O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.24, Rok 2016 - 2.pololetí


Tradiční obecní akcí na zakončení roku je Silvestrovské šlapáček. V sobotu 31. prosince všechny příchozí přivítala paní starostka a paní matrikářka jim rozdala hezké karamické novoročenky. Na procházku kolem Smržic se tentokrát vydalo 60 velkých a malých smržičáků a jejich tři čtyřnozí kamarádi.. Mlha a mráz společně vyzdobili okolní stromy krásnou jinovatkou. Na nejvyšší bod trasy, kterým je každoročně vrchol Budína, museli ale trefit po paměti. Budín je se svojí nadmořskou výškou 269 metrů hned po Stráži druhým nejvyšším kopcem smržického katastru. Je také ideálním místem pro společnou fotku.
Někteří méně odolní jedinci sice váhali, nakonec ale na Budín vyšlápli všichni a společně scházíme zpátky do Smržic. Nejhezčí výhledy na obec se tentokrát bohužel nekonají. Kvůli husté mlze je sotva vidět první chalupa a dál už nic. Při sestupu na Podhájí si všichni musí počínat obzvláště opatrně. Namrzlé schody docela kloužou. Z okraje Podhájí scházíme dolů na konec ulice Blíšťka na východním okraji obce.
Naproti firmy Laski odvážně překonáváme koryto Českého potoka a směřujeme k ulici Družstevní. Procházíme kolem brány Zemědělského družstva. Tentokrát nefunguje ani pohled přes farskou zahradu. Fara se ztrácí v mlze a kostel není vidět vůbec. Procházíme "nejmladší" smržickou ulicí Jižní a mezi projíždějícími auty překonáváme hlavní tah obcí. Přes ulici Za Kobližnicí se mezi zahradami dostáváme k západnímu okraji obce.
Procházíme ulicí Mlýnskou, podruhé překonáváme Český potok a po jeho břehu se blížíme k cíli ve sportovním areálu. Pod pergolou Restaurace U hřiště obec pro všechny připravila malé silvestrovské pohoštění v podobě svařáku a pro ty menší čajíčku. Dálší fází pohoštění, kterou už pro všechny chystá šéfová restaurace paní Coufalová, je skvělá zelňačka. Nejrychlejší servírka restaurace jde spolu s dalšími dvěma pomocníky do akce a během chvilky je celá pergola obsloužena.
Závěr Silvestrovského šlapáčku je pro servírky dobrou příležitostí připomenout si frmol, který občas mají pod pergolou během letního provozu. Současně se zakončením procházky kolem Smržic skončil na hřišti také tradiční fotbalový souboj zástupců dvou smržických hospod. Hráči Kocandy tentokrát prohráli. Zklamaní ale nejsou, protože několik jich tentokrát hrálo za mužstvo soupeře. Hospodě U byka přišlo jen pět hráčů a fotbalisté Kocandy museli zachránit situaci a jejich mužstvo doplnit částí svého "mančaftu".
V nedělní podvečer 25. prosince na Boží hod vánoční se lavice smržického kostela zaplnily o něco více, než je obvyklé. Smržická farnost pro návštěvníky kostela připravila Živý betlém a její administrátor otec Josef Glogar všechny přítomné přivítal. Průběh celého vánočního představení doprovázel svým zpěvem a hudebními nástroji soubor smržické farnosti. Nejroztomilejší ze všech účinkujících v tomto vánočním příběhu byli malí andílci.
Nesmrtelný vánoční příběh o narození Ježíška zahrály smržické děti moc hezky. Za své vystoupení sklidily jak děti, tak i hudebníci od všech přítomných velký potlesk. Pan farář dal ještě k lepšímu několik biblických příběhů. Na závěr si ty nejznámnější koledy mohli zazpívat všichni přítomní. Potom se už sešli u smržického betlému a popřáli si navzájem krásné svátky. Krásně osvětlený betlém dominoval po celé vánoční svátky smržickému kostelu a některé z dětí si jeho ovečky dokonce i pohladily.
V neděli 11. prosince uspořádal Klub českých turistů Smržice svůj tradiční Výstup za Mikulášem na Kosíř a čerta tentokrát dělal předseda smržického spolku. V sadu pod Kosířem zpestřilo výstup na nejvyšší hanáckou horu Regionální sdružení Iris, které pro děti připravilo tvořivé a hravé soutěže s přírodní tématikou. Na vrcholku Kosíře už na příchozí čekal svatý Mikuláš s andělem a dalším čertem. V průběhu dopoledne se na Kosíři vystřídalo několik desítek dětí, žádné ale ze Smržic. Zdá se, že malí smržičáci poněkud zpohodlněli. Nebo snad jejich rodiče?
Každé z dětí mělo pro Mikuláše nějakou hezkou básničku. Od anděla za ni potom dostalo malý dáreček nebo i větší, který andělovi podstrčili rodiče. Děti byly většinou hodné a nezlobily. Čerta nejvíc naštvalo, že domluvené otevření rozhledny se nakonec nekonalo a její brána zůstala zamčena. Pod přístřeškem si každý mohl opéct nějakou tu klobásku. Čertovi k tomu skvěle posloužily jeho čtverky vidle. Po sestupu z Kosíře byla závěrečná jako každoročně na Kocandě, kde Mikuláš, anděl a oba čerti dostali zaslouženou odměnu.
V sobotu 3. prosince uspořádal Spolek rodičů při Mateřské škole ve Smržicích své tradiční Milulášské odpoledne. V kulturním domě se na něm sešlo kolem sedmi desítek dětí s rodiči. Na úvod programu zahrálo dětem prostějovské loutkové divadlo Pronitka hezkou "Pohádku o čertících". K tanci a poslechu hrál DJ Klásek a nechyběla bohatá tombola. V dílničce si mohly děti vyrobit jednoduché vánoční dekorace, nazdobit perníčky a udělat malý stromeček. Ve fotokoutku si mohl každý nechat udělat pěknou PF-ku a na závěr nemohla chybět ani společná fotka s Mikulášem, andělem a čertem.
O první adventní neděli 27.listopadu uspořádala obec tradiční vánoční výstavu na faře. Prvním velkým překvapením byla pro návštěvníky ohrada s ovečkami. Hned za dveřmi fary si mohl každý vybrat z nepřeberného množství vánočních ozdob a dekorací a krásných adventních věnců. U protějšího pultu vstupní místnosti fary nabízelo velice zajímavé a originální vánoční dekorace Zahradnické centrum Marciánová z Kostelce na Hané. První, co upoutalo pozornost po výstupu do prvního patra fary, byly krásné adventní věnce, vyrobené smržickými ženami při jejich adventním posezení u zahrádkářů.
Před vchodem do centrální místnosti fary prodávali manželé Všetičkovi s dětmi hezké keramické přívěsky a náušnice a za pouhých pět korun také báječné věnečky od paní Dobré. Pod jedním z nejhezčích starožitných obrazů smržické fary prodávala své neméně hezké vánoční dekorace a přání kamarádka Petry Zoubalové Barbora. Své nádherné chaloupky a ostatní moc hezké výtvory z perníku návštěvníkům nabízeli členové rodiny Zapletalovy z Podhájí. Plné ruce práce měl pan Bohuslav Urban při loučení s návštěvníky výstavy. Pro pány měl skvělou slivovici a pro dámy a děti zas krásné vánoční perníčky.
Navzdory chladnému počasí spousta návštěvníků ráda využila ještě před odchodem z fary občerstvení, které pro ně nachystal hostinský Pavel Opluštil. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu každoročně přiláká před smržickou školu spoustu občanů. Ne jinak tomu bylo také v pátek 25. listopadu. Když paní starostka všechny přivítala, nastoupené čtyři desítky dětí základní školy začaly zpívat své vánoční koledy. Hned v úvodu programu zahrála tři děvčata hezky podle not na své flétničky.
Paní starostka dělala nejen moderátorku programu, ale mikrofonem podporovala děti i při jejich zpěvu. Potom popřála všem krásné vánoce a mohlo se počítat. Děti počítaly opravdu zodpovědně. Díky tomu se nádherně ozdobený vánoční strom rozsvítil a ozářil obecní úřad a celé jeho okolí. V závěru programu začala děvčata rozdávat všem účastníkům i návštěvníkům krásné vánoční perníčky. V otevřené hasičárně se každý mohl zahřát a uhasit žízeň. Děti čajem a dospělí báječným punčem, uvařeným v kuchyni smržické mateřské školy.
V sobotu 12. listopadu se v podvečer sešla na louce nad smržickým tábořištěm asi stovka dětí a dospělých, aby přivítali Martina na bílém koni. Akci ve Vývozu pořádají každoročně členové a členky TJ Sokol Smržice, koníčka ale zapůjčil jezdecký klub Helios z Mostkovic. Sníh se letos opět nedostavil, zato Martin byl tentokrát opravdový. Bílého koně osedlal v bílém plášti Martin Galíček ze Smržic. V mrazivém počasí každého jistě potěšil na posezení u tábořiště horký čaj na zahřátí a "martinské rohlíčky" od Aničky.
V pátek 21. října uspořádal Spolek při MŠ Smržice ve spolupráci s obcí Soutěž o nejhezčí smržickou dýni. Vyřezané dýně nebo celé sestavy byly zapsány do seznamu s pořadovým číslem. Každý z přítomných si mohl vyzvednout hlasovací lístek a zakroužkovat na něm čísla tří dýní, které se mu při procházce parkem J.Nepomuckého nejvíc líbily. Potom už členky Spolku rodičů při MŠ počítaly, až se z nich kouřilo. Akce si získala velkou oblibu a soutěžících dětí a jejich dýňových výtvorů každým rokem přibývá. Letos se jich přihlásilo 43. Když jsou konečně všechny hlasy sečteny, přichází dětmi s napětím očekávané vyhlášení výsledků soutěže. Vyhlašovat se začíná od třetího místa v pořadí.
Pomyslnou bronzovou medaili za třetí místo získali Dostálovi. Jejich dýňový Kevin, Stuart a Bob, všeobecně známí jako Mimoni, byli opravdu jako živí a dostali za to 40 hlasů. Ideálně tvarovaná dýně Jakuba Kouřila přímo vybízela k tomu, udělat z ní krásného sumce. Od přítomných si získala 46 hlasů a druhé místo v pořadí. Na medvídky, které společně vyřezaly a vyzdobily děti ze smržické mateřské školy, však nikdo neměl. Získaných 67 hlasů jim zajistilo první místo v soutěži a vítěznou fotografii. Pro všechny přítomné zajistila obec občerstvení. Pro dospělé svařáček, pro děti čajíček a na závěr dostali ještě všichni soutěžící něco sladkého.
V pondělí 17. října se v obřadní síni obecního úřadu sešli rodiče tří čerstvě narozených miminek, aby je nechali slavnostně přivítat mezi občany Smržic. Pětičlenný sbor dětí z mateřské školy přítomným zazpíval a zarecitoval. Potom se už slova ujala paní matrikářka a paní starostka. Po slavnostním proslovu se všichni rodiče podepsali do pamětní knihy obce a paní matrikářka jim ochotně a ráda jejich miminko pohlídala. Na závěr vítání občánků do života přišla gratulace a předání malé pozornosti a finančního daru od obce.
V pátek 7. a v sobotu 8. října se také v naší obci konaly volby do zastupitelstev krajů a na voliče čekala v obřadní síni devítičlenná volební komise. Z celkového počtu 1342 zapsaných voličů přišlo dát některé z šestnácti kandidujících stran a sdružení svůj hlas 427 občanů, což představuje volební účast 31,82 %. Předseda volební komise Ctibor Kalinec vyrazil v sobotu dopoledne pod novými vlajkami s přenosnou volební urnou za těmi občany, kteří už mají problém se do volební místnosti dostavit vlastními silami. Jedním z těch voličů, kteří si přenosnou urnu objednali, byla paní Bohumila Polívková, která 22. ledna letošního roku oslavila své 93. narozeniny.
Ve čtvrtek 15. září pozvala obec všechny aktivní seniory na projížďku na kole nazvanou Loučení s létem. Na křižovatce cyklostezek je přivítala paní starostka. Za pár minut se už blíží k Držovicím, je jich plná stezka a paní matrikářka s obrovskou pamětní knihou na řídítkách se je marně snaží předjet. Jejich cílem je oblíbená restaurace U císařské cesty na okraji Držovic, kde mají rezervováno posezení pod venkovní pergolou. Obecní matrikářka Radka Odvářková je na úvod obchází s pamětní knihou. Teprve po sečtení jejich podpisů se zjišťuje, že na letošní setkání dorazilo 53 seniorů.
Pro každého z nich je odměnou za ujeté tři kilometry na kole jeden jakýkoliv nápoj zdarma a jedno jídlo, které se už pro ně chystá. Na venkovním grilu už kuchař obrací steaky a jejich nádherná vůně provokuje chuťové buňky seniorů. První várka dvaceti steaků je hotova a na ty ostatní si musí zbytek přítomných ještě nějaký čas počkat. Na závěr jim při zapadajícím sluníčku zahrál na svoji harmoniku Josef Cveček a jeho vystoupení bylo příjemným zakončením tohoto setkání našich seniorů.
V sobotu 10. září uspořádala TJ Sokol své tradiční Pohádkové údolí, tentokrát na téma "Princezna ze mlejna". Hned u závory všechny uvítal čertík - Ina Loka. První úkol jim dal pan mlynář - Borek Kalinec. Vytáhnout měli z mouky myšku a na plechu, posypaném moukou, něco hezkého nakreslit. Eliška, dcera mlynáře - Lucka Smičková pomáhala dětem nazdobit perníčky a každý si jeden odnesl. Pod přístřeškem na děti čekala čarodějnice - Verunka Špičáková. Děti měly za úkol popsat čarodějným písmem kouzlo a připravit lektvar.
Na dalším zastavení Eliška a chůva - Magda Nová a Jana Rozsypalová dali dětem za úkol přebalit miminko a uspat dítě v kočárku. Vojáci, připravení že budou rukovat - Jan a Ota Weinlichovi, prověřili děti ve zručnosti s mečem a vyzkoušeli je, jestli dokážou vylézt po žebříku na posed. Vodníci - Iva Šmídová a Hana Cetkovská pomáhaly dětem v hrníčku hledat dušičku a v rybníčku ulovit rybičku. Akce se skvěle vydařila, sešlo se zde 140 dětí a s některými z nich i jejich rodiče. Na závěr se nechali vyfotit také všichni účinkující najednou.
V neděli 4. září uspořádala TJ Smržice a Futsal Čelechovice n.H. ve sportovním areálu 4. ročník fotbalového turnaje přípravek "O pohár starostky obce Smržice". Na turnaj se přilásilo 24 týmů malých fotbalistů z ČR i ze Slovenska. Rozděleni byli do čtyř skupin a na čtyři části bylo rozděleno také smržické hřiště. Byla připravena spousta krásných cen a ty největší pro tři první týmy byly skoro větší, než samotní fotbalisté. Pro malé fotbalisty i jejich trenéry a rodiče bylo zajištěno občerstvení a tentokrát se mohli pobavit i s maskotem turnaje.
18. ročník cykloturistické akce Smržická šlapka přilákal v sobotu 3. září do sportovního areálu rekordní počet 1016 účastníků. Z místních cyklistů jsou každoročně nejpočetnějším rodinným týmem Slezáčkovi. Letos už čtyři z nich zvládli svoji trasu vlastními silami. Pro rodiče s dětmi vymysleli pořadatelé z Klubu českých turistů Smržice novou trasu ke kontrole v Kostelci n.H. a potom už po cyklostezkách přes Prostějov zpět do cíle. Konečně zase jednou vítězil počet cyklistů v ulicích Smržic nad auty. Na trasách MTB museli zdolat Šamanovský kopec k první kontrole na Stráži.
Kolem vyhlášení nejstaršího účastníka Smržické šlapky byla tentokrát velká sláva. Stal se jím pan Karel Ošťádal, který zvládl trasu 30 km, přesto že už za týden oslaví 90 let. Pan Ošťádal žil do roku 2002 ve Smržicích a teď si užívá důchodu v Domově pro seniory v Kostelci n.H. Na jeho počest se s ním všichni pořadatelé nechali vyfotit. Dalším významným účastníkem byl David Kaštyl. V roce 2012 a 2014 byl na nejdelší trase akce na Praděd a zpět nejrychlejší. Tentokrát však jeho skvělý čas 6:17 hod. na prvenství nestačil. Po návratu ze svých cyklotras si účastníci užívali krásné letní odpoledne v příjemném prostředí areálu, doplněném báječným občerstvením z Restaurace U hřiště.
Ve čtvrtek 1. září byl v Základní škole Smržice zahájen nový školní rok. Po slavnostním úvodu ve staré budově školy se ti nejmenší přestěhovali do své třídy. Největší životní změnou byl tento den pro 21 žáčků, kteří usedli do školních lavic vůbec poprvé. Na lavicích na ně čekala spousta zajímavých věcí. Starostka obce Ing. Hana Lebedová každého z prvňáčků přivítala, popřála mu hodně štěstí a za obec věnovala tradiční kornout plný dobrot. Na památku tohoto významného dne v životě dostal každý z prvňáčků fotografii s obrázkem své první třídní učitelky v pozadí.
V srpnu zaplnil část parkoviště u hřbitova stavební materiál. Bylo započato s rekonstrukcí hřbitovní zdi, která už byla ve značně zchátralém stavu. Celý vnější obvod smržického hřbitova obehnaly stovky metrů lešení. Do opravy zdi se pustila kojetínská stavební firma Ptáček. V pátek 19.srpna jsou už všechny zdevastované stříšky zdi odstraněny a pracovníci stavební firmy začínají postupně připravovat sloupky pro novou krytinu. V polovině září je vše připraveno a na hřbitovní zeď i sloupky začínají pracovníci stavební firmy lepit novou krytinu.
V druhé polovině prázdnin byla zahájena plánovaná oprava vozovky v ulici J.Kotka, která už byla v havarijním stavu. Cesta bude neprůjezdná asi do 30.9.2016. Provoz je v této ulici na dva měsíce zastaven. V druhé polovině srpna už práce na nové vozovce značně pokročily. Nezbytné úpravy inženýrských sítí jsou dokončeny a válcuje se podkladová vrstva nové silnice. Po měsíci intenzivních prací je položena povrchová vrstva vozovky. Pro auta je ale silnice ještě uzavřena, protože se budují nové odstavné plochy a chodníky.
Už třetí ročník akce "Vítání prázdnin" uspořádala obec pro děti a jejich rodiče od pátku 1. do soboty 2.července v tábořišti smržického Vývozu. Na programu byla procházka Vývozem, opékání špekáčků a posezení u ohně, ke kterému opět zahrál na svoji kytaru smržický farář otec Josef Glogar. Ti, kdo se rozhodli zůstat zde přes noc, vybavili se stanem, karimatkou a spacákem. Ráno je potom čekala romantická snídaně v trávě. Když se setmělo, čekalo na děti velké dobrodružství. Pro lepší orientaci dostaly barevné lampičky a vydaly se na stezku odvahy kolem hřbitova.
Autor fotografií a komentářů: Zdeněk Balcařík ©2016


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020