O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.5, Rok 2008 - 1.pololetí


Fotbalistům zas pro změnu padající větve polámaly zábradlí hned kousek od trenérské lavičky. Takovému větru, když to na něj přijde, není nic svaté a větve stromů klidně rozhází i na hřbitově. Vichřice, která se přehnala nad Smržicemi, řádila v noci i ve "vývozu" a hasiči hned ráno likvidovali její následky. Před pár dny létaly nad sokolským hřištěm tenisové míčky a v noci na 26 června pro změnu větve stromů.
Jakub Hanák (vpravo) se svým kamarádem se stali prvními hráči na historicky prvním smržickém tenisovém kurtu. Šampus při takové příležitosti samozřejmě nemůže chybět a Jindra Vytásek ho zkušeně přemístil do skleniček. V pátek 21.června starostka TJ Sokol a starostka obce slavnostně zahájily provoz zbrusu nového kurtu. Smržičtí sokoli využili dotace České obce sokolské a nechali si od firmy Sofizo vybudovat tenisový kurt.
Pro koho byl velký kůň moc velký, povozil se na poníkovi. Maminka Lukáše Petříka ale pro jistotu ještě jistí. Alena Šmatlová to s koňmi opravdu umí, a tak nejen Honzík Opluštil, ale ani ostatní děti nemuseli mít strach. Soutěží se i v parku před školou. Terezka Sedláková se za podpory své maminky snaží o několik prvních bodů do soutěžní karty. V polovině června uspořádalo Sdružení rodičů při mateřské škole v areálu smržické hasičské zbrojnice den dětí
Po vystoupení starostky obce seznámila V.Reichstadterová přítomné s čerpáním rozpočtu a rozpočtových změnách. Horší to bylo na opačném konci stolu. Když pomineme dvě pracovnice obce, bylo občanů o jednoho víc než zastupitelů. Pod hasičským praporem se tentokrát projednávaly obecní záležitosti a zastupitelstvo bylo v kompletní sestavě. Hasičská zbrojnice nemusí být jen pro hasiče.Dá se v ní taky schůzovat, alespoň do té doby než se opraví kulturák.
Namísto zpěvu ptáků a vůně kytek jen oblaka prachu a pekelný řev motorů. To byl každodenní obrázek letošního léta v tomto údolí. Chudák příroda však musela ustoupit zájmům několika bezohledných jedinců, kteří si zde nechali vybagrovat širokou terénní dráhu. V územním plánu obce je tato lokalita vedena jako krajinná zeleň, sloužící k zachování a obnově krajinných a přírodních hodnot území. Velká část kytiček, které jistý nadšený botanik umístil na internetové stránky Smržic, pochází z okolí bývalé Coufalovy cihelny.
Roman Matějka přijel až z Karlových Varů, a když už vážil takovou cestu, prošel si nejdelší pěší trasu 52 km. V cíli se pro ně už mezitím chystají diplomy a s jejich přípravou pomáhá i starostka obce ing.Hana Lebedová. Na kontrolách jim pořadatelé z Klubu českých turistů Smržice dají napít, najíst a poradí jim, kam mají dál pokračovat. Účastníci Smržického vandru každoročně zaplní celou "náves" a letos se jich do Smržic sjelo rovných 1110.
Spoustu práce udělají také brigádníci. Kluci jsou rádi, že si nějakou korunu vydělají a obec hned jinak vypadá. Kam se nedostane sekačka, nastoupí motorová kosa. Tráva sice patří firmě Povodí Moravy ale ti než by to zesekli... Stará sekačka slouží dál, tentokrát v rukách nového pána. Do týmu obecních pracovníků přibyl Roman Bohanos. Údržba veřejné zeleně je ve Smržicích jednou z priorit, a tak obec přikoupila ještě jednu sekačku.
Šéf firmy ing.Zapletal všem předvedl, že se umí postarat nejen o své zaměstnance, ale i o ryby v jezírku. Poslední novinku, frézu na pařezy upravenou pro jízdu v terénu, měli možnost návštěv-níci vidět přímo v akci. Tito návštěvníci si asi žádný z vystavených komunálních strojů nekoupí, určitě ale budou doma o nich vyprávět. Koncem května uspořádala jedna z největších smržických firem Laski spol.s r.o. svůj den otevřených dveří.
Vymění se též strop s osvětlením a postupně se vybourají a vyzdí i boční obvodové stěny. Papírové stěny, místy pro-kousané od myší, nahradí cihly a sádrokarton a nové bude samozřejmě i sociální zařízení. Výběrové řízení vyhrála firma Pozemstav. Její pracovníci se pustili do bourání příček, které se však ani moc nebránily. Po dlouhém zimním čekání přišla přece jen dotace na rekonstrukci kulturního domu a mohlo se to konečně rozjet.
Ještě stvrdit podpisy, že to myslí vážně, a pak si už jen nechat popřát pevné zdraví, aby si to užili co nejdéle. Nevěsta dostala nové příjmení, ženich na oplátku nový prstýnek a matrikářka nový zápis do oddací knihy. Z bytovky to na úřad nemají daleko, počasí jim taky přálo, a tak si se svatebním průvodem vyšlápli hezky po svých. O tom, že láska kvete v každém věku, nás v polovině května přesvědčili Hedvika Stužková a Ladislav Vlk.
Za chvilku už dopraváci číhají na dalšího a nás může těšit, že to přispěje k bez-pečnosti občanů. Potom jsou už všechny výmluvy marné a nezbývá, než sáhnout do peněženky a platit s úsměvem. Dnešní moderní radar vás změří na dálku, přesně zaznamená o kolik překročíte povolenou rychlost a ještě vás při tom vyfotí. Posledního dubna si přijeli dopravní policisté "posvítit" na řidiče, kterým dodržování předpisů dělá potíže.
Tím ale práce pro dlaždiče nekončí. Za rohen je čeká ještě jeden chodník poněkud složitější s několika vjezdy. Za další čtyři dny je chodník hotov a pro občany, bydlící kolem sadu, je teď radost jít k Pospíšilům nakupovat. Takové nasazení jsme ve Smržicích už dlouho neviděli. Na druhý den se tady už "sází" obrubníky! V posledním dubnovém týdnu se firma Presbeton Olomouc pustila do budování nového chodníku v ulici Trávníky.
Za pár dnů mizí i starý štít z vepřovic a na místě bývalé Horákovy pekárny se rodí něco mnohem hezčího. Na okrasnou kamennou zídku si pozvali odborníka, majitel Vítězslav Šoustal ale předvádí, že běžné práce si dělají sami. Obrovský kamion tvárnic před staveništěm dává tušit, že budoucí smržický hobymarket bude pořádně veliký. S příchodem jara se začíná nejen uklízet, ale též budovat, jak to kolemjdoucím předvedlii obchodníci Šoustalovi.
Kontejner před hasičkou se pomalu plní a nebýt pomoci romských spoluobčanů, plnil by se asi mnohem rychleji. Konečně je vysloužilý kotel ústředního topení venku na ulici a celá parta hasičů s ním má co dělat. Paní Jindřiška Saulichová pro ně má asi pořádný kousek, když musel Radek Chytil dokonce vysadit vchodové dveře ! K jarnímu úklidu v obci patří také tradičně odvoz železného šrotu, o který se každoročně starají smržičtí hasiči.
V zadní části dvora si odbyl premiéru obecní zahradník Jiří Trojan výsadbou dvou mladých stromků. Oko návštěvníka farského dvora teď z jara asi nejvíc potěšily krásně rozkvetlé kytičky v okolí vodní pumpy. Faru i přilehlé hospodářské budovy je obec ze zákona povinna udržovat a zastupitelstvo uvažuje o jejich opravě a dalším využití. Začátkem dubna začala obec s úklidem farského dvora, kde plánuje vybudovat dětské hřiště pro potřeby základní školy.
Manželé Sanetrníkovi měli na starosti kabáty v šatně kulturáku,který už brzy čeká celková rekonstrukce. Dveřníci Aleš Lebeda a Bob Hájek kontrolovali vstupenky a kdo ji neměl, toho hned Věra Reichstadterová zkásla. Návštěvníci baru se zde mohli nejen občerstvit, ale v přímém přenosu sledovat, co se právě děje v saloonu kulturního domu Členové Klubu českých turistů Smržice pozvali všechny příznivce dobré zábavy na svůj tradiční Country bál.
O moc lépe to nevypadalo ani kolem silnic a tady se pustili do úklidu pro změnu hasiči a fotbalisté. Ani paní starostka nechápala, jak někteří nezodpovědní spoluobčané mohou dělat z okolí obce smetiště. Nezbylo než zorganizovat brigádu, na které se sešli členové zastupitelstva a jednotlivých komisí obecního úřadu. Ten, kdo si s příchodem jara vyšel na procházku úvozem za zahradami nad Podhájím, byl znechucen.
30.dubna je předávačka a podle úsměvu šéfa stavební firmy se dílo s největší pravděpodobností povedlo. V druhé polovině dubna se už dokončují terénní úpravy, a tak auta ještě musí jezdit v protisměru. Počasí ale stavbařům moc nepřeje. Přesto, že jaro je už za dveřmi, začíná se na ně z nebe sypat sníh. Začátkem března se začíná kvůli připojení nové Jižní ulice budovat na příjezdové silnici zpomalovací ostrůvek.
O dva dny později už smržické hospodyně v zájmu udržení tradice ochotně nastrkují svá pozadí. Na Velký pátek se kluci sešli u kostela a vyzbrojeni klapači a řehtačkami vyrazili do smržických ulic. Některé velikonoční ozdoby se rodily přímo před očima návštěvníků výstavy, a ti si je mohli také hned zakoupit. Svátkům jara tradičně předcházela velikonoční výstava, pořádaná obecním úřadem ve všech prostorách fary.
Paní starostka popřála novým občánkům štěstí a přidala pamětní knížku a dvě tisícovky do začátku. Za dohledu matrikářky se pak všichni podepsali do pamětní knihy, někteří po našem a někteří po francouzsku. Na úvod jim zazpívaly děti z mateřské školy a potom už je paní starostka přivítala mezi právoplatné smržičáky. Čtyři miminka, čtyři maminky a čtyři tatínci se v polovině března sešli v obřadní síni obecního úřadu.
Aby bylo všechno pod kontrolou, za pár dnů ještě přibyly na domečku vrátnice dvě kamery. Začátkem března už zdobí vjezd do družstva fungl nová závora, otvíraná elektricky "čudlíkem" z vrátnice. Ani pohled na kostel a faru totiž nepřipomněl některým nenechavcům boží přikázání "nepokradeš" a odváželi, co se dalo. V únoru se družstevníci pustili do úpravy vjezdové brány a švajc-aparátem zde vládl sám předseda Rosťa Přikryl.
Cenu "Smržické lev 2007" za nejlepší herecký výkon tentokrát získal smržický kovář Jiří Spurný. Potom už světla zhasla a začal se promítat čtyřdílný dokument kronikáře Zdeňka Balcaříka "Smržice v roce 2007" Samotnému promítání už tradičně předcházelo vyhodnocení obecní soutěže o nejhezčí vánoční výzdobu domu. Stále oblíbenější promítání videokroniky obce zaplní každoročně sál kulturního domu do posledního místečka.
Vyhodnocené masky byly představeny na jevišti a za odměnu dostala každá flašku červeného. Mezi nejlepší se však bez problémů dostaly tři jeptišky, přesto že je kuchař načapal, jak mu kradou hranolky. Jednou z nejhezčích skupinových masek byla tato trojice, porota se ale zřejmě zalekla jejich výzbroje a mezi nejlepší je nevybrala. Sokolský maškarní bál si v posledních letech získal velkou oblibu, a tak je průvod masek v jeho úvodu čím dál pestřejší.
Zvířátka, která z balonků vytvořil pro svoji pohádku o kouzelném lese, hned také rozdával dětem. Klaun Ferdulín dokázal se svými nafukovacími balonky doslova kouzla a děti na něm mohly oči nechat. Kromě dětí pozvali pořadatelé karnevalu také dvojici mladých kouzelníků z Brna, kteří si říkají Duo Fernando. Sdružení rodičů při mateřské škole pozvalo v sobotu 2.února všechny smržické děti do sokolovny na karneval.
Předtančení bylo domácí a s žákyněmi Sokola ho nacvičily K.Albrechtová a P.Tesárková Výzdoby malého sálu na téma "Z pohádky do pohádky" se opět ochotně ujala Ina Loka Andrejková. Velkou zásluhu na tanečních výkonech měla mimo jiné i nová hudba Casino pod vedením Zdeňka Havla z Prostějova. V sobotu 26.ledna to sokoli roztančili na tradičním plese a nejlíp to šlo samozřejmě sokolské paní starostce.
Fotografie a texty: Zdeněk Balcařík ©2008


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020