O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.23, Rok 2016 - 1.pololetí


V sobotu 25. června pozvala obec do sportovního areálu všechny občany na tradiční oslavu smržických hodů. Atrakcí pro nejmenší byl opět aquazorbing a skákací hrad. Co by to byly za hody bez kolotočů. Pro nejmenší se zde vznášely nad zemí labutě a ti odvážnější si mohli užít dávku adrenalinu na pirátské lodi. K hodovému odpoledni patří také fotbalový souboj dvou smržických hospod. Fotbalisté, hrající za Kocandu, tentokrát doslova převálcovali svého soupeře z hospody U byka 10:2. Zpestřením odpoledního hodového programu bylo vystoupení jedné z nejpopulárnějších dechových kapel u nás, hudby Boršičanka Antonína Koníčka.
Ve zcela zaplněném areálu kulturního domu si všichni, kdo nezaváhali a přišli, užívali krásné letní odpoledne a báječné občerstvení z Restaurace U hřiště. Od osmi hodin večer to na provizorním pódiu u fotbalových šaten rozjela při své smržické premiéřa kapela Novios a některé z návštěvníků to pěkně dostalo. Repertoár hudební skupiny Novios měl u návštěvníků hodové zábavy úspěch, na taneční ploše bylo při jejím vystoupení stále plno a vydlážděný kruh často ani tanečníkům nestačil. Všichni se skvěle bavili, kapela hrála až do dvou do rána a skvělou hodovou náladu překazila až dešťová přeháňka.
Ve čtvrtek 23. června se v obřadní síni obecního úřadu sešly tři mladé páry a přinesly svá čerstvě narozená miminka. Eliška Šimíčková, Tobiáš Martinák a Tobias Navrátil se za chvíli stanou novými občany Smržic. Na úvod slavnosti jim zazpívala a zarecitovala trojice děvčat z mateřské školy, kterou na klávesy doprovázela jejich paní učitelka. Následoval tradiční proslov paní starostky, ve kterém mimo jiné popřála rodičům hodně lásky a trpělivosti při výchově jejich nových potomků. Na závěr dostala každá mladá rodinka kromě gratulace ještě od obce malý dárek a finanční příspěvek.
V úterý 31. května oslavila paní Ludmila Kulišťáková 85 let. O několik dnů později jí k tomuto významnému jubileu přišli popřát také z obecního úřadu. Po gratulaci od paní starostky a paní matrikářky podepsala oslavenkyně souhlas se zveřejněním ve Smržickém zpravodaji. Velice úhledný podpis byl dalším důkazem její pečlivosti. Přípitek šampaňským paní Kulišťákové moc chutnal, jinak ale alkohol moc nemusí. Po celou dobu naší návštěvy si pochvalovala, jak se rodina o ni vzorně stará. Na společnou fotku do rodinného alba se s babičkou nechala vyfotit její dcera Ludmila, vnučky Martina a Simona a dvě pravnoučata Matias a Monička.
V pátek 3. června uspořádala smržická TJ Sokol pro děti Pestré sportovní odpoledne. V jeho úvodu zatančila opět děvčata ze ZŠ Čelechovice na Hané pod vedením Veroniky Špičákové. Pro děti bylo připraveno několik sportovních disciplín. Jednou z nich byl i skok do dálky, jehož délka byla většinou přímo úměrná výšce malého sportovce. Podstatně náročnější disciplínou byl skok do výšky a někteří soutěžící při něm předváděli opravdu obdivuhodné pohybové kreace. Za splnění všech disciplín dostaly děti diplom. Jako bonus potom kabanos z udírny s chlebem a jako sladkou tečku oplatek. Počasí vydrželo a sprchlo až v osm večer.
V neděli 29. května uspořádala obec ve spolupráci s kulturně-sportovní komisí, Spolkem rodičů při MŠ a hasiči ve sportovním areálu Dětský den. Na úvod zábavně-sportovního odpoledne zatančila děvčata z tanečního kroužku při ZŠ Čelechovice n.H. a muziku jim k tomu pouštěl DJ David Klásek. Pro děti bylo připraveno deset soutěžních stanovišť. Hned od začátku byl velký zájem o střelbu do terče ze vzduchovky, kterou zajišťoval jeden z hasičů Roman Bohanos. Oblíbenou soutěží pro ty nejmenší je skákání v pytli. Hodnotí se nejen rychlost, ale i elegance jednotlivých skoků, takže razítko do karty dostávají oba ze soutěžní dvojice.
Kličkovaná s míčem mezi kuželkami byla ještě složitější a tady to už zavánělo sportovním výkonem. Při jedné ze soutěží byly tentokrát využity i sportovní prvky, které obec nechala teprve před nedávnem vybudovat v zadní části areálu. Kterou ze soutěží by měli zajišťovat naši hasiči, než tu se stříkačkou. Úkolem ale nebylo něco uhasit, ale sestřelit proudem vody všech šest postavených plechovek. Dřevěné chůdy už dnes nejsou běžným sportovním nářadím a děti se na nich učily udělat alespoň pár kroků za pomoci Zbyňka Slezáčka.
Zpestřením byly tentokrát stále oblíbenější dvoukolky Segway, na kterých si mohly děti pod dohledem pracovníka půjčovny zajezdit. Elektrické vozítko samo udržuje rovnováhu, takže jej zvládne každý, kdo dosáhne na řídítka Mezi plněním jednotlivých soutěží i po něm si mohly děti kdykoliv odskočit ke skákacímu hradu a pořádně se zde vydovádět. Velký zájem byl také o malování na obličej i jiné části těla a někteří malí smržičáci po něm byli opravdu k nepoznání. Na závěr tohoto báječného nedělního odpoledne se losovala tombola, jejíž první cenou byl stan. Pro všechny děti byla připravena malá svačinka a z toho, že se všech 130 párků v rohlíku rozdalo, se dá odhadnout i účast :-)
Největší turistická akce našeho regionu Smržické vandr přilákala v sobotu 21. května do sportovního areálu davy cyklistů a pěších turistů. Členové Klubu českých turistů Smržice pro účastníky připravili čtyři pěší trasy, čtyři silniční cyklotrasy a tři trasy pro horská kola. Pro velký zájem musel být start prodloužen. Po sečtení registračních kartiček z toho byla rekordní účast 1738 turistů, o 101 víc než dosavadní rekord z roku 2012. Smržického vandru se každoročně účastní také spousta smržičáků. Přijeli ale také účastníci z Prahy, Kolína a dalších měst.
Nejoblíbenější cyklotrasou se stala trasa 48 km MTB, na kterou vyjelo 207 účastníků, mezi nimi i jeden ze sponzorů vandru, pan Stanislav Makovec. Pěší turisté se vydali po nové naučné stezce Vývozem na Stráž a delší trasa pokračovala až přes Velký Kosíř. Nejoblíbenější trasou se stala "jedenáctka", na kterou se přihlásilo 226 turistů. Na trasách čekalo účastníky 15 kontrolních stanovišť, na kterých dostal každý razítko do startovní karty a na některých také minerálku a chleba se škvarkovou pomazánkou od Makovce. V cíli potom na všechny čekal barevný diplom a kdo si trošku připlatil, dostal i medaili. Tato tři smržická děvčata se prošla po trase 11 km přes Stráž a Kapli a kolem státního lomu se vrátla do cíle.
Ve čtvrtek 12. května pozvala obec manžele Leonu a Martina Burešovy se synem Radimem a manžele Alenu a Martina Vrtalovy s dcerou Olgou na tradiční vítání dětí do života. Na úvod celé slavnosti zazpívaly a zarecitovaly čtyři šikovné děti z mateřské školy a potom už paní starostka rodiče oslovila svým slavnostním projevem. Při podepisování pamětní knihy obce se mohli manželé Burešovi přesvědčit o tom, že rozdíl pouhých tří dnů rozhodl o tom, že se jejich Radim stal prvním smržickým občánkem roku 2016. Paní starostka i paní matrikářka na závěr oběma manželským párům blahopřály a za obec jim věnovaly finanční odměnu a malý dárek.
Tradiční sokolské Pálení čarodějnic zahájily v sobotu 30. dubna předtančením ve stylu čarodějnického reje dívky v tanečního kroužku ZŠ Čelechovice n.H. Nedílnou součástí čarodějnického odpoledne jsou různé soutěže. Při skákání v pytli si děti vyzkoušely svoji šikovnost, při přetahování lanem zase svoji sílu. Vyvrcholením tohoto báječného slunečného odpoledne bylo zapálení čarodějnice, která už netrpělivě čekala na vatře, připravené na dvoře sokolovny. Pro velký úspěch úvodního předtančení musel Jenda Strupek najít jeho hudbu ještě jednou, aby si na ni mohla zatancovat také ostatní děvčata.
K velikonočním tradicím patří neodmyslitelně klepači a hrkači, kteří od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty nahrazují ztichlé kostelní zvony. Rozdělili se tentokrát na čtyři skupiny a jedna z nich se schází přímo u kostela. Další skupina kluků prochází ulicí Koupelky a směřuje na Podhájí. Rachotí jim to hezky a v pozadí jim k tomu do taktu klepe svojí hůlkou jeden ze štamgastů Kocandy. Zbyněk Slezáček je nejen zručný zahradník, ale i místr v pletení kocarů. Díky tomu, že má na zahradě rybník se spoustou vrbiček, namá o materiál pro zájemce nouzi. Prvními mrskutníky jsou u Slezáčků každoročně členové souboru Klas. Za to, že svoji smržickou členku udržují neustále mladou, od ní také letos dostali kromě štamprle dobrou snídani.
Ve čtvrtek 24. března pozvala Komise životního prostředí občany na přednášku "Pěstování květin v truhlících" a pozváni byli také ti, které komise vybrala jako nejlepší při vánoční výzdobě domů. Předseda komise životního prostředí prof. Aleš Lebeda blahopřál vyhodnoceným občanům a předal každému z nich drobné dárky a obecní krmítko pro ptáčky. Po vyhodnocení soutěže přišla na řadu přednáška o pěstování květin, kterou připravil člen komise životního prostředí Ing. Zbyněk Slezáček. Odborný výklad byl doplněn i praktickou ukázkou vhodných substrátů a také toho, jak rostliny před jejich výsadbou do truhlíků správně připravit.
Jarní svátky vyzdobily spoustu smržických obydlí. Velikonoční truhlíky na okně i v zádveří, keramický truhlík před vchodem a ještě barevný kohoutek na dveřích. To je dům Luboše a Vlasty Dopitových v ulici Družstevní. Jezírko s hezkými rybičkami, předzahrádka s hezkými kytičkami a dva zajíci, kteří pozorují, co vyleze z truhlíku. To je dům Laďu a Marie Opluštilových v ulici Příční. Také novomanželé Jan a Lucie Strupkovi na začátku ulice Jižní si na dveře pověsili hezkého zajíčka, přede dveře postavili velikonočně vyzdobený košíček a stromek na zahrádce ověsili vajíčky. Krásně vysazené a velikonočně vyzdobené truhlíky a vchodové dveře zkrášlují také dům paní Boženy Hubálové na ulici Prostějovská.
Oslavu blížících se svátků jara zahájil už v sobotu 19. března Spolek rodičů při MŠ, který pro děti připravil ve vstupní místnosti smržické fary velikonoční dílničku. Děti si zdobily vajíčka, vysévaly velikonoční osení a venku na farském dvoře si na ohni opekly těstového hada. Porosty, lemující farskou zahradu, se na dva týdny proměnily na velikonoční stromky a každá školní třída si jeden z nich krásně vyzdobila. Odpolední vystoupení tanečního souboru Klas z Kralic na Hané, doplněné příjemným jarním počasím, přilákalo spoustu diváků.
Soubor Klas, ve kterém vystupují také členové smržické rodiny Slezáčkovy, předvedl několik hanáckých tanců a na závěr zapózoval pro fotografy. Velikonoční výstava obce vyšla tentokrát na první jarní den. Ještě před návštěvou fary si návštěvníci venku prohlédli stromečky, které děti vyzdobily. Do připravené schránky mohl každý návštěvník vhodit hlasovací lístek, které tři z šesti nazdobených stromků se mu nejvíce líbily. Hlasy návštěvníků rozhodly a odpoledne byl jako vítěz slavnostně vyhlášen velikonoční stromek číslo 4, který vyzdobili žáci páté třídy.
Každému, kdo 20. března odpoledne vešel do vstupní místnosti fary, muselo být jasné, že je dnes květná neděle. Všechny dekorace a květiny byly nejen na prohlížení, ale i na prodej. Svými originálními výtvory velikonoční výstavu tradičně obohatila také školní keramická dílna. Nejhezčí nabídka a zároveň nejhezčí prostředí čekalo na malé i velké návštěvníky v centrální místnosti horního patra historické budovy fary. K tradici výstavy už několik let nerozlučně patří živá ukázka malování velikonočních kraslic, které jsou rovněž na prodej.
Nádherné keramické výrobky obdivovala také smržická starostka Ing. Hana Lebedová. K tradici obecních výstav patří také pestrá nabídka perníkových výtvorů, které opět poskytla rodina Zapletalova z Podhájí, tentokrát s velikonoční tématikou. Kromě kytiček, vajíček, věnečků a jiných velikonočních dekorací, se zde dalo nejen ochutnat, ale i koupit něco zdravého, např. přírodní sirupy od firmy Herba Lena. Co může být ovšem zdravějšího, než štamprle slivovice od Slávka Urbana. Ta byla nabízena na rozloučenou každému dospělému návštěvníkovi a jejich děti si mohly vybrat velikonoční perníček.
Pozvání kulturní komise na divadelní představení "Testosteron" prostějovského divadla Point oslovilo takové množství lidí, že musela provozní kulturního domu paní Coufalová nosit židle ze sousední restaurace. V pátek 18. března byl před 19. hodinou sál smržického "kulturáku" zaplněný do posledního místa. Své vykonala také skutečnost, že obec věnovala každému z místních spolků 15 vstupenek zdarma. Drsná komedie plná vulgarismů, ve které si nikdo z herců nebral servítky, slabší povahy nejdříve šokovala. Po dalších neuvěřitelně realistických scénách však už sálem otřásal potlesk a smích i v průběhu představení. Sedm herců divadla Point předvedlo v režii Jakuba Hyndricha tak neuvěřitelný výkon, že je nadšení diváci několikrát svým potleskem vytáhli k závěrečné "děkovačce" na jeviště.
V neděli 13. března pozvala Obec Smržice všechny své seniory na přátelské posezení v kulturním domě. Do pamětní knihy se jich podepsalo více než padesát. Začalo to zákuskem a kafíčkem, pokračovalo dobrým vínečkem a ke všeobecné spokojenosti nechyběla ani skvělá večeře z kuchyně zdejší Restaurace U hřiště. Celý večer hrála seniorům kapela Romantica Romana "Pytlíka" Doležela, od které měli možnost naživo slyšet také písničky, se kterými kapela soutěží v Tv-Šlágr. Stoly byly tentokrát rozmístěny tak, aby bylo na tancování víc místa. Senioři toho náležitě využívali až do devíti hodin večer, kdy se s nimi kapela rozloučila.
Ve čtvrtek 10. března se lžíce bagru zakusuje do domu č.142 vedle základní školy a její ředitelka Mgr. Marie Zoubalová se jde podívat, jestli by neměla přidržovat štítovou zeď. Když se bagr dostává kousek dál od vchodu školy, protahuje paní ředitelka ven ze třídy alespoň pár dětí, aby ten historický okamžik viděly na vlastní oči. Od původních majitelů dům zakoupila obec Smržice a po jeho zbourání vyroste podle schváleného projektu na jeho místě nová mateřská škola. Za páky bagru tahal smržický občan pan Doseděl. Odpoledne už stojí jako vítěz na hromadě suti, která z bývalého Přikrylova gruntu zůstala.
V pátek 4.března se v domě zahrádkářů sešli všichni současní a někteří bývalí členové Klubu českých turistů Smržice, aby oslavili výročí 20 let od založení svého spolku. Po úvodním proslovu předsedy Zdeňka Balcaříka jim zazpíval prostějovský pěvecký sbor Proměny, jehož tři členky a jeden člen jsou rovněž ve smržickém turistickém spolku. Takové výročí je ale hlavně o vzpomínkách. Pro ty jim předseda klubu sestavil almanach, mapující 20 let jejich činnosti a také 22 fotoalb z akcí v letech 1996-2005. Všichni členové dostali nové klubové tričko a hned se v něm také na památku svého významného výročí nechali společně vyfotit.
Díky příznivému počasí mohla být už koncem února zahájena demolice bývalého Přikrylova domu, který obec zakoupila pro výstavbu nové mateřské školy. Střechu dostalo na starost smržické Tesařství Smyčka. S vyklizením vnitřních prostor celého domu si musí poradit parta obecních pracovníků a brigádníků. Dům je postaven z tehdy běžně používaných nepálených cihel zvaných vepřovice. Některé jeho příčky jsou dřevěné a při jejich bourání se musí jak obecní pracovníci, tak i fotograf, vyrovnat s mračny prachu. Hospodářská budova ve dvoře je už částečně zbourána. Za ní už začíná vykukovat budova zrekonstruované základní školy, ke které bude ta nová mateřská přistavěna.
Letošní promítání videokroniky obce tentokrát sál kulturního domu do posledního místa nezaplnilo a v pátek 26. února se zde sešla necelá stovka diváků. Po dvaceti letech natáčení už videokronikář Zdeněk Balcařík ve své tvorbě dalších dílů nepokračuje. Po digitalizaci prvních záznamů však pro obec zhotovil jejich sestřih z let 1990 - 94. Starostka obce všechny diváky přivítala a uvedla projekci historického filmu "Smržice před čtvrt stoletím". Při více než dvacet roků starých záběrech mohli občané zavzpomínat na události tehdejší doby, zkontrolovat o kolik jim povyrostly děti a také vzpomenout na spoluobčany, kteří už nejsou mezi námi.
O přestávce byla na řadě hádanka, ve kterém roce se opravovala fasáda smržického kostela. Paní matrikářka posbírala odpovědi a z těch správných vylosovala paní starostka jednu šťastnou. Z 24 diváků, kteří na lístek správně napsali rok 1995, měla největší štěstí paní Jana Nová a získala za to od obce dárkový balíček. Zkrátka však nepřišli ani ostatní diváci. Obec pro ně nechala připravit malé pohoštění a roznášela jej osobně šéfová Restaurace U hřistě Alena Coufalová. Na závěr promluvila jedna z hlavních postav filmu, prof. Aleš Lebeda. Vzpomněl na atmosféru tehdejšího porevolučního období a apeloval na občany, že by měl někdo na úsilí současného vedení obce zodpovědně navázat.
Hned čtyři mladé páry rodičů přinesli 22. února svá miminka do obřadní síně smržického obecního úřadu ke slavnostnímu uvítání do života. Starostka obce Ing. Hana Lebedová ve slavnostním proslovu popřála rodičům šťastný a spokojený život s novým přírůstkem do rodiny. Už podle barvy dárečků na stole se dalo poznat, že tentokrát vítá dvě děvčátka a dva kluky Rodiče se za dohledu paní matrikářky Radky Odvářkové podepsali do pamětní knihy obce, ve které nechybělo ani přání, aby jejich drobeček získal starostlivost a něhu od maminky a odvahu a sílu od tatínka. Na závěr celé slavnosti přišlo od obou zástupkyň obce předání dárečků a osobní gratulace oběma rodičům s přáním hodně zdraví, štěstí a trpělivosti.
V sobotu 13. února uspořádal Spolek rodičů při MŠ svůj Dětský karneval. Přesto, že ve škole i školce je spousta dětí nemocných, oblíbená akce zcela zaplnila sál smržické sokolovny. Na sále probíhaly tradiční hry a soutěže s moderátorkou Inou. Děti z MŠ si zatančily zumbu s Darinou a přidaly se také jejich maminky. Teprve při focení se naplno ukázalo, jak velké množství masek se zde tentokrát sešlo. Jako nejoriginálnější byli vyhodnoceni potápěč, gejša a Flinstounovi. Nechyběl zde ani dětský koutek a karnevalová dílnička. Na závěr se losovala dětská tombola. První cenou byl tablet, který si odnesla Sofie Šlamborová z Prostějova.
5. ročník akce Svatební den, pořádané Restaurací U hřiště, zcela zaplnil sál smržického kulturního domu. Mladé páry, chystající se k významnému životnímu kroku, zde měly bohatou inspiraci ke všemu, co je se svatbou spojené. Na svatbě nemůže chybět dobré cukroví. To si zde mohli návštěvníci nejen prohlédnout, ale i ochutnat. Pestrou nabídku všeho, co se svatbou souvisí, ale i dobrou náladu návštěvníků, zpestřila také ochutnávka vína z Vinných sklepů Valtice.
Celý program Svatebního dne uváděla moderátorka Rádia Haná Martina Qweetko Procházková a několika krásnými písněmi jej nečekaně zpestřila reportérka Furtovníku Helena Baronová. O květinovou výzdobu se opět postaralo Zahradnické centrum paní Anny Marciánové. Právě s ní si popovídal ve své rodné hanáčtině redaktor Furtovníku Miloslav Havelka o historii svatebních šatů. Zlatým hřebem Svatebního dne jsou každoročně módní přehlídky svatebních šatů, při kterých po molu defilovaly nevěsty všech velikostí. Na závěr každé módní přehlídky zapózovaly nevěsty pro fotografy a moc jim to na pódiu smržického kulturního domu slušelo.
Prvním smržickým miminkem roku 2016 se stal Radim Bureš z ulice Trávníky. Narodil se už 9. ledna, pozdravit jsme ho ale mohli až o měsíc později, protože měl zdravotní potíže. Teď už je ale v naprosté pohodě. Mamince Leoně, která má na prvním občánkovi největší zásluhu, předala za obec paní starostka Hana Lebedová krásnou orchidej a paní matrikářka Radka Odvářková zlatý řetízek. Malého Radima zatím spaní moc nebaví. Má kolem sebe rád hodně lidí a hodně hluku. Nejspokojenější ale je, když ho tatínek Martin pochová. Však to také dělal téměř během celé naší návštěvy. Když Radima vzala do náruče maminka, přece jen ho spánek začal přemáhat. Asi se na něj přenesla ta pohoda, která z manželů Burešových přímo vyzařuje.
V sobotu 6. února čekala v sále kulturního domu návštěvníky Obecního plesu nádherná květinová výzdoba, na každém stole dvě láhve vína a talíř jednohubek. Také zábradlí bylo vyzdobeno krásnými tulipány, připravenými pro pány, aby mohli nad ránem při odchodu svoji dámu potěšit kytičkou. Vstupenky na ples byly opět slosovatelné. Vzhledem k tomu, že se sešlo 77 cen tomboly, téměř každý druhý návštěvník měl šanci některou z nich vyhrát. Obecní ples zahájil místostarosta obce Ing. Jiří Přikryl, který návštěvníky přivítal, seznámil je s programem a popřál jim dobrou zábavu.
Hned v úvodu plesu inspiroval jeho hosty mladý taneční pár Pavel Grepl a Štěpánka Peřestá z Olomouce několika ukázkami klasických tanečních variací. Ve svém druhém vstupu předvedli mladí tanečníci ukázky latinsko amerických tanců, které provázely pózy mnohem atraktivnější. O další program se už postarala dvoučlenná hudební skupina NAOSTRO, která úspěšně provází Obecní ples od jeho prvního ročníku. Hned úvodní skladby vylákaly na taneční parket první nedočkavé taneční páry.
Provozní Restaurace u hřiště Alena Coufalová už mezitím chystala s kuchařem Lukášem první porce báječných jídel pro ty, kterým při tanci vyhládne. Jídelna restaurace sloužila tentokrát nejen k příjemnému posezení a konzumaci jídel, ale také jako provizorní bar. Na 22. hodinu bylo připraveno překvapení, kterým byla tentokrát Lasershow s efektním hudebním doprovodem. Skupina Naostro umí díky svému pestrému repertoáru zvednout ze židlí od stolu převážnou většinu návštěvníků.
Druhá část vystoupení studia Lasershow Produktion Praha byla ještě efektnější a rozzářila ztemnělý sál kulturního domu překvapivými světelnými kreacemi. Tancovalo se až téměř do půlnoci. Všichni už ale netrpělivě očekávali losování tomboly, které proběhlo ve dvou etapách. Ceny tomboly byly velice atraktivní a tu hlavní, chytrý telefon Huawei, vyhrála ve finále Verunka Přikrylová, která má na první ceny na plesech z pekla štěstí. Také po půlnoci se všichni skvěle bavili, muzika hrála až do dvou do rána a ve finále došlo také na populární "mašinku".
Ze soboty na neděli 24. ledna konečně napadlo pár centimetrů sněhu a malí i velcí obyvatelé Smržic si to hned spěchali užít na kraji Vývozu. První větší sněhové pokrývky vyžili také někteří sportovně založení Smržičáci. Rychle oprášit běžky a prohnat je kolem dědiny, než se to zas rozpustí. Na běžkách se dalo vyšlápnout až na konečnou nové naučné stezky na Stráž. Teplota ale pomalu stoupá a sníh se začíná lepit. Obecní pracovníci mají také v neděli uklizeny nejen chodníky v celé dědině, ale i stezky kolem ní. Při návratu tak nezbylo, než to brát po břehu potoka.
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Když vezla Hana Cetkovská své dva kluky 14. ledna ráno na bruslení, z vedlejší silnice od Kostelce jí vjelo do cesty toto zánovní Mitsubishi ASX. Byla to obrovská rána. Kluci měli naštěstí zapnuté pásy, tak se jim nic nestalo. Nabourané auto zůstalo uprostřed silnice a než přijela policie, dalo se kolem něj projíždět. Hanka se usmívala, protože za nic nemohla. Kupodivu ale za nic nemohl ani řidič druhého auta. Před týdnem byla totiž při jiné nehodě zničena značka „dej přednost v jízdě“ a novou tam zatím nikdo nedal. Než Policie ČR všechno vyšetřila, vyměřila a vyfotila, z obou stran se dělaly docela dlouhé fronty a ti nervoznější se otáčeli a objížděli Smržice jinou cestou.
V sobotu ráno 9. ledna pokryla celé Smržice ledovka. Dvounozí obyvatelé obce museli našlapovat velice obezřetně a také ti čtyřnozí se raději drželi při zdi. Pěkně to klouzalo i na silnici a většina řidičů projížděla celou obec krokem, aby náhodou neskončili někde v příkopu. O větší bezpečnost chodníků se hned po ránu postaral Roman Bohanos. Obecním traktorkem kroužil po obci celé dopoledne a mnohokrát naplnit sypač zmrzlým pískem jistě nebylo jen tak. Když si v rámci charitativní sbírky vyšlápli do ulic také tři naši smržičtí Tři králové, byla už většina chodníků posypána. Jistě je ani nenapadlo, jak korespondují s nápisem na protějším železářství.
Dožít se devadesáti let v relativně dobré zdravotní kondici je určitě úspěch. Paní Ludmile Strbačkové k němu přišly v pátek 8. ledna popřát paní starostka a paní matrikářka. Nejvíc si paní Strbačková stěžuje na to, že špatně vidí. Přesto nám krásným podpisem a bez brýlí potvrdila, že její výročí můžeme uveřejnit ve Smržickém zpravodaji. Dcera paní Strbačkové Liduška maminku pravidelně navštěvuje a vzorně se o ni stará. Také nám připravila malé pohoštění a nalila víno na nezbytný přípitek. Paní Strbačková se nám svěřila, jak těžkými životními zkouškami v mládí prošla. Do sedmdesáti si však svůj věk vůbec nepřipouštěla a do 88 let ještě jezdila na kole.
K čistícímu stroji, pořízenému před rokem, přikoupila obec ještě kartáč na sníh. Obecní pracovník Roman Bohanos s ním brzy po ránu vyrazil na okružní jízdu po Smržicích. Nová mašinka funguje skvěle a dokáže odstranit i ušlapaný sníh. Tak čisté chodníky jsme snad nikdy ve Smržicích neměli. Udržovány jsou také stezky vedoucí z obce ven a ten, kdo potřeboval zajet na kole do sousedních Čelechovic, si to jistě také nemůže vynachválit. Než se však děti mateřské školy stačily vrátit ze své pravidelné vycházky, napadl další poprašek sněhu a za chvíli může Roman vyrazit na novou okružní jízdu.
V sobotu 2. ledna zahájili svoje sportovní aktivity smržičtí fotbalisté tradičním novoročním soubojem dvou hospod. Nechybělo jim ani nadšení do hry ani diváci. V červených dresech hráči, zastupující Ligu mistrů pípy Kocanda a v modrých dresech FC Béci. O každý míč se bojovalo jako o život. Dlouho to bylo nerozhodně 1:1. Až v druhém poločase začali mít hráči Kocandy převahu, hned na začátku přidali druhý gól a potom ještě třetí. Putovní pohár letos opět plnil šampusem hostinský Kocandy Pavel Opluštil. Uvidíme, jestli ho stejné štěstí potká také v dalším pokračování tohoto souboje na smržické hody.
Letošní zima si dávala na čas. Také k nám do Smržic dorazila až 1. ledna a vyzdobila celou obec prvním sněhem. Zamlžený a nekonečný podzimní ráz vystřídal sníh a mráz a všichni si svorně říkají...škoda, že to nepřišlo už o Vánocích. Přesto, že lavičky a dětská hřiště zůstaly po příchodu zimy opuštěné, pohled na ně má také své kouzlo. Že by napadlo půl metru sněhu asi nehrozí, a tak i úklid kolem vlastního domu je pro každého po vánočních svátcích jen vítanou možností pohybu na čerstvém vzduchu.
Autor fotografií a komentářů: Zdeněk Balcařík ©2016


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020