O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.4, Rok 2007 - 2.pololetí


V cíli je už čeká místostarosta pan Bohuslav Urban s obecním kotlíkem plným skvělé dršťkové polévky. Kolem sokolovny vychází ven z obce a polními cestami obchází celé Smržice, přece jen ozdobené popraškem sněhu. Stále víc občanů využívá této příležitosti naposled v roce se projít a poklábosit se sousedy. Tradiční Silvestrovské šlapáček měl tentokrát start zcela netradičně ve dvoře smržické hasičárny.
Je tady další gratulace k přijetí nejmenšího člena rodiny do společenství obce a s ní i další dárek. Podepisování do pamětní knihy obecního úřadu šlo hladce a dvě ze tří maminek to zvládly dokonce levou rukou. Některé maminky vyměnili tatínka za babičku a kromě miminka si vzali také jeho starší sourozence. Za chvíli představuje matrikářka Jaroslava Smičková paní starostce další tři nové občánky Smržic.
Jako vzpomínku na tento den dostalo každé miminko pamětní knížku a dvě tisícovky do začátku. Stejně jako ostatní se do pamětní knihy podepsala i paní Sekaninová za bedlivého dohledu celé rodiny. Na uvítanou jim zarecitovaly děti z mateřské školy hezkou básničku, pak už měla proslov paní starostka. Čtyři mladé páry se sešly v obřadní síni obecního úřadu se svými nejmenšími i trochu většími dětmi.
Zatímco na jedné straně postavili kolík kousek od krajnice, na straně u parku v pohodě projede auto. Teprve první sníh ukázal, že to dělali odborníci na slovo vzatí, ovšem s poněkud divným metrem. Po pracovnících firmy Insta zůstala sice ušmudlaná silnice ale také pět hezkých betonových kolíků. Další stavební akcí bylo uzavření spojovací sinice v Olší za účelem zklidnění provozu v okolí parku.
Hromady rumiska hned odváží náklaďáky, takže do večera už není po tomto domě ani památky. 17. prosince se do vepřovicových stěn domu zakusuje bagr a celá pekárna mizí v nenávratnu. Majitel sousedního obchodu pan Šoustal dům koupil, aby mohl rozšířit prodejní a parkovací plochu. Domy se staví a někdy též bourají. Nové výstavbě musela ustoupit také bývalá Horákova pekárna.
Nestaví se ale jen domy nové. Do opravy domku v ulici Družstevní se pustili manželé Opluštilovi. Další fungl nové domy vyrostly za ulicí Mlýnská, kde hned bylo též zavedeno veřejné osvětlení a rozhlas. O několik dalších domů se prodloužila také ulice Podhájí, kde došlo též ke zpevnění a výsadbě svahu. Díky teplému počasí se teď může stavět i v zimě a jeden z domů už brzy vyroste na východním okraji obce.
Nad vrcholkem Kosíře se vznášela vůně špekáčků a v doslova jarním počasí se nikomu domů nechtělo. Čert ale nikomu nic nedaroval a toho kdo celý rok vytrvale zlobil, bez milosti odnesl do pekla. Také tady museli nejdřív ti nejmenší i o něco větší dát k lepšímu básničku, aby si dáreček zasloužili. Svého Mikuláše mají také smržičtí turisté a ten si každoročně vyšlápne až na vrchol Velkého Kosíře.
Opereta "Král tuláků" od Rudolfa Frimla nikoho nezkla- mala a naši důchodci se vrací domů nadšeni. Po procházce vánočně vyzdobeným náměstím je čeká divadelní představení v Moravském divadle. Součástí výletu bylo též pozvání na vánoční punč na olomouckém náměstí. 6. prosince přesně na Mikuláše pozvala obec všechny smržické důchodce na výlet do Olomouce.
Na rozloučenou každý dostal perníček nebo štamprli slivovice, podle toho na co měl právě chuť. Všechny ozdoby bylo možné zakoupit a doladit tak vánoční výzdobu svého vlastního domova. Kromě obrazů a nástěnných maleb nejstarší budovy Smržic mohli obdivovat krásné vánoční dekorace. Hned na druhý den se přišla spousta občanů pokochat a vánočně naladit na tradiční výstavě na faře.
Potom zvědaví čerti začali obcházet jednotlivé stoly a to bylo najednou slibů, jak budou poslouchat rodiče. Mikuláš přijel dokonce i s andělem a dvěma urostlými čerty a děcka sypala jednu básničku za druhou. Než dorazil svatý Mikuláš, zabavil děti různými soutěžemi a hrami DJ Petr Petřík a Ina Loka Andrejková. V sobotu 1. prosince uspořádalo Sdružení rodičů při mateřské škole v kulturním domě Mikulášský rej.
Kromě koled dali školáci k lepšímu i flétnový koncert za podpory paní učitelky a obecního mikrofonu. Na této akci se schází čím dál víc lidí a díky novému ozvučení všichni skvěle slyšeli každý tón. Na úvod všechny přivítala paní starostka a popřála jim hezky prožitý předvánoční čas. Rozsvícení vánočního stromu vyšlo tentokrát hned na 30.listopadu a před úřadem se naléval svařáček.
Sto let stará oprýskaná sokolovna může jen tiše závidět a doufat, že také na ni někdy přijde řada. Za pár dnů je už celá plocha zpevněna a začíná se stavět cvičná stěna v zadní části budoucího kurtu. Dotace přišla sice s několikaletým zpožděním, Sokoli jsou ale rádi, že budou mít konečně něco nového. V posledním listopadovém týdnu se firma Sofizo pustila do budování tenisového kurtu za sokolovnou.
Smržické děti rádi využily příležitosti zapálit si svíčku na památku všech bojovníků za svobodu. U pomníku padlých na místním hřbitově připomněl prof. Aleš Lebeda vznik samostatnosti a demokracie. V předvečer výročí sametové revoluce se už stal tento průvod tradicí, poprve ale procházel celou obcí. Ve stejný den o pár hodin později prochází Smržicemi další průvod, tentokrát s vlajkou a lampiony.
Ještě před rokem aktivně pomáhal s výstavou ovoce a zeleniny a všem kdo ho znali bude moc chybět. Pan Zdražil byl nejen prvním demokraticky zvoleným starostou Smržic, ale též duší zdejších zahrádkářů. Zádušní mši svatou sloužil nový smržický farář Pavel Caha a bývalý kostelecký farář Vladimír Krejza. 16. listopadu se přišli občané, přátelé a rodina naposledy rozloučit s panem Bohumilem Zdražilem.
Stromky kolem Českého potoka skončily o pár dnů později stejně. Nad tím prostě zůstává rozum stát. Nesázelo se jen mezi poli, ale také v obci. Jeden ze stromečků však stačil hned nějaký kretén polámat. Po dohodě se zemědělským družstvem byly osazeny všechny polní cesty kolem dědiny. Podzim je také ideální dobou na sázení stromů a letos to díky dotaci obec rozjela opravdu ve velkém.
Vítězem této originální soutěže se stala Bára Vitásková a dostala za to hezkou keramickou dýni. O jeden hlas víc a druhé místo získala pro svou krásnou dýni Simonka Tesárková. Na třetím místě se shodou okolností umístila dýně se stejným soutěžním číslem od Honzíka Cetkovského. Na konec října připravilo Sdružení rodičů při MŠ soutěž o nejhezčí dýni, do které se přihlásilo 25 dětí.
Za pár dnů už zatáčku lemují nové obrubníky a voda si to může frčet do fungl nového kanálu. Zanedlouho má být totiž spojovací silnice v Olší uzavřena, aby se zde provoz hlavně kvůli dětem zklidnil. Přesně podle lajny začínají křižovatku rozšiřovat, aby se řidičům lépe odbočovalo doprava. Prvního října se začínají hemžit kolem křižovatky u parku procovníci firmy Insta se svými mašinkami.
Trefit se takovému klaunovi do pusy není žádná sranda, a tak bodů do tabulky moc nepřibývalo. U běhu přes lávku nezáleželo jen na šikovnosti, ale také na rychlosti, protože se děckám měřil čas Pétanque po sokolsku si vzala osobně na starost starostka Sokola Irena Laurenčíková O tři týdny později sokolské hřiště opět ožilo. Sokoli připravili pro děti oblíbené sportovní odpoledne
Na jednu z tras Smržické šlapky se vydala dokonce i hostinská paní Blahová s celou rodinou Nakonec mezi mraky vykouklo dokonce sluníčko a na hřišti sokolovny začalo přibývat velkých i malých cyklistů Potom se přece jen začali trousit místní a rodina Kaštylova mezi nimi samozřejmě nemohla chybět V sobotu 1.září přijeli na start Smržické šlapky jen cyklisté z Přerova, tam totiž brzy ráno ještě nepršelo.
Fotografie a texty: Zdeněk Balcařík © 2007


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020