O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.26, Rok 2017 - 2.pololetí


Silvestr letos vyšel na neděli. Přesto, že dopoledne začalo poprchávat, sešlo se na startu oblíbeného "Silvestrovského šlapáčku" téměř šest desítek smržických občanů. Matrikářka Radka Odvářková všem rozdala keramické přívěsky se symbolem PF2018. Jeho motiv se každým rokem mění a tentokrát měl tvar kostelíka. Starostka obce Ing. Hana Lebedová všechny účastníky "šlapáčku" přivítala a popřála jim hezkou poslední procházku v roce 2017. Kvůli promáčenému terénu byla trasa změněna a vycházelo se ulicí Koupelky. Celý zástup pochodníků vedl člen zastupitelstva Prof. Aleš Lebeda a místostarosta obce Ing. Jiří Přikryl.
Silvestrovská procházka po obvodu obce pokračovala ulicí Podhájí. Na jejím konci sešli účastníci na východní konec ulice Blíšťka. Také při přechodu Českého potoka byla díky deštivému počasí zvolena bezpečnější lávka než v dřívějších letech. Kde jinde by měli účastníci Silvestrovského šlapáčku obejít svoji obec z jižní strany než ulicí Jižní. Jediným místem, kde si všichni užili přírodního povrchu a konečně si zašpinili boty, byl přechod z ulice Za Kobližnicí do ulice Olší.
Kolem domu zahrádkařů dorazili účastníci silvestrovského výšlapu do parku sv. Jana Nepomuckého. Společná fotka na vrcholu Budína se kvůli počasí tentokrát nekonala a spokojit se museli s kopečkem uprostřed parku. Úsměvy na tvářích ale naznačovaly, že se všem silvestrovská procházka líbila. Závěr celé akce byl tradičně ve sportovním areálu. Na menší účastníky akce zde čekala várnice s čajem a na ty větší se svařákem. Tou největší cílovou odměnou Silvestrovského šlapáčku byla vynikající zelňačka od kuchaře Lukáše.
Účastníků se tentokrát sešlo o něco méně než obvykle. Vedoucí Restaurace U hřiště paní Alena Coufalová obcházela stoly a nabízela, jestli si někdo nedá nášup. Účastníci "šlapáčku" si pod pergolou užívali občerstvení a na hřišti vrcholil souboj smržických hospod. Fotbalisté, hrající za Kocandu, dělali, co mohli. Výsledek se jim ale už zvrátit nepodařilo. Zástupci "Ligy mistrů u pípy" tentokrát silvestrovský duel nezvládli a prohráli s mladými fotbalisty Hostince U Byka 5:7. Vítězné mužstvo čekala zasloužená odměna. Láhev šampaňského a krásný putovní pohár, který bude až do příštího klání zdobit výčep Hostince U Byka.
Na druhou neděli adventní 10. prosince zaplnil adventní koncert smržické farnosti kostel sv. Petra a Pavla do posledního místečka. O hlavní část programu se postaralo 25 členek prostějovského pěveckého sboru NOTA BENE se svojí hlavní sbormistryní Mgr. Annou Královou. Hostem adventního koncertu byl smržický pěvecký sbor Schola. Tento sbor postupně vznikl díky nadšení několika lidí, vyznávajících výrok "Dvakrát se modlí, kdo ze srdce zpívá". Schola zpívá také na každé nědělní mši. Svým krásným vystoupením zpestřil adventní koncert také soubor dětí ze smržické základní školy.
Na závěr koncertu si děti zazpívaly společně s členkami pěveckého sboru NOTA BENE. Návštěvníci kostela je odměnili dlouhým potleskem a odcházeli sice trochu zmrzlí, ale šťastní z krásného zážitku. V pátek 8. prosince jsou všechny obrubníky a svody dešťové kanalizace hotovy a začíná se pokládat asfaltový koberec hlavního tahu Smržicemi. U křižovatky ulice Olší se nová silnice napojuje na dokončenou část a všichni se už moc těší, až zas budou celé Smržice průjezdné. Montáží nového zábradlí byl dokončen most přes Český potok. Asfaltový koberec se tak může spojit také s ulicí Koupelky a navázat na novou silnici ve směru od Kaple.
V neděli 3. prosince pozval Klub českých turistů Smržice děti za Mikulášem na Kosíř. Jeden z čertů šel s nimi pěšky rovnou ze Smržic. V ovocném sadu Oulehle jim cestu na Kosíř zpestřilo ekologické sdružení Iris. Děti si mohly vyrobit nějaké dobrůtky pro zvířátka a navěsit jim je na okolní stromy a keře. Se stoupající nadmořskou výškou sněhu přibývalo a výstup na Kosíř dostával to pravé zimní kouzlo. Na vrcholu Kosíře pod rozhlednou už na děti čekal druhý čert, svatý Mikuláš a anděl.
Mikuláš na Kosíři každoročně přiláká spoustu rodičů s malými dětmi. I tentokrát se jich na vrcholu v průběhu dopoledne vystřídalo kolem stovky. Kdo z dětí řekl Mikuláši nějakou básničku, dostal od anděla malý dáreček. Nejdelší a také nejhezčí básničku odrecitoval asi Kuba Slezáček. Mikuláš na Kosíři bude v dalších letech pokračovat vesele dál. Zato se zdejší rozhlednou je to nahnuté. Už po třech letech provozu se začala rozpadat a nikdo za to jako obvykle nemůže. Nejvíc čerta mrzí, že si tehdy jeho klub turistů koupil za pět tisíc jeden ze schodů, aby stavbu rozhledny podpořil. Obec Smržice si koupila dokonce schodů pět a rozhledna je pořád zavřená.
V sobotu 2. prosince uspořádal Spolek rodičů při MŠ krásné Mikulášské odpoledne. Úvodem programu bylo divadelní představení divadla Klaun Family. Všechny děti měly možnost aktivně se zapojit do děje. Nakonec se podařilo líného čerta napravit a udělat z něj čerta šikovného. Děti si mohly také vyrobit drobné dárečky v dílničce zařízené v restauraci kulturního domu. Nechyběla ani nadílka od Mikuláše a tombola, ve které první cenu vyhráli Katka a Kuba Kouřilovi. K tanci a soutěžím hrál DJ Viťa Švec.
V páteční podvečer 1. prosince se před smržickou školou sešla spousta diváků. Obec pro ně připravila slavnostní rozsvícení vánočního stromu před první adventní nedělí. Děti ze základní školy zazpívaly pod dohledem paní starostky a svých paní učitelek několik vánočních koled. Některé z nich měly i hudební nástroje a recitovaly básničky s vánoční tématikou. Po skončení programu odpočítaly děti na pokyn paní strostky 3, 2, 1 a vánoční strom se za nadšeného jásotu rozsvítil. Trošku jej rušily jen stromečky, které se rozsvěcují současně s pouličním osvětlením. Za vraty hasičské zbrojnice bylo připraveno malé občerstvení. Pro děti čaj a pro dospělé návštěvníky výborný punč.
Rozsvícení se nedočká jen vánoční strom. Také ve sportovním areálu v místech vykácených topolů zazářila nová výsadba. Na západní straně 17 jeřábů a vedle parkoviště 11 buků červených. Ve středu 29. listopadu pozvala obec smržické seniory na zájezd do předvánoční Olomouce. Autobus se zaplnil do posledního místečka. Paní starostka všechny přivítala a popřála jim hezkou zábavu. Paní matrikářka jim potom rozdala vstupenky na koncert Jožky Černého s cimbálovkou, který byl součástí jejich výletu. Na úvod výletu dostal každý vánoční punč, kterých je na olomouckém náměstí opravdu pestrý výběr. Potom následovala hezká procházka kolem vánočního stromu, kterou kazilo jen drobné mrholení.
Jožka Černý zaplnil hlediště kina Metropol asi ze dvou třetin a velkou zásluhu na tom měla návštěva ze Smržic. Je jedním z nejznámějších zpěváků lidových písní a je označován za jejich krále. Jeho písně "Vínečko bílé aj rudé", "Mikulecká dědina" nebo "Když sem šel z Hradišťa" jsou nesmrtelné. Jožka Černý si přivezl zpěvačku, která se s ním na jevišti střídala a zpívali také spolu. Přesto, že je mu už 75 let, občas si s ní i zatancoval. Na závěr zazpíval několik vánočních koled a sklidil obrovský potlesk. Na zpáteční cestě všem paní starostka popřála hezky strávený adventní čas. Paní matrikářka jim potom rozdala kalendáře "Pro babičky a dědečky" na rok 2018 se spoustou rad, jak se chovat v různých nebezpečných situacích.
Na začátku posledního čtvrtletí letošního roku výrazně pokročila také stavba nové mateřské školy. Obrovský jeřáb byl viditelný ze všech stran. Mohlo by se dokonce zdát, že je větší, než smržický kostel. Na přelomu října a listopadu je už hotový železobetonový věnec nad přízemní částí budovy a jeřáb začíná pokládat panely stropu. V prvním prosincovém týdnu už stavba dohnala svojí výškou sousední zrekonstruovanou budovu školy. Ti stavbaři to snad opravdu stihnou dát do konce roku pod střechu!
Týden před začátkem adventu v neděli 26. listopadu se velcí i malí obyvatelé Smržic schází na faře, kde pro ně obec připravila tradiční vánoční výstavu. U vchodu je vítal krásný sněhulák. Hned za vstupními dveřmi na každého dýchla vánoční atmosféra. Všechny dekorace byly na prodej a čekaly na to, kdo si s nimi vyzdobí svůj příbytek. Na těle zahřála všechny příchozí rozžhavená krbová kamna a na duši nádherné dekorace, vyrobené ve školní keramické dílně. Hned nad farskými schody nabízely členky zahrádkářského spolku krásné adventní věnce. Vyrobily je před pár dny při svém posezení u punče, kde si mohl každý přijít svůj věneček vyrobit.
V hlavním sále fary i v obou bočních místnostech nabízeli prodejci nejrůznější druhy dekorací, svíček a různých vánočních ozdob. Při odchodu z výstavy nabízel Slávek Urban štamprlku své skvělé slivovice. Kdo byl autem nebo mu ještě nebylo osmnáct, dostal na rozloučenou perníček. Další občerstvení, které zajistila hospoda Kocanda, čekalo na všechny na farském dvoře. Ideální příležitost dát si něco na zahřátí a chvilku poklábosit se známými a kamarády. Hezkým zpestřením výstavy bylo také sedm oveček, které se procházely po farské zahradě. Sena v krmelci si nevšímaly a nejvíc jim chutnala zdejší tráva.
V první polovině listopadu už most na hlavním tahu Smržicemi dostává konečnou podobu. Několik dní dělníci montují obrovskou ocelovou konstrukci na vyztužení hlavní plochy mostu. Ve středu 8. listopadu ráno přijíždí první domíchávač betonu. Za pomoci hadice naplňuje jeden z pracovníků betonem nejdříve boční výztuhy a další dva beton pneumatickými vibrátory udusávají. Pracovník technické zkušebny Test-stav si bere z každého domíchávače vzorek betonu. Po jeho ztvrdnutí se dělá zkouška pevnosti. V průběhu dopoledne se už betonuje horní plocha mostu. Podle slov pracovníků se do jednoho domíchávače vejde osm kubíků betonu a na dnešní betonování mají objednaných 110 kubíků.
V pravé poledne je už horní deska mostu naplněna betonem a obrovská pojízdná vibrační lišta začíná srovnávat jeho povrch. Hned na druhý den ráno 9. listopadu je už beton ztvrdlý a dělníci začínají odstraňovat za pomoci jeřábu bednění. O den později je už hlavní těleso mostu jako nové. Do termínu, kdy má být most předán, zbývá měsíc a deset dnů, a tak pracovníci dělají dokonce i o víkendech od rána do večera. Celá betovová plocha se musí zaizolovat. Na to však musí být nejméně 8 stupňů nad nulou. Dělníkům tak nezbývalo, než nad mostem postavit obrovský stan a zatopit v něm.
Svatomartinský pochod vyšel tentokrát Sokolům přesně na sobotu 11. listopadu. Před sokolovnou se v podvečer sešla spousta velkých i malých smržičáků. Hlavní organizátorkou byla opět Ina se svým megafonem. Na úvod všem připomněla, kdo to vlastně svatý Martin byl. Potom všechny překvapila tím, že se nejde do Vývozu, ale smržickými uličkami. Celá cesta byla krásně vyznačena lampičkami se svíčkou a nedalo se zabloudit. Na několika místech bylo zastavení s úkoly pro děti. Děti měly mimo jiné za úkol najít tuto krabici s červeným pláštěm, který svatý Martin nosil, když byl ještě vojákem.
Poslední zastavení bylo potom v parčíku u fary. Děti měly za úkol stejně jako Martin podělit se o červený plášť s bezdomovcem, který zde na lavičce odpočíval. Potom už všichni na dvoře fary s napětím čekali, jestli Martin přijede jako každoročně na svém bílém koni. Po jejich druhém zavolání se objevil v celé své kráse. Martin dětem slíbil, že sníh k nim co nevidět dorazí. Potom k nim přijel co nejblíž, aby si mohly jeho koníčka pohladit a dát mu něco dobrého. Něco dobrého připravili Sokoli také pro všechny příchozí. Děti se mohly zahřát čajem, dospělí zase štamprlkou rumu nebo slivovice. Pro všechny byly potom napečeny svatomartinské rohlíčky a makový štrůdl.
V neděli 5. listopadu sehrálo svoje poslední mistrovské utkání letošního roku mužstvo mladších žáků TJ Smržice. Soupeřem jim byli tentokrát malí fotbalisté z FC Ptení. Sedm minut před koncem už vedli naši malí fotbalisté 11 : 0 a jejich trenér Josef Spanilý z nich musel mít opět radost. Do konce utkání stihli mladší žáci TJ Smržice přidat ještě další tři góly. V tabulce třinácti týmů si tak pojistili své skvělé druhé místo. Také závěrečná děkovačka divákům za jejich povzbuzování neměla chybu. Celý tým si na závěr v kroužku zakřičel říkanku, převzatou od mužstva mužů.
Soutěž o nejhezčí smržickou dýni musela být kvůli vichřici odložena a uskutečnila se až v sobotu 4. listopadu. Z dvaceti soutěžících se na 3. místě umístili Kuba, Mája a Honzík Slezáčkovi se svým dýňovým autíčkem. Druhé místo v letošní soutěži získal Adam Šmída se svým šnekem a vykuleným strašákem. Vítěze se dokonce podařilo vyfotit. Na prvním místě se umístila dvojčata Matyáš a Šimon Studení a Justýnka Hermanová se svými Disko-dýňáky. Při vyhlášení výsledků byla první tři místa odměněna dárkovým balíčkem. Malý dárek dostaly ale také všechny ostatní zúčastněné děti.
V neděli 29. října se přes celou republiku přehnala vichřice Herwart. Ve Smržicích naštěstí až na pár spadených větví žádné škody nenadělala. Odložena musela být ale vyhlášená soutěž o nejhezčí dýni. Také ve sportovním areálu vichřice žádné stromy nepolámala. Kdyby tam ovšem ještě stála řada starých topolů, dopadlo by to možná mnohem hůř. Jedinou škodou na obecním majetku byl asi utržený hřeben plechové střechy na budově šaten fotbalistů. Fotbalový zápas s TJ Sokol Horní Moštěnice musel být kvůli nárazovému větru odložen. Smržičtí hasiči museli zasahovat až k večeru. Na jednom z domů v ulici Trávníky vichřice utrhla elektrické vedení. Vysoké napětí probíjelo do okapu a ulice musela být uzavřena, než přijela poruchová služba firmy E.ON.
V druhé polovině října výrazně pokročily práce na hlavní silnici procházející obcí. Obrubníky i výpustě kanalizace byly usazeny a na vyfrézovanou vozovku se začal pokládat asfaltový koberec. Finální vrstva asfaltu byla položena až po křižovatku s ulicí Olší. Průtah obcí se tak ve směru od Prostějova po odbočku na Kostelec na Hané zprůjezdnil ve stanoveném termínu. Protahuje se však rekonstrukce mostu. Firma, která betonovala 16 hlavních pilířů, udělala některé z nich až o metr vyšší a pracovníci firmy Firesta je museli týden zkracovat bouracími kladivy. V posledním říjnovém týdnu už mají pilíře správnou výšku a začíná se budovat bednění pro betonáž klenby mostu. Dělníci firmy Firesta makají za každého počasí od rána do večera i o víkendech, tak snad to do zimy stihnou.
V pátek 20. října zavlála před obecním úřadem státní a obecní vlajka. Ve 14 hodin se otevřely dveře volební místnosti a začaly volby do Parlamentu ČR. Občané si mohli tentokrát vybrat z více než třiceti stran a hnutí. Starostka obce Ing. Hana Lebedová si na úvod ověřila, že je všechno v pořádku. Popřála volební komisi i jejímu předsedovi Ctiboru Kalincovi bezproblémový průběh voleb a sama hned také odvolila. Hned v prvních minutách po zahájení přišla do volební místnosti spousta občanů. V sobotu ve 14 hodin se volební místnost zavřela a komise při sčítání hlasů napočítala účast 60,42 % voličů. Občané Smržic při volbách upřednostnili stejné strany, jako celá republika. Do urny vložili 263 hlasů hnutí ANO, 107 hlasů od nich dostala SPD, 92 hlasů Občanská demokratická strana, 68 hlasů KDU-ČSL a 66 hlasů Piráti.
Ve čtvrtek 19. října pozvala komise životního prostředí občany do sálu kulturního domu na přednášku "Změny klimatu a jeho vliv na naše životní prostředí". Předseda komise životního prostředí prof. Aleš Lebeda všem přítomným představil přednášejícího doc. Miroslava Vysoudila. Doc.RNDr. Miroslav Vysoudil CSc je také soudním znalcem v oboru meteorologie. Zaměřuje se mimo jiné na problematiku klimatu malých oblastí a občané se od něj dozvěděli spoustu zajímavých informací. Součástí přednášky bylo také vyhlášení výsledků letní soutěže v květinové výzdobě domů. Oceněno bylo šest rodin a jako odměnu dostali jejich zástupci okrasné keře, věnované firmou Arboeko.
Vstup našich fotbalistů do Smoos 1.B třídy skupiny A byl dost odvážným rozhodnutím. Po nepříliš povedených úvodních kolech se ale vypracovali až do horní poloviny tabulky a v neděli 15. října bojovali s TJ Vrchoslavice. Poslední mužstvo v tabulce naši asi trochu podcenili a utkání skončilo nerozhodně 2:2. Rozhodovaly penalty. Jednu z nich proměnil také zkušený matador Robin Kotlár a Smržice získaly další dva body. Pod vedením zkušeného trenéra Petra Gottwalda si hráči TJ Smržice vedou velice dobře a na jejich zápasy chodí stále víc fanoušků. Po vítězném duelu si oba trenéři podali ruce. Smržičtí fotbalisté přitahují svými výkony nejen spoustu diváků, ale motivují také mladé začínající hráče. Nezanedbatelná je též propagace obce. Také o tomto zápase vyšel v novinách článek přes půl stránky.
V pondělí 9. října se v obřadní síni sešli noví občánci Smržic, aby se nechali přivítat. Narodili se samí kluci. Nejstarší Viktor Honel v březnu, Štěpán Musil a Štěpán Cetkovský v červnu a Pavel Piroutek v červenci. V úvodu slavnostního vítání dětem i jejich rodičům zazpívala a zarecitovala čtyři děvčátka z mateřské školy. Potom už následoval uvítací proslov paní starostky Ing.Hany Lebedové. Paní matrikářka Radka Odvářková předložila rodičům k podpisu pamětní knihu. Tatínek Evžen Cetkovský se nejdříve malého Štěpánka zeptal, jestli se nechce podepsat sám, potom to ale přece jen udělal za něj. Na závěr slavnosti paní starostka rodičům k narození nového přírůstku do rodiny blahopřála a každé dvojici předala finanční příspěvek obce 5000 korun. Paní matrikářka jim ještě přidala sadu osušek a album Naše děťátko.
Ve dnech od 30. září do 2. října pořádal Český zahrádkářský svaz Smržice u příležitosti 55. výročí svého založení a 60. výročí založení celého svazu Podzimní výstavu ovoce, zeleniny, květin, bylin a produktů z nich. Jednatelka zahrádkařského spolku Jaroslava Smičková požádala každého z příchozích, aby se podepsal do pamětní knihy. Vstupné na výstavu bylo dobrovolné. V rohu výstavního sálu byly pro zpestření umístěny různé potřeby a pomůcky, které zahrádkáři používali v dřívějších dobách. V zadní části sálu se prezentovala malou výstavkou svých produktů a propagačních materiálů smržická firma SEMO a.s.
Jedna z nástěnek připomínala období, kdy byl objekt zakoupen a díky pomoci členů spolku zrenovován. Pozvánky a fotografie potom připomínaly slavné reprezentační plesy, které spolek v 80.letech minulého stol. pořádal. Do pamětní knihy se mohl každý nejen podepsat, ale též svěřit se s pocity, které v něm tato výstava zanechala. Jediné, co pořadatele této nádherně připravené akce mrzelo, byla malá návštěva smržických občanů. V přízemní zahrádkařské "kavárničce" měli návštěvníci možnost ochutnat skvělý mošt, který členové spolku vyrábí ve své moštárně. Kdo měl chuť na kávičku, paní Stančíková ji přinesla i se zákuskem, který sama upekla. Před odchodem se měl každý možnost projít po krásně rozkvetlém dvorku objektu zahrádkářů a prohlédnout si expozici smržické prodejny Řemeslo - Zahrada 3+1.
V sobotu 30. září pořádal Spolek rodičů při MŠ pro smržické děti své Putování za Podzimníčkem. Za krásného počasí šly děti po značkách, až našly svého Podzimníčka. Během svého putování měly děti spoustu příležitostí poznávat kouzla přírody v okolí Smržic a také některé z jejích obyvatel. Značky vedly děti až do smržického tábořiště ve Vývozu a cestou plnily několik připravených úkolů. Podzimníček dětem nachystal sladkou odměnu. Na konci trasy si děti pod pergolou opekly špekáčky a vyrobily si různé podzimní dekorace.
V průběhu posledního týdne měsíce září se silničáři pustili do frézování povrchu ulic Zákantí a Prostějovská. Cyklisté si zvykli jezdit po chodníku už dřív, tentokrát ale ani jinou možnost neměli. Frézování povrchu vozovky v prostoru křižovatky s ulicí Olší odhalilo, jak vypadala tato silnice v minulém století. Do ulice Koupelky se nastěhovali technici a dělníci brněnské stavební firmy Firesta. Ta se specializuje mimo jiné na rekonstrukce tunelů a mostů. Po několika odkladech kvůli přeložce plynu v pátek 15.září konečně začala stavba zbouraného mostu mezi ulicemi Koupelky a Zákantí. Zpočátku to vypadalo, že koryto Českého potoka zcela zmizí.
Na dno potoka položili stavební dělníci obrovské ocelové roury a jeden náklaďák za druhým na ně navážel hlínu. Kolemjdoucí občané nechápali, co to má znamenat. Že by hliněný most? Na začátku následujícího týdne svitla naděje, že tam bude přece jen něco pevnějšího. Pod laserovou kontrolou začaly na povrchu vyrůstat dřevěné konstrukce. Pohled na dvě řady bytelných dřevěných kastlů ale zatím nikomu nenapovídal, k čemu by vlastně mohly sloužit. Ve čtvrtek 21. září byla dřevěná konstrukce zabetovonána. To už nám nedalo a zeptali jsme se, k čemu to celé bude. Technik firmy Geostav nám prozradil, že rámy budou sloužit jako vodítko při vrtání děr pilotů mostu.
V pátek 22. září navozily kamiony do prostoru masivní ocelové roury. Dorazil obrovský autojeřáb a tahač přivezl neskutečně vysoký vrtací stroj. Všechno bylo připraveno, jenom to rozjet. V pondělí 25. září v devět hodin a devět minut se obrovský vrták poprvé zabořil do země. Jeho úkolem je vytvořit dvanáct metrů hluboké díry na železobetonové pilíře nového mostu. Vrtání děr probíhá postupně v několika fázích. Do vyvrtané díry je usazena roura, která se postupně nadstavuje a vrták přes ni projíždí do stále větší hloubky. Další kamion přiváží dvanáctimetrové ocelové armatury. Hned po vyvrtání první díry se do ní spouští ocelová konstrukce. Přijíždí domíchávač s betonem a za chvíli už může první mostní pilíř tvrdnout.
V průběhu prázdnin zahájila stavební firma budování základů nové mateřské školky metodou tzv. ztraceného bednění. Nová mateřská škola vytvoří jeden celek s budovou školy základní se společným nádvořím. V polovině září už začaly na nových základech vyrůstat stěny přízemních místností. Nad nimi bude ještě jedno poschodí. Zedníci se pustili do stavby čelní stěny. Když jsme se jich zeptali, jestli nezapomněli na dveře, s úsměvem nám prozradili, že obě budovy budou propojeny a děti budou vstupovat společným vchodem.
V úterý 12. září byla po několika odkladech konečně přeložka plynu zkolaudována a připojena a mohlo se začít s bouráním starého mostu mezi ulicemi Zákantí a Koupelky. Plynové potrubí teď vede dole pod korytem Českého potoka, elektrické a telefonní kabely prozatím po provizorní dřevěné lávce. Něčím se začít musí. Jako první bylo odstraněno zábradlí a odbagrován chodník. Ten na protější straně ulice naštěstí zůstane po celou dobu budování nového mostu průchozí. Bagr postupně odstraňoval povrchovou vrstvu mostu a jeden náklaďák za druhým hned hromady sutě odvážel.
Ve středu 13. září se stala středová část mostu minulostí. Následovat bude ještě bagrování boční propustě, složené z obrovských betonových čtverců. Děti z mateřské školy měly na své každodenní procházce obcí hned o zábavu postaráno. Bourání mostu ještě nikdy neviděly a doufejme, že už víckrát neuvidí. V sobotu 9. září uspořádali smržičtí Sokoli už podesáté své Pohádkové údolí, tentokrát jako indiánskou stezku. Každý z účastníků byl označen barvou na tvář, složil potrhanou mapu a vyrazil vstříc deseti stanovištím. Na dalším stanovišti měly děti za úkol vlastnoručně si vyrobit čelenku. Ta jim byla také hned nasazena a na indiánskou kartičku za ni dostaly další razítko.
Mladý Indián děti učil střílet z luku a docela jim to šlo. Na dalším stanovišti se zase rýžovalo zlato, zdolávaly se překážky a hledala válečná sekera. Na dalším stanovišti u smržického totemu měly děti za úkol namalovat totem indiánský a napsát na kus papíru nějaký vzkaz indiánským písmem. Indiánka Dita nejdříve sama předvedla přechod po "lajně" a potom tuto pomůcku ve fyzioterapii zdolávaly za její pomoci i příchozí účastníci stezky. Náčelník Apačů Bob u týpí v areálu sokolovny postupně odměňoval ty příchozí děti, které splnily dané úkoly. Potom se s ním všichni indiáni, kteří s pořádáním této báječné akce pomáhali, společně vyfotili.
V pátek 8. září plynaři dodělávají přeložku plynového potrubí na začátku ulice Koupelky. Po jejím dokončení může začít plánovaná rekonstrukce mostu přes Český potok. O půl deváté začíná obrovská mašina frézovat povrchovou vrstvu mostu a občané využívají jedné z posledních příležitostí se po něm projet. V deset hodin je už polovina povrchu vozovky odstraněna. Ještě pořád se ale uličkou kolem frézy protahují obrovské traktory a kamiony, vozící tuny substrátu do nedaleké bioplynové stanice. Na opačném konci obce mezitím začala pokládka nových obrubníků při rekonstrukci vozovky. Postupně tak mizí díry, vzniklé vybagrováním těch starých.
Ve čtvrtek 7. září pozvala obec všechny smržické seniory na tradiční Loučení s létem. Někteří z nich už měli své bicykly nasměrovány jak byli zvyklí, tentokrát se ale jelo úplně jinam. Jako inspirace posloužila na doporučení předsedy smržického klubu turistů Zdeňka Balcaříka nejkratší trasa Smržické šlapky "Prťavka". Dlouhá řada cyklistů úspěšně překonala mostek přes říčku Romži a blížila se k okraji Prostějova. Odbočka na stezku kolem říčky Hloučely některé z nich trochu překvapila a některé zaskočila.
Kopeček na konci stezky zvládli vyjet jen ti nejzdatnější senioři. Po cyklostezce směrem na Kostelec na Hané to už ale jelo skoro samo. Velké štěstí měli při přejezdu silnice u "zlámaného kříže". Paní matrikářce se na poslední chvíli podařilo zarazit mašinu, která jim chtěla ukrást pořádnou vrstvu asfaltu. Druhý přejezd říčky Romže byl mnohem bezpečnější. Pro některé to ale už začínalo být nečekaně dlouhé a naříkali, že je bolí zadní část těla. Zbýval už jen poslední přejezd silnice které se říká Tichá a kousek před Kostelcem na Hané se trasa stočila zpátky do Smržic.
Hned na začátku Smržic následovala poslední nečekaná odbočka do ulice Mlýnská, aby se vyhnuli rozkopané hlavní ulici. Lepší počasí jim obec na jejich cyklovýlet nemohla vybrat. Celý peloton seniorů uzavírala paní starostka aby měla jistotu, že se nikomu nic nestalo. Zbýval poslední úsek trasy kolem Českého potoka, kde už všichni měli smržický sportovní areál se slíbenou odměnou na dohled. Většina bicyklů i jejich majitelů je ve zdejším sportovním areálu jako doma. Kdo si ale koupil kolo nové, byla to pro něj premiéra a musel ho se zdejším stojanem seznámit.
Když před hodinou opouštěli Smržice, nikoho z nich ani ve snu nenapadlo, že ujedou na jeden zátah rovných deset kilometrů. To se přece musí oslavit ! Matrikářka Radka Odvářková všechny obešla s pamětní knihou. Až součet jejich podpisů prozradil, že se letos přišlo s létem rozloučit rovných 69 seniorů. Každý sportovní výkon si zaslouží odměnu. Kromě úvodní štamprlky Becherovky obec nadělila každému z nich jeden jakýkoliv nápoj a grilovaný steak se zeleninovou obohou. Jídlo všem tak moc chutnalo, že si nechali z restaurace vytáhnout kuchaře Lukáše, aby mu mohli jako poděkování zatleskat.
V pondělí 4. září se v nové budově Základní školy Smržice sešlo za doprovodu rodičů 20 žáků první třídy. Na úvod slavnostního zahájení školního roku prvňáčky přišla pozdravit jak paní starostka Ing. Hana Lebedová, tak i ředitelka školy Mgr. Marie Zoubalová. Třídní učitelka Mgr. Jana Gulaková potom jednoho žáčka po druhém pozvala k tabuli. Všichni dostali obrovský kornout dobrot, aby měli na začátek nové etapy života sladkou vzpomínku. Ze základní školy přešla paní starostka s paní matrikářkou pozdravit děti na úvod školního roku také ve škole mateřské.
Ve třídě Sluníček jsme zastihli nejmladší děti mateřské školy zrovna při svačince. Paní matrikářka každému z nich přidala ještě něco sladkého. Paní učitelka Veronika Přikrylová nám představila děvčátko, které je v mateřské škole úplně nejmladší. Týna Jataganzidu oslavila 14. srpna teprve dva roky svého života. Mezitím se už po svačině v jídelně zaplnila i třída Hvězdiček, kam chodí děti od čtyř do šesti let. Také tady přibylo několik nováčků. Některým z nich bude ale chvilku trvat, než si zvyknou na nové prostředí. Obsazení obou tříd Mateřské škole Smržice se k novému školnímu roku rozšířilo o 17 děvčátek a kluků na celkových 46 dětí.
V sobotu 2. září zaplnil sportovní areál 19. ročník Smržické šlapky. Start musel být kvůli uzavírkám v obci přemístěn do zadní brány areálu a jako první vyráželi účastníci nejdelších tras. Počasí nebylo zrovna ideální. Přesto se 11 cyklistů zaregistrovalo na trasu 190 km s otočkou až na vrcholku Pradědu. Mezi nimi i smržický David Kaštyl, který byl v letech 2010, 2012 a 2014 na této trase nejrychlejší. Nejvíc malých i velkých cyklistů se začalo do Smržic sjíždět kolem deváté hodiny, kdy už byli všichni vytrvalci na svých trasách. Většina z nich sem nepřijela závodit s časem, ale užít si hezkou projížďku. Účastníci Smržické šlapky si měli možnost vybrat z pěti tras v terénu a pěti tras po silnici. Celkem se na ně letos zaregistrovalo 583 cyklistů, z toho 92 jich bylo ze Smržic.
Úvod všech tras byl tentokrát společný. Kdo si vybral některou ze silničních tras, pokračoval na Dubany, kde byla první kontrola. Ten, kdo dal přednost terénu, měl první kontrolu na Stráži. Velký podíl na účasti smržických občanů měli manželé Slezáčkovi. Každoročně vyráží na některou z tras se svým pětičlenným rodinným týmem. Tentokrát zvolili 38km po silnici a ve tři odpoledne už byli v cíli. Šéf jedné z největších smržických firem Ing. Zdeněk Zapletal je nejen úspěšným podnikatelem, ale i nadšeným cyklistou. Také letos vyrazil se svým týmem a dva z jeho zaměstnanců vyjeli dokonce až na Praděd. Nestorem Smržické šlapky je několik let smržičák pan Karel Ošťádal. Přesto, že v neděli 10. září oslaví 91. narozeniny, v pohodě objel trasu 38 km. Od pořadatelů dostal kromě diplomu láhev šampusu a velkou gratulaci.
Nejmladším účastníkem byl letos vyhlášen Matias Kristel z Mostkovic. Sedmiměsíční klučina se vezl ve vozíčku celých 40 km terénem! Po příjezdu do cíle vypadal ale spokojeně a radost mu udělal také plyšový kašpárek. Po sportovním výkonu zasloužená odměna. O doplnění spotřebovaných kalorií se postarala skvělým občerstvením Restaurace U hřiště. Účastníci Smržické šlapky měli možnost výběru nejen ze speciálního "šlapkového" jídelního lístku, ale také z několika dobrot z udírny a grilu. Nejvíc najeli vytrvalci, kteří vyrazili na Praděd. Uzavírka Kaple jim trasu protáhla na 190 km. Nejrychlejším z nich byl stejně jako před rokem Michal Kozák ze Zlína, který razítko z Pradědu přivezl za 6 hodin 14 minut.
V sobotu ráno 26. srpna zaplnily pole naproti fotbalového hřiště desítky aut s našimi, slovenskými i polskými poznávacími značkami, které se sjely na mezinárodní turnaj přípravek. TJ Smržice a Futsal Čelechovice n.H. uspořádali už 5.ročník turnaje fotbalových přípravek. Na hřišti, rozděleném na čtyři části, se postupně vystřídalo 24 mužstev malých fotbalistů ročník 2008 a mladší. Fotbalové klání probíhalo ve čtyřech základních skupinách a vyvrcholilo finálovým měřením sil. Po skončení fotbalových bojů pobavil malé fotbalisty svým vystoupením rytmický recitátor BlackFish. Turnaj byl zpestřen různými soutěžemi a bohatou tombolou. Těsně před vyhlášením výsledků turnaje všechny nadchlo vystoupení taneční skupiny Deep Skill&Crew ve stylu breakdance a capoeiry.
Fotbalové zápasy v základních skupinách, čtvrtfinále a finále zabraly celé dopoledne a část odpoledne. Vyhlášení výsledků začalo až po 17. hodině a moderoval je vedoucí celého pořadatelského týmu Josef Spanilý. Pro všechny týmy byly připraveny medaile a pro ty vítězné tři nádherné poháry. Paní starostka, která má nad turnajem záštitu, poděkovala organizátorům za skvěle připravenou akci a hráčům za jejich dobré výkony. Jednotlivé týmy v pořadí od posledního 24. místa byly postupně zvány k předání odměn. Domácí mužstvo si přišlo pro diplomy a medaile za své 19. místo ve výsledkové listině. Těm nejlepším předala poháry osobně paní starostka. Největší pohár dostal pro své mužstvo z Uherského Hradiště za první místo kapitán 1. FC Slovácko modrá.
V polovině srpna rozmístila stavební firma po celém smržickém hřbitově tyto varovné tabule. V horní části hřbitova vyroste po vybudování základů nový urnový háj. Ten starý už svojí kapacitou nestačil pokrýt zájem pozůstalých. Po vybudování podkladové vrstvy budou všechny spojovací chodníky mezi náhrobky opatřeny zpevněným povrchem z žulových kostek. Vybagrovaná hlína je odvážena mimo hřbitov. Po dokončení stavebních prací přijde na řadu také oprava kapličky.
Dvě auta smržického Tesařství Smyčka a postavy, pohybující se na střeše obecního úřadu. To nemohlo znamenat nic jiného, než že se konečně začalo s rekonstrukcí střechy. V prvním srpnovém týdnu byla rozebrána nádvorní část střechy obecního úřadu. Trámy krovů jsou kupodivu zdravé a měnit se budou jen střešní latě a krytina. V druhém týdnu měsíce srpna rozebírají tesaři přední část střechy, která vydržela až na drobné opravy bezmála 120 let. Během dvou týdnů je celá střecha opatřena novými latěmi a může se pokládat krytina.
Od pondělí 17. července uzavřely Smržice ze všech stran zákazy vjezdu. Začala plánovaná obnova povrchu vozovky na hlavním silničním tahu obce. Průjezd byl zachován jen ve směru od Držovic kolem sokolovny na Čelechovice na Hané. U sadu na ulici Trávníky byla vytvořena náhradní zastávka autobusové dopravy. V celé obci je najednou neobvyklé ticho a klid. Pochvalují si to zejména starší občané, kteří měli často díky intenzivnímu provozu problém dostat se na druhou stranu silnice. Stavební firma začala frézovat povrch vozovky od železničního přejezdu "u zlámaného kříže" až po vjezd do obce. Silnice bude také v některých úsecích rozšířena.
Součástí obnovy průtahu obcí bude také rekonstrukce mostu mezi ulicí Zákantí a Koupelky. Obnoveno musí být i plynové a elektrické vedení doposud upevněné na konstrukci mostu. Koncem července už plynaři svařují nové plynové potrubí opatřené chráničkou. Nebude upevněno na novém mostě, ale povede pod korytem Českého potoka. Do akce nastupuje firma provádějící horizontální zemní protlaky a vrty. Obrovské mašině stačí dvě díry v chodníku naproti Kocandy a provrtá otvor pro plynové potrubí pod korytem potoka až na ulici Koupelky. Na přelomu července a srpna trhají pracovníci stavební firmy za pomoci bagru obrubníky kolem celé hlavní silnice. Díry před vjezdy jednotlivých domů zasypávají, aby se občané dostali ke svým domům.
V pondělí 10. července odpoledne se přihnala obrovská průtrž mračen, chvilku padaly i kroupy. Z polí kolem hřbitova se začaly do obce okamžitě valit proudy vody. Doprava musela být zastavena a hasiči se snažili vodu usměrnit do kanalizace. Kanály ale takový nápor vody nestíhaly. Bez ohledu na to, že tekla z vedlejší silnice, voda nikomu nedala přednost a na křižovatce u sokolovny se rozjela na dvě strany. Jeden proud vody protékal ulicí Koupelky. Jeho část přece jen stihl kanál odvést a stáhnout do Českého potoka.
Druhá část vody si to zamířila ke kulturnímu domu. Jeho personál okamžitě vyrazil do terénu a začal budovat zábrany. Druhá část vodního proudu odbočila u sokolovny směrem na Držovice. Tady část vody odbočila do ulice Trávníky a zbytek skončil opět v Českém potoce. Na opačné straně Smržic vytvořila průtrž v areálu firmy Arboeko obrovské jezero, ze kterého voda postupně proudila do obce.
Z ulice Za Kobližnicí se stala řeka a hasiči odčerpávali vodu ze sklepů domů. Voda se přehnala přes hlavní silnici až do ulice Příční. Někteří řidiči ji navíc svým bezohledně rychlým průjezdem vháněli do okolních domů a hasiči byli nuceni ulici uzavřít. Ve snížené části ulice Příční se vytvořilo jezero a její obyvatelé odčerpávali vodu za pomoci smržických hasičů ze svých sklepů. Tak intenzivní příval vody postihl Smržice naposledy v roce 2007, tak snad bude minimálně na dalších deset roků klid.
Autor fotografií a komentářů Zdeněk Balcařík © 2017


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020