O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(144 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.6, Rok 2008 - 2.pololetí


V cíli Silvestrovskyho šlapáčku je pro všechny připraveno malé občerstvení. Tentokrát jim v mrazivém počasí přišel svařák na zahřátí docela vhod. Každoročně se akce účastní kolem pěti desítek smržických občanů. Na poslední procházce v roce si užívají nádherných výhledů na svoji krásnou dědinu. Silvestrovské šlapáček převzala před čtyřmi roky obec od smržického spolku turistů, kterým se trasa 5 km zdála přece jen příliš krátká. Ve středu 31. prosince byl ve dvoře hasičárny start oblíbeného Silvestrovského šlapáčku. Každý z příchozích dostal hezký keramický zvoneček s nápisem PF 2009.
Hasiči si musí umět poradit nejen s případným požárem, ale také s vlastním hladem. Základem je také umět zodpovědně uhasit žízeň. Někteří zasloužilí členové SDH Smržice dostali na výročce za své snažení metál, který jim předala přímo starostka naší obce. Jednatel spolku Jan Reichstädter seznámil přítomné s výsledky, kterých hasiči v uplynulém roce dosáhli. V sobotu 20. prosince přivítal v opraveném kulturním domě předseda SDH Smržice Milan Chytil všechny členy a hosty na výroční schůzi spolku.
Předseda stavební komise Bohuslav Urban všem přiblížil, co všechno je na budově, ve které právě sedí, nového a jak celá rekonstrukce probíhala. Starostka obce Ing. Hana Lebedová je seznámila s nejdůležitějšími událostmi, které se staly a které se chystají. Občané měli poprvé možnost usednout v novém sále na nové židle u nových stolů. Ve čtvrtek 18. prosince pozvalo zastupitelstvo občany na své první veřejné zasedání v nově zrekonstruovaném kulturním domě.
V prvním prosincovém týdnu se už staví štít a montuje pojízdná brána obchodu, který výrazně přispěje k vybavenosti obce. Obchod pana Šoustala začíná mít konkrétní tvary a už brzy bude pod střechou. V úterý 2. prosince přivezla stavební firma nové smontované střešní konstrukce na zhotovení krovů. V závěru roku také výrazně pokročila stavba nového obchodu na místě bývalé Horákovy pekárny.
Některé dekorace a vánoční věnce vyráběli jejich vystavovatelé přímo před očima diváků. Díky své šikovnosti obohatily výstavu také děti ze základní školy. Hned ve vstupní místnosti čekala na příchozí spousta vánočních dekorací. Komu se některá z nich zalíbila, mohl si ji i zakoupit. Smržická fara je v současné době nejstarší budovou obce. V neděli odpoledne 30. listopadu zde kulturní komise uspořádala pro spoluobčany vánoční výstavu.
Děvčata dokonce zahrála na klarinet a asistovala jim při tom paní ředitelka s notami a paní učitelka s mikrofonem. Recitovaly se i básničky a celý program, připravený učitelkami základní školy, se všem moc líbil. Děti ze Základní školy Smržice zazpívaly všem příchozím několik krásných vánočních koled. V páteční podvečer 28. listopadu se celá dědina sešla před obecním úřadem na oblíbeném Rozsvícení vánočního stromu.
Ve čtvrtek 27. listopadu přivezla firma nový sporák do kuchyně. Jako nejschůdnější se ukázalo strčit jej tam oknem. Celá budova má novou elektroinstalaci a zbývá jen zapojit ty správné kabely na správné místo. Nainstalováno je nové topení, hlavní sál dostal nové stropy a novou podlahu. Všechno je tu zkrátka nové. V úterý 4. listopadu už probíhají dokončovací práce na rekonstrukci kulturního domu.
Paní starostka všem rodičům k narození jejich dětí blahopřála apaní matrikářka jim předala dárek od obce. Do pamětní knihy se podepsali také rodiče malého Jakoubka Schaffera, který se narodil 8. září a je už jejich třetím dítětem. Eliška Vyhlídalová na narodila 13. července, takže má dnes přesně čtyři měsíce. Její rodiče to v pamětní knize stvrdili svými podpisy. Ve stejný den 13. listopadu jsme vítali v občadní síni ještě další dvě holčičky a tři kluky. Elišku Vyhlídalovou, Natálku Ondrašinovou, Toníka Ponížila, Ríšu Kopčila a Jakuba Schaffera.
Novými občánky Smržic se stali také Karolína a Štěpán Kočíbovi. Dvojčátka se narodila 6. června a jejich maminka Vladimíra si to s nimi moc užívá. Po skončení uvítacího proslovu se přítomní rodiče podepsali do pamětní knihy obce. Malý Vojtíšek se zvědavě koukal, co že to tam ten táta píše. Vojta Kimel se narodil 23. června, Honzík Malcher 5. června a Míša Vitásková 3. července. Paní starostka je všechny přivítala jako nové občánky Smržic a popřála jim hodně štěstí. Ve čtvrtek 13. listopadu přinesly do obřadní síně čtyři maminky svá nedávno narozená miminka a dětí bylo kupodivu pět. Doprovodili je tři tatínci a jedna babička.
Na předvolebních billboardech ODS se tentokrát objevila také naše paní starostka. Svůj hlas přišli odevzdat také manželé Kaštylovi z Olší. Osmičlenná volební komise se usadila na místě, kde si v obřadní síni novomanželé říkají své "ano". Od pátku 17. do soboty 18. října proběhly také na obecním úřadě ve Smržicích volby do krajského zastupitelstva.
Tyto růže se pod rukama obecního zahradníka přestěhovaly z ulice Koupelky na Zákantí. Některé růže se ale nemusí vysadit, stačí je přesadit. Ve čtvrtek 16. října celý záhon růží na ulici Prostějovská poprvé rozkvetl. Tak vypadal nový záhon růží u zastávky autobusu, když se v srpnu vysadily.
U jedné z vystavených kytic jsme zastihli nového předsedu zahrádkařského spolku pana Vyhlídala. Nevystavovaly se jen produkty zdravé, ale také estetické. Na každém vystaveném vzorku byla cedulka z které zahrádky pochází. V neděli 5. října uspořádali smržičtí zahrádkáři oblíbenou výstavu ovoce a zeleniny.
Celý koberec se musí zasypat křemičitým pískem, aby měl požadovanou stabilitu. Když je hřiště nalajnováno, může dostat finální úpravu. Obruba bude z trávy, která se nikdy nebude sekat a střed zářivě oranžový. V pondělí 29. září začali pracovníci firmy pokládat na novém víceúčelovém hřišti sportovního areálu umělý koberec.
V cíli na dvoře sokolovny na děti čekal pan král. Za odměnu od něj dostali krásný barevný diplom a něco na zub. Cestou narazily děti dokonce na hastrmany. Každá pohádková dvojice měla pro děti nějaký úkol. Po jeho splnění dostal každý body do startovní kartičky. Děti procházeli Vývozem až nahoru. Cestou na ně čekalo několik překvapení v podobě pohádkových bytostí. V pátek 12. září pozvali sokoli všechny smržické děti do Pohádkového údolí.
Při 10. ročníku byla obnovena nejdelší cyklotrasa s otočkou na vrcholu Pradědu. Nejrychlejší byl smržičák Josef Kaštyl, který trasu 170 km zvládl za 7 hodin. Pro cykloturisty byly připraveny tři trasy v terénu a pět tras silničních. Na kontrolách dostali občerstvení zdarma. Sportovní areál je v rekonstrukci, a tak start a cíl byl ve dvoře smržické hasičárny. V sobotu 6. září pozvali pořadatelé z Klubu českých turistů Smržice všechny příznivce cyklistiky na jubilejní 10. ročník Smržické šlapky.
Začalo to pivečkem a matrikářka Jarka Smičková si na chvíli zahrála na servírku. Cílem seniorů bylo bistro Hloučela, kde pro ně bylo domluveno občerstvení. Cyklostezka ve směru na Prostějov se najednou zaplnila a důchodci si pochvalovali, že je konečně někdo vytáhl z domu. V úterý 26. srpna pozvala obec všechny smržické seniory na projížďku na kole pod názvem "Rozloučení s létem".
Hlavní sál je jedno velké staveniště. Dokončuje se zde montáž oken a zatepluje se strop. Od základu se mění také vnitřní vzhled budovy, kde na místě¨příček, prožraných od myší, vyrůstají nové cihlové. O pár dnů později je už vyzděna také západní strana kulturáku a do nových zdí jsou usazena nová plastová okna. Rychlým tempem pokračuje také přestavba kulturního domu. Jeho stěny z lisovaných panelů nahradily v polovině července bytelné zdi z tvárnic.
Kolemjdoucí zatím netuší, jak bude nové hřiště vypadat, ale dovedou si už představit, jak bude velké. Všechno jede přesně podle plánu a inženýři ze Strabagu to mají pod kontrolou. O dva týdny později se už ve stejném místě zakusuje do země bagr a dělá místo pro budoucí víceúčelové hřiště. Těsně před prázdninami se schází zástupci obce, fotbalistů a firmy Strabag v místě, kde má "na louce zelené" vyrůst sportovní areál
Fotografie a texty: Zdeněk Balcařík ©2008


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2020