O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.20, Rok 2015 - 1.pololetí


V sobotu 27. června zahájili tradiční smržické hody průvodem přes obec hráči hospody U byka v čele se svou trenérkou a masérkou v jedné osobě. Dvě hospody v jedné dědině jsou určitě zdravou konkurencí a přetahování štamgastů přispívá k tomu, aby nikdo neusnul na vavřínech. Před hodovým zápasem dvou mistrů smržické pípy se obě mužstva nechala společně zvěčnit i s novým správcem areálu Pepínem. Díky solidnímu počasí se také diváků sešlo požehnaně a s napětím očekávají, jak letos tradiční hospodské klání dopadne.
Pepa Vychodil hrál ještě před rokem za Kocandu a letos se na hřišti točil jako baletka v barvách konkurence. Hráči hospody U byka nažhaveni průvodem přes obec měli hned od začátku navrch a po poločase už vedli 3:1. V druhé půli zápasu se však přece jen projevily větší zkušenosti a Kocanda srovnala stav utkání na 3:3. Po nerozhodném výsledku se kopaly penalty, díky kterým hráči Kocandy přece jen vybojovali své další hodové vítězství.
Tady je vítězné mužstvo s novým putovním pohárem, který hostinský Pavel Opluštil na tento zápas pořídil. Na hody se tradičně sportuje také v sokolovně. Tentokrát se volejbalisté sešli na jubilejním 40.ročníku setkání veteránů TJ Sokol Smržice, TJ Sokol Čelechovice a TJ OP Prostějov. Hlavní program smržických hodů zajišťuje obec a velkým lákadlem pro malé návštěvníky byl opět aquazorbing. Kolotoče nemohou na žádných hodech chybět a přináší spoustu možností zábavy pro malé i větší návštěvníky.
Odpolední program zajistila svým skvělým vystoupením dechová kapela Krumsíňanka se svým zakladatelem a kapelníkem Karlem Zádrapou. Hned od začátku svého vystoupení přilákala Krumsíňanka první tanečníky a do tance se zapojila i její zpěvačka a moderátorka. O zábavu hodového večera a noci se postarala kapela Romantica, která má ve Smržicích velice dobré jméno. Hrála až do dvou do rána a o půl třetí začalo pršet :-) Zpestřením odpoledního programu byla skupina RC-Vzduchoplavci, která se svými rádiem řízenými modely překvapila i nočním vystoupením s malým ohňostrojem.
Ve středu 3. června se obřadní síň obecního úřadu naplnila prarodiči, rodiči a sourozenci prvňáčků při jejich slavnostním pasování na čtenáře smržické knihovny. Paní knihovnice Iva Slavíčková nové čtenáře pasovala symbolicky pavím perem a jejich paní učitelka Jana Gulaková jim rozdala hezké knížky. Čerstvě jmenované čtenáře, vyzdobené šerpami, pozdravila také paní starostka a podpořila jejich zájem o čtení knížek. U příležitosti slavnostního pasování vyhlásila paní knihovnice také nejlepší čtenářku uplynulého roku.
V sobotu 30. května pozvala kulturní komise obce a Spolek rodičů při MŠ všechny malé smržičáky na tradiční Den dětí. V jeho úvodu se bouřkové mraky sportovnímu areálu naštěstí vyhýbaly. Na úvod si skupinka děvčat připravila moc hezké taneční vystoupení. K jednomu ze vstupů použily mladé tanečnice i deštníky, jako by tušily, že je dnes budou potřebovat. Pro děti bylo připraveno několik soutěží. Jednou z nich bylo kličkování na koloběžce po vyznačené dráze plné zatáček. V další soutěži si děti projely slalomovou dráhu s kolečky.
Jednu ze soutěží připravili smržičtí hasiči. Trefování požární hadicí a stříkání do plechovek děti bavilo. Prohlédnout si mohly také dnes už historickou Pragovku. Netradiční soutěží, se kterou má většina dnešních dětí dost velké problémy, byla procházka na chůdách. Oblíbenou atrakcí je každoročně malování na obličej. Některé z dětí změnilo natolik, že je nemohli poznat ani vlastní rodiče. Závěrečnou atrakcí je každoročně losování dětské tomboly. Děvčata už věděla předem, co by chtěla vyhrát, losování se ale muselo kvůli bouřce o chvíli odložit.
Na tradičním "Pálení čarodějnic" se v sokolovně při úvodním čarodějnickém tangu předvedla děvčata ze Smržic a sousedních Čelechovic. Pro děti byly opět připraveny nejrůznější soutěže a jednou z nich byla výzdoba čarodějnické chýše. Nemohl zde samozřejmě chybět ani klasický dopravní prostředek všech čarodějnic, a tak jednou z mnoha soutěží byl slalom na koštěti. Pálení čarodějnic před magickou filipojakubskou nocí se traduje od nepaměti a také pod tou smržickou se ve finále sokolského setkání rozhořela připravená hranice.
Ve čtvrtek 23. dubna přinesly čtyři mladé páry své nově narozené potomky do obřadní síně k tradičnímu vítání nových občánků. V úvodu slavnosti je hezkými básničkami a písničkami přivítalo šest malých umělců z mateřské školy. Po proslovu paní starostky se rodiče nově narozených smržických občánků podepsali do pamětní knihy. Na závěr paní starostka a paní matrikářka rodičům i jejich novým ratolestem popřála hodně zdraví a štěstí a předala malý dárek.
O Velikonočním pondělí se začaly hned od časného rána ulicemi Smržic prohánět celé skupinky mrskutníků s kocary. Tu největší pomlázku ale přivezli členové hanáckého souboru Klas z Kralic na Hané. Tak obrovským kocarem se mrská pouze symbolicky. Pavla Slezáčková každému z krojovaných mrskutníků přivázala na kocar mašli a nabídla malé občerstvení. Celá Slezáčkova rodina je součástí souboru Klas a díky tomu je o velikonočním pondělí na jejich dvoře hodně veselo.
Na Bílou sobotu vyhlásila obec opět soutěž pro děti pod názvem Velikonoční řetěz. Zpočátku to vypadalo, že se tentokrát moc vajíček nesejde. Potom ale dorazili Zapletalovi. Přinesli neuvěřitelných 780 vyfouknutých vajíček a hned bylo co navlékat. A to jsou letošní vítězové. 1. místo Šimon Zapletal, na 2. místě se 150 vajíčky Tomáš Bílý a o 3. příčku se poděili se 135 vajíčky Novotní a Spurní. Rekord řetězu z předchozích dvou let tedy padl, celkem se navěsilo 1442 vajíček tentokrát poprvé ve dvou řadách, soutěžících však bylo jen jedenáct.
V neděli 29.března uspořádala obec v prostorách smržické fary svoji tradiční velikonoční výstavu a vstupní místnost rozzářily stovky jarních kytiček. Na výstavě opět nechyběla živá ukázka malování velikonočních kraslic a své prodejní místo zde měla také keramická dílna základní školy. Také ve vedlejší místnosti bylo několik prodejců. Paní Vychodilová se synem Pepíkem nabízela návštěvníkům hezké velikonoční dekorace z perníku. Rozloučení s návštěvníky měl na starosti opět Slávek Urban a jeho skvělá slivovice. Pro ty menší byly připraveny velikonoční perníčky.
Den před velikonoční výstavou vyzdobily dvůr smržické fary děti při soutěži o nejhezčí velikonoční stromeček, připravené Spolkem rodičů při MŠ. Po soutěži si každý mohl na připraveném klacku z připraveného těsta opéct na posilněnou svého hada. V centrální místnosti fary si mohli návštěvníci soutěže prohlédnout malou výstavu velikonočních symbolů a dekorací. Soutěž o nejpěkněji nazdobený velikonoční stromek vyhrála třída Hvězdiček z MŠ "Velčáci" a všechny děti dostaly jako odměnu bonbóny a pastelky.
V neděli 22. března přivítala paní starostka smržické seniory na setkání, které pro ně obec každoročně pořádá. Jarní přátelské setkání je dobrou příležitostí vidět se se svými vrstevníky z celé obce a společně se pobavit. Obec pro ně připravila hezké občerstvení. Vínečko bylo dobré a v tomto věku se s ním připíjí především na zdraví. Prostějovská kapela Ella-band to hned z počátku rozjela a senioři museli nechat její repro trošku zkrotit, aby slyšeli co si povídají.
Sotva se začalo hrát, už tady byl nejaktivnější smržický tanečník Jaryn. Tentokrát ale dostal košem. Hlavně nenechat se odradit. Tanečnici si našel na opačném konci sálu, i když o něco větší než je sám. Kuchař Lukáš mezitím za pomoci své šéfové připravil pro seniory medailonky dvou barev se šťouchačkami a zeleninkou. Za chvíli už servírky tu dobrotu roznáší, aby naši senioři vydrželi přinejmenším až do večera.
Ve čvrtek 19.března měl svátek nejen Josef, ale také všichni, kdo si na obci objednali kompostér. Na semináři v kulturním domě si vyzvedli smlouvu o jeho užívání. Zájem o kompostéry předčil očekávání. Na semináři se občané měli možnost dozvědět všechny potřebné informace. Na první jarní den vyšlo nejen krásné počasí, ale též vydávání kompostérů. Jeden byl vystavený a ostatní si odnášeli noví majitelé z řad občanů. Kompletní dámské osazenstvo obecního úřadu si to užívalo na prvním jarním sluníčku celé dopoledne. Spousta kompostérů však zůstala ještě nevydána.
Sdružení rodičů při MŠ se přejmenovalo na Spolek rodičů při MŠ, má nové webové stránky a nový tým. Hned o první větší akci nového spolku Dětský karneval byl obrovský zájem. Připravena byla spousta zajímavých soutěží. Zpestřením karnevalu bylo moc hezké vystoupení děvčat z tanečního kroužku ZŠ Čelechovice na Hané. Děti si mohly na karnevalu také protáhnout tělo při Zumbě s Darinou nebo si nechat pomalovat obličej a celé odpoledne jim hrál DJ Petřík.
Na páteční večer 6. března pozval Prof. Aleš Lebeda do Smržic známého vinaře Doc. M. Michlovského z Rakvic, který je považován za špičku ve svém oboru. Asi čtyři desítky návštěvníků z řad občanů si měly možnost v první polovině večera vyslechnout zajímavé povídání o víně a životě. Před samotnou degustací vína proběhla soutěž diváků a první cenu, kterou byla láhev velice kvalitního vína, získal Michal Karhánek. Druhá polovina večera už byla ve znamení řízené degustace, kterou pan Michlovský prokládal zajímavými historkami ve svém typickém rakvickém dialektu.
Padesát let společného života se svojí ženou Marií oslavil 27. února někdejší starosta obce Kazimír Lakomý a za obec jim k tomuto výročí přišla popřát současná starostka Ing. Hana Lebedová. Na úvod se manželé podepsali do pamětní knihy obce, do které jim paní matrikářka napsala, že . . . "skutečná láska trvá navěky". Manželé Lakomí zavzpomínali také na své mládí. Mirek se ve Smržicích narodil a Marie se sem přistěhovala, když jí byly tři roky. Na takové oslavě nemůže chybět přípitek a oslavenec k němu ještě přidal působivý doprovod, začínající slovy "Aby byl člověk dlouho živ..."
Sokolský maškarní bál si získává stále větší oblibu u návštěvníků všech generací a také letos byl masek plný sál. Záčátek maškarního bálu zpestřilo působivé předtančení. Pětici nejlepších masek, které vybrala porota, jednoznačně dominovali "Avataři", druzí se umístili "Playboy zajíčci" a třetí "Ivánek s Marfušou. Následoval veselý mnich a kankánové tanečnice. Vyvrcholením celého programu bylo losování tomboly.
Aby o plesové sezoně nepřišli ani naši nejmenší zkrátka, uspořádali pro ně sokoli na svatého Valentýna "Ples pro děti". Někteří malí smržičáci to pojali jako ples skutečný, někteří jako maškarní a podle toho také vypadalo jejich oblečení. Děti si užily hezké sobotní odpoledne plné zábavy a soutěží. Netancovalo se sice až do rána, jak mají ve zvyku dospělí, ale tombola na závěr byla taky.
Když se vám narodí první děťátko, to se musí pořádně zapít a když je ještě ke všemu první v obci, tak dvojnásob. Na Kocandě bylo 9. ledna hooodně veselo. V pondělí 2. března přišli k prvnímu smržickému občánkovi v tomto roce Smyčkovým popřát z obecního úřadu. Malé Emičce přinesli zlaté náušnice a mamince orchidej. Mirek Smyčka je díky své tesařské firmě hodně vytížený. Teď si ale musí udělat také čas na rodinu, která je základem šťastného života. Maminka Kateřina se nakonec nechala přemluvit a kapku vína na zdraví své dcerušky si s návštěvou přece jen dala.
V pátek 27. února se sešly téměř dvě stovky občanů v kulturním domě, aby shlédli dvacáté pokračování smržické videokroniky Zdeňka Balcaříka. Ještě před zahájením promítání představil Prof. Aleš Lebeda novou Komisi životního prostředí, složenou tentokrát ze samých odborníků. Prvním úkolem nové komise bylo vyhodnocení soutěže o nejhezčí vánoční výzdobu domů. Vyhodnocení občané dostali kromě dárkového balíčku krmítko pro ptáčky. Potom už světla zhasla a začalo promítání videokroniky. Rok 2014 byl na události v obci velice bohatý, a tak měl film tentokrát pět dílů.
O přestávce byla vyhlášena soutěž "Jak znáte historii Smržic". Ze správných odpovědí byla vylosována jedna a cenu tentokrát získala hospodářka obce Věra Kulišťáková. Po skončení filmu jeho autor vyhlásil šest nominací na nejlepšího herce. Prestižní cenu Smržické lev 2014 tentokrát získal Prof. Aleš Lebeda, jehož vystoupení se prolínala celým filmem. Autor celého díla Zdeněk Balcařík se rozhodl jubilejním 20. pokračováním svoji videokroniku zakončit a paní starostka mu za jeho kulturní a společenský přínos obci poděkovala. Na závěr čekalo smržického kameramana, střihače a režiséra v jedné osobě velké překvapení. Cenu "Smržické lev za režii 1995-2014" provázel potlesk celého sálu vestoje.
Díky nádherné květinové výzdobě, úvodnímu občerstvení zdarma a slosovatelným vstupenkám si obecní ples získal za předchozí dva ročníky velkou popularitu. Na letošním obecním plese uvítal návštěvníky v sobotu 7. února místostarosta obce Ing. Jiří Přikryl a mimo jiné jim prozradil, že tombola má tentokrát 78 cen. Program zahájilo tradičně předtančení, a dvojčata Šírova z Tanečního klubu Olomouc se při něm po tanečním parketu doslova vznášela. Hned při druhé hudební sérii kapely Naostro se taneční parket zaplnil. Tady však byly krokové variace oproti předtančení podstatně klidnější.
Také druhá série předtančení měla u návštěvníků plesu obrovský úspěch a tleskali tanečníkům do rytmu. Obrovské tombola se losovala nadvakrát. Řada hodnotných cen vyvrcholila tlakovou myčkou Michelin, kterou vyhrála paní Mertová. Báječná muzika, doplněná báječným občerstvením z Restaurace U hřiště, podporovala báječnou náladu všech návštěvníků také po půlnoci. Kapela Naostro hrála až do tří do rána a nezapomněla návštěvníky plesu vyprovokovat ani k projížďce klasickou "mašinkou".
V neděli 25. ledna zasypal Smržice sníh a konečně to tady začalo zas na chvíli vypadat jako v zimě. Sníh se stává v posledních letech stále větší vzácností, tak se toho musí hned využít, aby ty sáňky vůbec k něčemu byly. Sníh udělal radost řidičům, že to pod koly aut tak hezky klouže, a také obecním pracovníkům, že mají konečně co dělat. Menší radost měl ten, kdo si chtěl na lavičce v parku přečíst noviny. Z dětských prvků byla použitelná jedině skluzavka.
V pátek 23. ledna pozval Klub českých turistů Smržice všechny své členy na výroční schůzi. Sešlo se jich 61. Předseda klubu Zdeněk Balcařík ve své výroční zprávě zhodnotil všech 17 akcí, které klub v minulé sezoně uskutečnil a poděkoval za pomoc při jejich pořádání. Byli přijati čtyři noví zájemci a klub má teď 77 členů. Tomu nejmladšímu jsou teprve 3 měsíce a narodil se dvěma prostějovským členům klubu. Nového nejmladšího člena klubu turistů si na chvilku půjčil ten nejstarší a malý Mareček si určitě pomyslel...proboha, tak že budu vypadat za 78 let?
V pátek 16. ledna přijela firma Mifan provést bezpečnostní ořez stromů v centru obce a její šéf pan Ilgner se na to hezky vystrojil. Lípy v ulici Zákostelí vyrostly do výšky, která by mohla být při nárazovém větru nebezpečná. Muselo jim být proto sníženo těžiště. Premiéru měl také nový obecní pomocník, který se kromě uklízení chodníků a krajnic musel naučit také tahat vlečky svých starších kolegů. Vánočnímu smrku ulomila vichřice špičku, ale zatím se drží. Jeho soused však začal obesychat, a tak musí být bohužel vykácen.
Ve čtvrtek 15. ledna přivezl kamion z Rakouska 310 kompostérů, které naše obec sehnala v rámci dotace také pro všechny ostatní obce Mikroregionu Kostelecko. Obec na kompostéry získala dotaci 90% z Fondu životního prostředí ČR a obyvatelé, kteří si jej v loňském roce objednali, dostanou kompostér zdarma. Kompostéry budou prozatím uskladněny na nádvoří Přikrylova domu, který obec koncem loňského roku zakoupila na stavbu mateřské školy. Kompostér je ze zeleného plastu, vejde se do něj 900 litrů biologického odpadu a bude dalším přínosem ke zlepšení životnímho prostředí.
V neděli 4.ledna oslavil 95.narozeniny pan František Pospíšil, který je nejstarším občanem Smržic. Hned na druhý den mu přišla popřát také paní starostka. O pana Pospíšila se vzorně stará celá jeho rodina. Během přípitku se nám svěřil, že mu velice prospívá, když si každý den ráno na lačno dá deci červeného. Pan Pospíšil žil od malička fotbalem. Živil se ale do pozdního věku zednickou prací a pochlubil se nám, kolik domů za svůj život ve Smržicích postavil. Paní matrikářka si od něj nechala podepsat souhlas, že můžeme fotku z jeho narozenin dát do Smržického zpravodaje. Tam se toho o něm čtenáři dozví víc.
Tradiční silvestrovské utkání ligy mistrů pípy se tentokrát přesunulo na sobotu 3.ledna a sešly se na něm asi čtyři desítky skalních příznivců fotbalu. Jak hospoda Na Kocandě tak také hospoda U byka zde měly pro své hráče a příznivce stánek s teplým i chlazeným občerstvením. Toto utkání je každoročně prestižní záležitostí a bojuje se při něm jako o život. V prvním poločase podávala obě mužstva velice vyrovnané výkony. Ve druhé polovině však došlo ke zvratu. Mužstvo Kocandy zaslouženě zvítězilo 3:1 a získalo stejně jako před rokem putovní pohár.
Na Nový rok se obec Smržice probudila uprostřed krajiny, pokryté nepatrnou vrstvou čerstvého sněhu. Po čtyřleté přestávce pozvala obec všechny smržičáky do sportovního areálu na novoroční ohňostroj. Novoroční atrakci si nenechaly ujít asi dvě stovky malých i velkých občanů, včetně nového místostarosty obce. Deset minut prvního dne roku 2015 rozzářily tisíce světel, podbarvených hudbou a zakončených zaslouženým potleskem.
Autor fotografií a komentářů: Zdeněk Balcařík ©2015


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020