potom už opět kolem potoka zpět ke sportovnímu areálu.
Díky rekordní účasti se tentokrát pergola kulturního domu zaplnila do posledního místa a všechny zde čeká odpočinek a báječné občerstvení. Kromě horkého čaje pro ty nejmenší a svařáku pro ty větší dostali všichni jako bonus štamprli slivovice od paní starostky. Šéfová Restaurace u hřiště paní Coufalová osobně chystala Smržickou zelňačku, kterou osobně plnil do talířů ten, kdo ji uvařil, kuchař Lukáš. Obecní občerstvení všem moc chutnalo a lepší zahájení posledního dne v roce si mohli jen stěží představit. Jak oslaví příchod roku nového, je už na každém z nich.
O prvním svátku vánočním pozvala smržická farnost odpoledne všechny věřící i nevěřící občany na Živý betlém v podání smržických dětí. Administrátor smržické farnosti otec Josef Glogar s dětmi nacvičil hezkou scénku spisovatelky Marie Holkové "Herodes". Soubor smržické farnosti doprovodil vystoupení dětí hezkými koledami, které ty větší smržičáky krásně vánočně naladily a některé menší uspaly. Po skončení programu popřál pan farář všem přítomným klidné vánoční svátky a na rozloučenou si prohlédli hezky osvětlený betlém.
V pátek 19.prosince navštívily dvě zástupkyně obce domov pro seniory v Kostelci n.H., aby popřály smržickým občanům hodně zdraví před blížícími se svátky vánočními. Paní Jarmila Greplová, jejímž domovem byla ještě před nedávnem smržická fara, na ně už čekala ve společenské místnosti. Nejaktivnějším obyvatelem zdejšího domova je nepochybně pan Karel Ošťádal. I ve svých 88 letech podává neuvěřitelné výkony na svém bicyklu. Paní Pavlína Koutná už pohybové aktivity moc nezvládá. I ve svých 98 letech s námi však docela pohotově komunikovala.
V pondělí 15.prosince se starý obecní traktorek nestačil divit, co že to dostane za nového kamaráda. Nestačili se divit ani obecní pracovníci, když jim technik dodavatelské firmy prozradil, co všechno nový čistící stroj umí. Je to však mašina docela složitá, a to nejen na ovládání, ale také na údržbu po dokončení práce. Díky naší paní starostce dostala obec předčasný vánoční dárek, protože výraznou část ceny nového stroje pokryla dotace.
V pondělí 8.prosince pozvala obec všechny smržické seniory do předvánoční Olomouce. Byl jich plný autobus. U stánku dostali všichni skvělý vánoční punč a zústala jim ještě spousta času na prohlídku nádherně vyzdobeného Horního náměstí. Navečer se všichni sešli v hledišti kina Metropol, kam je obec pozvala na koncert populární zpěvačky Petry Janů. Petra Janů všechny přesvědčila o tom, že ani s přibývajícím věkem neztratila nic ze svého temperamentu a se skupinou Golem předvedla parádní vystoupení.
V neděli 7.prosince pozvalo Sdružení rodičů při MŠ děti s rodinným doprovodem na Mikulášskou besídku do kulturního domu. Na úvod programu měli děti možnost shlédnout hezké divadelní představení Kubula a Kuba Kubikula. Představení Ochotnického spolku "Prostějovské divadlo" se dětem moc líbilo. Škoda jen, že se jich nesešlo víc. Děti si už předem chodily vyhlédnout, co by nejraději vyhráli při losování tomboly a z pódia jim k tomu vyhrával DJ Petřík.
Světla v sále zhasla a když se zvovu rozsvítila, z pódia děti zdravil svatý Mikuláš za doprovodu anděla a čerta. Tentokrát si děti nemusely dáreček vykoledovat nějakou básničkou, ale zazpívaly Mikuláši všechny najednou. Dárečky byly rozdány a ten kdo chtěl, mohl si svého miláčka vyfotit u Mikuláše na klíně. Restaurace kulturního domu se proměnila v malou dílničku a také tady se vyráběly vánoční ozdoby a perníčky.
Ve čtvrtek 4.prosince byl v mateřské škole mikulášský podvečer. V jeho úvodu paní učitelka zahrála na piáno a děti si zazpívaly koledy. Potom se třída naráz proměnila v malou dílničku a děti si za pomoci svých rodičů začaly vyrábět různé vánoční ozdoby. Do práce se zapojili také ti nejmenší v sousední třídě a inspirací jim byl hezký vánoční stromeček. Také při zdobení vánočních svíček se děti od svých maminek ledacos přiučily a příště už se do toho určitě pustí samy.
V pondělí 1.prosince ledová výzdoba a na druhý den první sníh. Příroda vytvořila po celé obci krásné zimní dekorace. Menší radost z toho měli všichni obecní pracovníci, kteří museli vyrazit poprvé do ulic se zametací technikou. Také majitelům aut se jejich ranní cesta do práce nečekaně zkomplikovala. Led a sníh vyzdobil také celý sportovní areál. Houpačkám a prolézačkám začaly zimní prázdniny.
Také fotbaloví fanoušci mají teď zimní pauzu a lavičky je asi nepřilákají ani při závěrečném silvestrovském klání. Sněhové výzdoby se dočkala také nově otevřená naučná stezka, která i teď v zimě láká k procházce na Stráž. Cesta se musí ale nejdříve proklestit, protože nápor ledu a sněhu některé stromy a keře nevydržely. Další strom vzal za své v noci na úterý a moc nechybělo, aby rozbil okna kuchyně oblíbené Restaurace u hřiště.
O první adventní neděli každoročně rozzáří světla smržické fary obecní vánoční výstava, která přiláká spoustu místních i přespolních. Hned ve vstupní místnosti na ně dýchne kouzlo vánoc, které si zakoupením nejrůznějších dekorací mohou přenést k sobě domů. Hlavní nabídka nejrůznějších vánočních ozdob a doplňků na ně však čeká po vystoupení do prvního patra historicky nejcennější budovy Smržic. Na rozloučenou mohou ochutnat výbornou slivovici pana Urbana. Tuto příležitost si nenechal ujít ani "pan domácí" o. Josef Glogar.
V podvečer 28.listopadu přivítal prof. Aleš Lebeda občany na tradičním rozsvícení vánočního stromu. Před budovou základní školy, zářící novotou, její žáci zazpívali hezké koledy a zarecitovali několik básniček a říkanek. Po skončení programu a odpočítání se před budovou obecního úřadu rozzářil smržický vánoční strom. Před hasičskou zbrojnicí bylo potom pro všechny připraveno malé občerstvení. Pro děti vánoční čaj a pro dospělé vánoční punč.
V pátek 21. listopadu pozvali zahrádkáři občany na malé předadventní posezení, spojené s výrobou věnců a svícnů. Materiál na výrobu věnců byl k dispozici a kdo si na jejich zhotovení netroufl sám, tomu jej ochotné zahrádkářky vyrobily. Každý mohl ochutnat výborné jablečné zákusky a speciální jablečný punč s alkoholem nebo bez něj. Akce se zúčastnilo i několik dětí a všichni odcházeli s dobrým pocitem, že si na první adventní neděli zapálí svíčku na vlastnoručně vyrobeném věnci.
Je páteční podvečer 14. listopadu. Malí i velcí obyvatelé Smržic se schází v centru obce k tradičnímu lampionovému průvodu. Procházka obcí končí na hřbitově, poté je k pomníku padlých hrdinů slavnostně položen věnec k uctění jejich památky, který nesl místostarosta Ing. Jiří Přikryl. Potom se už ujímá slova prof. Aleš Lebeda, který ve svém proslovu vzpomněl výročí dvou mezníků v našich dějinách, 28.října a 17.listopadu. Na závěr této malé slavnosti si všichni přítomní zazpívali naši státní hymnu a děti zapálily na pomníku padlých desítky svíček.
Ve středu 29.října pozvalo nově zvolené zastupitelstvo občany do kulturního domu na své ustavující zasedání. Hlavním bodem programu byla volba starosty a místostarosty obce. Zastupitelé se jednomyslně rozhodli pro veřejné hlasování. Poměrem sedmi hlasů z devíti a nikdo proti byla na další čtyřleté období zvolena dosavadní starostka obce Ing. Hana Lebedová. Nové zastupitelstvo obce povede již po páté starostka Ing. Hana Lebedová a zastupovat ji bude místostarosta Ing. Jiří Přikryl.
V neděli 26. října se na pozvání Sdružení rodičů MŠ a obce schází rodinky do parku na oblíbenou soutěž o nejhezčí vyřezanou dýni. Každý kdo chce soutěžit se musí u pořadatelů zaregistrovat a dostává pořadové číslo, které umístí ke své dýni. Dýně jsou rozmístěny na pařezy a připravené špalíky dřeva. Některé sestavy jsou opravdu originální a musely dát spoustu práce. Letos se moc dýní neurodilo, a tak některé rodinky vyřezaly cukety. Účel splnily a byly také moc hezké.
Jako občerstvení byl pro účastníky připraven čaj a svařák a pro ty nejmenší spousta sladkých odměn. Po celý podvečer byly v obležení také dětské prolézačky a houpačky a všichni už čekali na vyhlášení výsledků. Kleinovi svoji sestavu dýní přihlásili do soutěže jako první. Jednička jim nakonec přinesla štěstí a umístili se na prvním místě. I přes chladné počasí vydrželi všichni přítomní v parku až do setmění, a teprve potom tajemné kouzlo jejich dýní naplno vyniklo.
V pátek 10.října se otevírají dveře volební místnosti a občané přinášejí svúj hlas, koho by chtěli následující čtyři roky vidět v obecním zastupitelstvu. Ve vyzdobené obřadní síni už na jejich hlasy nedočkavě čeká osmičlenná volební komise v čele s předsedkyní Vladimírou Kouřilovou. Ze všech voleb je o ty komunální vždy největší zájem a ani ty letošní nebyly výjimkou. Celkem se jich zúčastnilo 804 voličů, což představuje 58%. Přes lákavé nabídky a sliby některých subjektů většina voličů vsadila na jistotu a dala opět svůj hlas stávajícímu vedení obce v čele s Ing.Hanou Lebedovou.
Začátkem října dochází ve sportovním areálu k dalšímu rozšíření prvků, sloužících k pohybové aktivitě mládeže i dospělých občanů. Smržické tesařství Smyčka zde na objednávku obce montuje dřevěné stojany s hrazdami, na kterých se dají protáhnout nejrůznější části těla. Zatím co na jedné straně se areál vylepšuje, na straně druhé je ničen. Někdo nutně potřeboval kus plotu, tak si ho zde prostě vystříhal. Zlodějům už není trapné ani okrást děti o jejich potěšení. V parku se přes noc ztratil z jednoho stojanu velice oblíbený houpací kruh. Vydržel tam jen půl roku.
Za zvuku Smetanovy Vltavy se na pozvání obce schází v neděli 28.září smržičtí občané v Zákostelí u domu č.128. Po krátkém úvodním slově odhaluje starostka obce Ing. Hana Lebedová novou pamětní desku svého někdejšího předchůdce a významného občana Smržic Františka Jakubce Hlavní iniciátor akce Prof. Aleš Lebeda všem přítomným připomíná životní příběh jednoho z nejvýznamnějších rodáků obce. Na závěr zazpívaly děti základní školy. Po skončení slavnostního aktu jdou ještě zástupci obce s pozůstalými členy rodiny položit květiny na hrob Františka Jakubce.
Při loňském budování kanalizace si obyvatelé ulice Podhájí užili spousty útrap. Teď na podzim se zde už zelenají nové trávníky a všechno krásně kvete. Také v mnoha dalších ulicích dochází v druhé polovině roku k opravám místních komunikací, chodníků a parkovacích ploch. Neopravují se jen hlavní ulice, ale také ty zdánlivě bezvýznamné a zastrčené. Také jejich obyvatele nový bezprašný příjezd k domu jistě potěšil. Na závěr přišla na řadu také ulice Olší. Severní strana této ulice dostala nové chodníky už předloni a letos se dočkali také obyvatelé protějších domů.
V pondělí 22.září přišly děti z mateřské školy zazpívat a zarecitovat v obřadní síni třem novým občánkům Smržic. Po svém vystoupení předaly děti maminkám malé Aničky, Adámka a Nelinky hezkou kytičku. Paní starostka uvítala nové občánky svým tradičním proslovem a jejich rodiče se podepsali do pamětní knihy obce. Při závěrečné gratulaci dostala každá rodinka od obce finanční dar ve výši dva tisíce korun a koupací froté sadu.
V pátek 19. září přiváží a usazuje firma Tesařství Smyčka vedle pergoly ve Vývoze symbol budoucího tábořiště - smržický totem. Je sobotní odpoledne 20. září. Na pozvání kulturní komise se ve Vývoze schází spousta malých i velkých občanů k slavnostnímu otevření smržického tábořiště. Je vztyčena obecní vlajka a starostka obce Ing. Hana Lebedová nový smržický totem odhaluje. Přítomna je i řezbářka M. Losíková, která jej vyrobila. Autor smržického totemu Prof. Aleš Lebeda potom všem přítomným vysvětluje myšlenku, kterou jednotlivé symboly totemu vyjadřují.
Program sobotního odpoledne pokračuje soutěžemi pro děti s tábornickou tématikou. Jedním z úkolů pro děti je také rozpoznat, ke kterému stromu patří vystavené druhy listů. Zpestřením hezkého odpoledne je skupinka mladých bubeníků a děti si mohly jejich nástroje také samy vyzkoušet. Program je zakončen příjemným posezením v právě otevřeném smržickém tábořišti s klasickým opékáním špekáčků.
Ve čtvrtek 18. září pozvalo obecní zastupitelstvo občany na své poslední veřejné zasedání. Sál kulturního domu však zůstal opět bohužel poloprázdný. Na začátku zasedání předal předseda Komise životního prostředí prof. Aleš Lebeda ceny občanům, vyhodnoceným za nejhezčí květinovou výzdobu domu. Hospodářka obce Věra Kulišťáková přítomným sdělila, že obec má i po dokončení kanalizace a opravách komunakací na účtech přes 14 milionů korun. Zatupitelé zhodnotili své čtyřleté volební období, nastínili své vize do budoucna a nechali se na památku vyfotografovat.
V sobotu 13. září pozval smržický Sokol rodiče s dětmi už posedmé do Pohádkového údolí, tentokrát inspirovaného pohádkou "Tajemství staré bambitky" V pětiminutových intervalech vycházely skupinky na svoji pohádkovou trasu a jako první narazily na tetu Libuši. U vchodu do údolí na děti čekala Anička hrnčířka se svojí kamarádkou a děti si mohly vlastnoručně pomalovat hrníček. Další úkoly na děti čekaly v pohádkové tržnici pod pergolou nové naučné stezky. Kdo poznal všechny druhy zeleniny, dostal razítko do svého průkazu.
Ve stoupání do horní části Vývozu děti přepadl loupežník Karaba se svojí družinou a děti se musely trefit míčkem do jeho košíku. Zlo ztělesňovali výběrčí daní Ferenc a Lorenc. Za další průchod požadovali od každého stříbrňák a děti museli skákat, jak oni pískali. Poslední body mohly děti nasbírat u posledního pohádkového zastavení, kde jim princ Jakub dal za úkol poskládat rozstříhaný obrázek. Závěr pohádkového putování byl samozřejmě v sokolovně, kde na děti čekal král Vilém s královnou Olívií a za splněné úkoly jim dali sladkou odměnu.
Ve středu 10.září pozvala obec všechny smržické seniory na tradiční Rozloučení s létem, spojené s malou projížďkou na kole. Jako první vyrazila po cyklostezce naše známá moštovací trojice zahrádkářů v čele se svým šéfem panem Markem. V těsném závěsu za nimi hlavní organizátorky celé akce, paní starostka s paní matrikářkou. Teprve potom se dostává ke slovu zbytek téměř čtyřicetičlenného pelotonu a jejich cílem jsou nedaleké Držovice.
Mnozí ze seniorů ani netušili, jak se v nedávné době proměnil držovský hotel Romže. Venkovní pergola je pro podobné akce jako stvořená. Jako první je oběhl číšník s dotazem, čím zaženou svoji žízeň a potom paní matrikářka s žádostí o podpis do pamětní knihy. Čekání na něco k snědku jim pomohly zkrátit dvě pracovnice VZP, které jim nejen změřily tlak a tep, ale také zkontrolovaly, kolik váží nalačno. Vážení skončilo a můžeme se nadlábnout. Steak, dělaný přímo před jejich očima na venkovním grilu, chutnal opravdu báječně.
Letos vyšlo zahájení školního roku přesně na 1.září. Rodiče s dětmi se schází před starou školní budovou, která by měla už brzy projít zásadní rekonstrukcí. Po letošních prázdninách, pokropených co chvíli deštěm, se děti možná už doma nudily a do školy se docela těšily. Přivítala je tradičně ředitelka školy Mgr.Marie Zoubalová s celým učitelským sborem a starší žáci jim zazpívali a zarecitovali. Prvňáčci se potom přestěhovali do své třídy v druhé budově, kde úplně všechno voní novotou.
Prvňáčky přišla přivítat také paní starostka a každému z nich dala za obec na uvítanou veliký kornout plný sladkostí. V sobotu 30.srpna se zcela zaplnilo nejen parkoviště na hřišti, ale také část protějšího pole auty s českými i slovenskými značkami. Na 2.ročníku fotbalového turnaje O pohár starostky obce Smržice mladších přípravek se letos sjelo 20 mužstev, z toho dvě slovenská. Malí fotbalisté byli rozděleni do čtyř skupin. Náš tým TJ Smržice v kombinaci s Futsal Čelechovice n.H. nasadil do hry mužstva A a B.
Připraveny byly krásné ceny pro nejlepší hráče, nejlepší brankáře a střelce a také tři poháry pro vítězná mužstva. Připravena byla také sladká odměna s nádhernou fotbalovou dekorací. Nechybělo zde ani bohaté občerstvení s plným hrncem guláše pro diváky a řízky pro malé hráče a jejich trenéry. Hřiště bylo rozděleno na čtyři části, takže hrálo vždy osm mužstev současně.
Po skončení turnaje rozdávala ceny všem malým hráčům osobně smržická starostka Ing. Hana Lebedová a vedoucí domácího týmu pan Josef Spanilý. Na prvním místě se umístil tým z Vojkovic. Malí fotbalisté dostali kromě medailí a poháru ještě červené tričko pro vítěze turnaje. Začátkem srpna je už dřevěná konstrukce střechy dokončena a čeká na pokrytí. Zedníci mezitím dokončují zateplení fasády. Intenzivní dokončovací práce probíhají také v jednotlivých třídách.
Dokončuje se také zateplení stropů horního patra školy. 11.srpna se začínají obrovské hliníkové tabule na pokrytí střechy stěhovat na svoje místo. Dokončovací práce nové fasády probíhají také na dvoře školy a začíná se s izolováním a pokrýváním dvorní části střechy. 18.srpna má smržická firma Tesařství Smyčka celou střechu pokrytou a začíná se s montáží okapů.
Díky intenzivnímu nasazení všech zúčastněných firem se dílo podařilo ve stanoveném čase dokončit a 28.srpna se ve škole schází kolaudační komise. V jednotlivých třídách probíhají už jen drobné dokončovací práce a přes víkend pomůže s úklidem a vyzdobením školy také učitelský sbor. V sobotu 2. srpna se objevil obecní mikrobus tam, kde by jej nikdo nečekal a s ním také pan místostarosta a paní matrikářka. Zcela netradiční svatbu na vrcholku Velkého Kosíře si u nás na úřadě objednali Tomáš a Jaroslava a pozvali na ni asi dvě desítky hostů.
V pravé poledne začíná svatební obřad. Pokud novomanželům vyjde všechno jako počasí ten den, budou spolu zcela jistě šťastni. Kromě oddávajícího a matrikářky zde však bylo přece jen něco našeho. Nevěsta se zapsala do vrcholové knihy smržických turistů. Dům sousedící se školou se obec chystá vykoupit a na jeho místě by měla vyrůst nová budova mateřské školy. 18.července je už horní část budovy dokončena a jeřáb na ni začíná skládat bindry na novou konstrukci střechy.
Díky současným novým technologiím je do večera téhož dne téměř celá konstrukce střechy hotova. Montáž krovů se dokončuje a další díl práce na jejím pokrytí bude mít ve své režii smržický tesař Miroslav Smyčka. 21.července už velká část střechy školy vypadá jako střecha a tesařství Smyčka pokračuje na jejím dokončení. Prázdniny ještě nezačaly, ale rekonstrukce školní budovy se už rozjela na plné obrátky.
Škola se neopravuje jen zvenčí, ale také zevnitř. Dostane nové podlahy, nové zateplené stropy a nová okna. V prvním červencovém týdnu je už škola také bez střechy. Počasí naštěstí stavbařům zatím přeje. Celá budova prochází důkladnou rekonstrukcí, dostává nové stropy, nový věnec, zateplení a opraveny budou i komíny. Při chvilce odpočinku se mohou stavebníci kochat hezkým výhledem na Smržice.
Autor fotografií a komentářů: Zdeněk Balcařík ©2014


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020