O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.21, Rok 2015 - 2.pololetí


Malé, velké, dvounohé i čtyřnohé obyvatele Smržic neodradilo ani mrazivé počasí od účasti na závěrečné obecní akci Silvestrovské šlapáček. Na poslední procházku kolem obce, která každoročně zahajuje rozloučení se starým rokem, jich letos vyrazilo více než pět desítek. Po sněhu zatím není ani památky. Od včerejška však alespoň zamrzlo, a tak výstupu na druhý nejvyšší kopec našeho katastru nic nebránilo. Tradice jsou od toho, aby se dodržovaly a jednou z nich se v posledních letech stala společná fotka na vrcholu Budína v nadmořské výšce 269 metrů.
Nejvyšší bod silvestrovské trasy byl úspěšně zdolán. Zbývá však ještě obejít ve směru hodinových ručiček celou dědinu. Po zamlžených dnech Vánoc, které spíš připomínaly podzim, si všichni pochvalují, že je alespoň poslední den v roce na Smržice a jejich okolí krásný výhled. Chlapi se už těší, až okrajovými ulicemi obejdou svoji obec a za odměnu dostanou ve sportovním areálu něco na zahřátí. V Restauraci u hřiště nechala obec pro všechny uvařit na doplnění spálených kalorií skvělou zelňačku a na zahřátí svařáček a těm nejmenším čaj.
Na pondělní podvečer 21. prosince pozvala obec smržické seniory na tradiční předvánoční výlet do Olomouce. Autobus se zaplnil do posledního místa a matrikářka Radka Odvářková všem rozdala vstupenky na divadelní vystoupení, které bylo součástí programu. Ze všeho nejdříve senioři zamířili na Horní náměstí v Olomouci s nádherným vánočním stromem a spoustou stánků. Na úvod procházky po olomouckém náměstí pozvala obec u jednoho ze stánků smržické seniory na vánoční punč a paní matrikářka vydatně pomáhala s jeho přípravou.
Vánoční punč všem moc chutnal a přispěl k navození té správné předvánoční nálady. Po punčovém úvodu si senioři vyšli na hodinovou procházku po náměstí a potom už zamířili k nedalekému kinu Metropol. Po příjemné procházce se všichni pohodlně usadili a čekali na úvod vystoupení populárního herce Miroslava Donutila. Dvouhodinové povídání veselých příběhů ze života všechny náramně pobavilo a na závěr sklidil Miroslav Donutil potlesk ve stoje.
V neděli 6. prosince po ránu se začali scházet malí i velcí Smržičáci na akci Klubu českých turistů "Výstup za Mikulášem na Kosíř". Procházku jim zpestřilo ekologické sdružení Iris, které u ovocného sadu Na Posranci připravilo pro kolemjdoucí svoji propagační akci "Švestkový trojboj". Na vrcholu Kosíře už na děti čekal svatý Mikuláš s andělem a čertem. Kdo řekl básničku nebo něco zazpíval, dostal od nich sladkou odměnu. Rozhledna na Kosíři sice tentokrát kvůli mlze nebyla téměř vidět, společnou fotku si ale členové pořádajícího smržického turistického spolku pořídit nezapomněli.
V sobotu 5. prosince pozval Spolek rodičů při MŠ všechny smržické děti na Mikulášské odpoledne. Na úvod jim ostravské divadlo Klaun Family zahrálo pohádku "O neposlušné Markétce". Děti se u pohádky skvěle bavily. Občas byly doslova vtaženy do děje a měly tak možnost zahrát si pohádku společně s herci. Po pohádce se rozběhly dílničky, ve kterých měly děti možnost samy si vyrobit různé vánoční ozdoby a dekorace. Přerušila je až Mikulášská nadílka. Svatý Mikuláš si trpělivě vyslechl od každého z dětí jeho básničku nebo písničku a všechny obdaroval dárkovým balíčkem.
První adventní neděle patří už tradičně Vánoční výstavě na smržické faře. Největší nápor návštěvníků je každoročně v průběhu první hodiny. Hned za dveřmi vstupní místnosti čekala pestrá nabídka nejrůznějších vánočních dekorací a drobností, ze kterých se dají vyrobit. Pan Marcián, který zde v několika předchozích letech pořádal výstavu jejich zahradnictví "Dotek Vánoc", se tentokrát spokojil jen se skromnější nabídkou. Žáci ze školního keramického kroužku se pochlubili plným pultem svých kouzelných výtvorů převážně s vánoční tématikou.
Nemohla zde samozřejmě chybět ani rodina Zapletalova z Podhájí s jejich bohatou nabídkou nejrůznějších výrobků z perníku. V další boční místnosti fary si mohli návštěvníci vybrat hezký adventní věnec a hned po příchodu domů si na něm zapálit první svíčku. V centrální místnosti fary se dal zakoupit některý z výrobků keramického kroužku maminek, které výtěžek z prodeje věnovaly potom škole jako finanční dar. Rozloučení s návštěvníky zajišťoval opět Slávek Urban. Pro větší návštěvníky štamprlkou své vynikající slivovice a pro ty větší vánočním perníčkem.
V pátek 27. listopadu se poprvé v ulicích rozzářila vánoční výzdoba a celá obec se sešla před školou ke slavnosti Rozsvícení vánočního stromu. Děti základní školy měly pro všechny připraveno hezké pásmo těch nejznámějších vánočních koled a říkanek. Když dozněla poslední koleda, místostarosta ing. Jiří Přikryl všem popřál hezký adventní čas. Potom už dal povel a děti začaly odpočítávat. 8,9,10...a nádherný strom před obecním úřadem se rozzářil spolu s tvářemi všech přítomných. Na závěr byl pro ně připraven vánoční punč a pro děti čaj.
Ještě před příchodem zimy nechala obec vybudovat novou přístupovou cestu k osmi rodinným domům v ulici Mlýnská. Zbývá jen vydláždit odstavné plochy, na které si už majitelé domů materiál pořídili z vlastních prostředků. Opravovaly se také některé poškozené části místních komunikací. U zastávky naproti Kocandy se vyměňovaly obrubníky a opravoval se chodník.
Manželům Františku a Růženě Klementovým přišly pracovnice obecního úřadu popřát k jejich diamantové svatbě 19. listopadu, přesně v den, kdy se před šedesáti lety brali. Na památku svého významného výročí se manželé Klementovi potom podepsali do pamětní knihy obce. Paní Klementová ráda probírá alba se starými fotkami a hned nám také ukázala svoje svatební fotografie. Co by to bylo za oslavu bez přípitku. A kdo jiný by měl na něj přinést víno, než jejich syn Milan, který má vedle v přízemí vinotéku.
V pátek 13. listopadu se na tradičním lampionovém průvodu sešlo velké množství velkých i malých občanů Smržic, aby uctili památku dvou významných dnů naší státnosti. Místostarosta obce Ing. Jiří Přikryl položil věnec k pomníku padlých. Paní učitelka Jana Gulaková ve svém proslovu potom připomenula význam 28. října a 17. listopadu a vyzdvihla důležitost výchovy dětí k vlastenectví. Po skončení proslovu si všichni přítomní zazpívali naši státní hymnu. Na závěr celé slavnosti byly dětem rozdány svíčky, které si také hned u pomníku padlých zapálily.
Předseda Komise pro životní prostředí při Obecním úřadu ve Smržicích prof. Aleš Lebeda pozval na páteční podvečer 30. října občany na přednášku a besedu o slavném smržickém rodákovi Jakubu Kresovi. Beseda o tomto významném českém pedagogovi, matematikovi a intelektuálovi 17. století se uskutečnila u příležitosti výročí 300 let od jeho úmrtí. Profesor Lebeda informoval návštěvníky kromě života a díla Jakuba Kresy také o průběhu semináře, který se z jeho iniciativy v tomto sále před týdnem o slavném rodákovi uskutečnil. Mezi návštěvníky, kteří se v závěru besedy přihlásili se svým příspěvkem do diskuze, patřil také Ing. František Kaštyl.
V pátek 23. října uspořádala obec spolu se Spolkem rodičů při MŠ v parku sv. Jana Nepomuckého další ročník soutěže o nejhezčí vyřezanou dýni. Každý, kdo alespoň jednu nebo několik dýní přinesl, dostal pořadové číslo, byl zapsán do seznamu a mohl si svůj výtvor kdekoliv v parku umístit. Krásná dekorace pod názvem "Dýňová víla" dostala číslo jedna a vytvořili ji společně žáci 5. třídy základní školy. Také medvídek s číslem 5, zhotovený hned ze šesti dní, byl moc povedený a u návštěvníků měl úspěch.
Pod číslem 7 se představila hned celá sestava krásně vyřezaných dýní, které hlídal obrovský dýňový pavouk. Čaj, určený malým návštěvníkům, tak na odbyt nešel. Zato svařáček pro ty větší se vypil do poslední kapky. Na rozdané lístky mohl každý napsat čísla tří dýní, které se mu nejvíc líbily. Body se sečetly a děvčata vyhlásila pořadí. Na prvním místě se jednoznačně umístili "včelí medvídci", které do soutěže přihlásily děti z mateřské školy a hned se s nimi také nechaly vyfotit.
O víkendu 19.-20. září pozvali smržičtí zahrádkáři občany na svoji tradiční výstavu ovoce a zeleniny, kterou pořádají každým druhým rokem. V sále domu zahrádkářů se sešla opět velká spousta vystavovaných vzorků a také spousta návštěvníků ze Smržic i okolních obcí. Široká škála ovoce, zeleniny a bylinek byla letos obohacena o produkty z nich vyrobené a také o exponáty bonsají. Ke zpestření výstavy přispěli zahrádkáři mimo jiné také hezkým hanáckým koutkem.
Na letošní druhé vítání dětí do života se ve čtvrtek 17. září sešly v obřadní síni tři mladé páry se svými miminky. Proslovu paní starostky předcházelo tradičně úvodní vystoupení dětí z mateřské školy. Rodiče dětí se postupně podepsali do pamětní knihy obce. Na závěr slavnosti paní starostka popřála malé Elence, Ríšovi, Radkovi i jejich rodičům hodně štěstí a paní matrikářka jim za obec předala dárek.
Tradiční sokolská akce Pohádkové údolí přilákala v sobotu 12. září do Vývozu spoustu malých i velkých smržičáků. Počasí se vydařilo skvěle a tématem letošní akce byla pohádka "Tři oříšky pro popelku". Po absolvování celé pohádkové trasy a splnění všech úkolů došly děti do království ve smržické sokolovně, kde je čekala odměna. Na závěr se nechaly všechny pohádkové postavy společně vyfotografovat, aby měly na tuto báječnou akci památku.
Ve čtvrtek 10. září přivítala paní starostka smržické seniory na malé projížďce, spojené s občerstvením. Tato akce má už svůj zažitý název Loučení s létem. Za paní matrikářkou a paní účetní se táhne dlouhá řada seniorů, kteří to ještě zvládají na kole a rádi přijali pozvání na tuto oblíbenou akci. Do sousedních Držovic to nemají zase až tak daleko a jejich cílem je venkovní posezení oblíbené restaurace U císařské cesty. Na úvod tohoto setkání se všichni přítomní podepisují paní matrikářce do pamětní knihy obce.
Přichází na řadu sčítání podpisů, které poslouží jako podklad pro počet objednaných porcí jídla. Letos jich paní matrikářka napočítala o jedenáct víc než loni. Za chvilku to už dva kuchaři rozjíždí na dvou venkovních grilech a pod pergolu se začíná táhnout vůně, dráždící seniorské chuťové buňky. Steaky s papričkami a feferonkami vypadaly opravdu skvěle a stejně tak budou určitě i chutnat. Kromě vydatné porce jídla na doplnění energie pro zpáteční cestu do Smržic si každý mohl dát na obecní útratu pivo, víno, kafíčko nebo čaj.
V sobotu 5. září se od rána sjíždí spousta malých i velkých cyklistů do Smržic, kde pro ně zdejší Klub českých turistů připravil už 17. ročník akce Smržická šlapka. Pro cyklisty bylo připraveno pět silničních cyklotras a pět tras pro horská kola, aby si každý mohl vybrat podle časovým možností i vlastní kondice. Nejstarším účastníkem byl vyhlášen pan Karel Ošťádal. Přesto, že už o pět dnů později oslaví své 89. narozeniny, zvládl v pohodě trasu 33 kilometrů a od pořadatelů za to dostal láhev šampaňského. Naopak nejmladším účastníkem, kterého rodiče vezli v přívěsném vozíku rovněž na trase 33 km, byl ani ne pětiměsíční Honzík Procházka z Otaslavic.
17. ročníku Smržické šlapky se opět zúčastnila také spousta smržičáků, i když někteří z nich díky včerejší poněkud náročné oslavě zvolili tentokrát o něco kratší trasu. Do cíle se odpoledne v pohodě vrátila také nejpočetněji zastoupená pětičlenná rodina Slezáčkova, která se pravidelně účastní cykloturistických akcí smržického klubu. Smržická šlapka 2015 měla díky své oblibě a příznivému počasí 920 účastníků, což je třetí nejvyšší účast v její 17-ti leté historii. Většina z nich se vracela do cíle spokojena s aktivně prožitým hezkým letním dnem. Pro všechny, kdo nespěchali domů, připravila Restauraci U hřiště spoustu možností, jak doplnit spotřebované kalorie.
V úterý 1. září začal pro děti nový školní rok a to byl dost dobrý důvod, aby si je před jeho slavnostním zahájením rodiče vyfotili. Dětí i rodičů se před smržickou starou školní budovou tentokrát sešlo víc než dost a přispělo k tomu také krásné letní ráno s blankytně modrou oblohou. Ostatní děti už to znali z předchozích let, ale pro prvňáčky bylo společné slavnostní zahájení školního roku zcela novým životním zážitkem. Na úvod všechny děti a rodiče přivítala ředitelka školy Mgr. Marie Zoubalová a žáci 4. a 5. třídy si pro ně připravili malé kulturní vystoupení.
Po slavnostním zahájení se prvňáčci přestěhovali do své třídy v nově zrekonstruované budově školy. Procházely přitom kolem domu, místo kterého už brzy vyroste nová budova školy mateřské. Nové žáčky první třídy i jejich rodiče přivítala učitelka Mgr. Jana Gulaková a poskytla jim první informace o tom, co je na úvod školního roku čeká. Prvňáčky přišla pozdravit také paní starostka. Popřála jim, aby se jim ve škole líbilo a aby se snažily získat tady pokud možno co nejvíce informací užitečných pro jejich další život. Na uvítanou ve škole dostal od obce každý z prvňáčků obrovský kornout plný sladkostí a děti s ním ochotně zapózovaly před objektivy fotoaparátů.
Sobotní a nedělní ráno 29. a 30. srpna patřilo malým fotbalistům, kteří nastupovali mezi českou a slovenskou vlajkou k slavnostnímu zahájení turnaje "O pohár starostky Obce Smržice" 3. ročník mezinárodního fotbalového turnaje přípravek ročníků 2006 a 2007 zahájila slovenská a česká státní hymna. Potom už malé fotbalisty přivítal trenér Josef Spanilý a starostka Ing. Hana Lebedová. Pro první tři vítězné týmy byly připraveny poháry a medaile a ceny čekaly také na nejlepšího střelce a nejlepšího brankáře turnaje. Pod pergolou byla připravena bohatá tombola a výborné občerstvení. Organizaci celého turnaje, kterého se v sobotu účastnilo 24 týmů a v neděli 19 týmů, zajišťovalo infocentrum a celým víkendem účastníky i diváky provázel moderátor Rádia Haná.
V první polovině srpna udeřila na Smržice a celé Česko tropická vedra, kdy se teplota ve stínu odpoledne šplhala až ke čtyřicítce. Více než dva týdny nespadla z nebe ani kapka vody a podle toho to také po celé obci vypadalo. Obecní traktorek s nádrží vody vyrážel v pravidelných intervalech do ulic, aby zachráni,l co se dá. Výsadba v ulicích dostávala denně potřebnou dávku vláhy, která ji udržovala při životě.
Nejhezčí trávník byl díky závlaze na fotbalovém hřišti. V jeho okolí na tom už byla travička o něco hůř. Nový správce sportovního areálu má na starosti také truhlíky na mostě a vodu jim vozil v popelnici. Voda se dočista ztratila také z koryta Českého potoka a kačenky se odstěhovaly neznámo kam. Vytoužený déšť přišel až v pondělí 17. srpna. Majitelům zahrádek odpadne každodenní zalévání a tráva kolem domů zas dostane svoji barvu.
Na páteční podvečer 3.července připravila obec ve smržickém tábořišti pro děti a jejich rodiče druhý ročník akce Vítání prázdnin. V horní části tábořiště si některé rodiny hned na úvod setkání postavili stany a budou zde nocovat. K táboráku přišel dětem tentokrát zahrát smržický farář otec Josef Glogar se svými pomocníky. U hezkých písniček pana faráře si mohli malí i velcí návštěvníci opéct voňavé špekáčky.
Kdo z dětí se přihlásil na noční stezku odvahy, dostal od paní starostky a jejího zástupce odměnu předem. Příjemné posezení v tábořišti Vývozu si jeho účastníci užívali do pozdního večera a někteří až do rána. Kdo zůstal do rána, dostal od obce dokonce i snídani. Taková vánočka s marmeládou chutná v přírodě úplně jinak. Probuzení ve Vývozu nemělo chybu a děti se těší, že jim modrá obloha nad hlavou vydrží do konce prázdnin.
Autor fotografií a komentářů: Zdeněk Balcařík ©2015


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020